Polkadot - przewodnik dla początkujących

czwartek, 24.3.2022 08:24 442

Polkadot to jedna z dziesięciu kryptowalut charakteryzujących się największą kapitalizacją na rynku walut cyfrowych. Za jej założyciela uważa się Gavina Wooda (który jest jednym z twórców platformy Ethereum).

Polkadot powstała niejako w opozycji do wszystkich tzw. maksymalistów blockchain, których zdaniem jedyną liczącą się i godną uwagi kryptowalutą jest Bitcoin. Co ciekawe, od początku powstania, czyli od połowy 2020 r. (biała księga Polkadot powstała w 2016 roku), Polkadot cieszy się ogromną popularnością i dużymi wzrostami.

W tym artykule eksperci z platformy handlowej Immediate Edge przedstawią najważniejsze informacje o tym, czym jest Polkadot i dlaczego jest to kryptowaluta, z którą warto się liczyć.

W skrócie o Polkadot

Polkadot (DOT) opiera się na sieci blockchain. Z pomocą platformy Polkadot, inne blockchain, takie jak Ethereum czy Bitcoin, mogą dzielić się swoimi cechami i przenosić zasoby w sposób kontrolowany i bezpieczny. Twórca sieci Polkadot, Gavin Wood, uważa swoje dzieło za ulepszoną wersję nowej aktualizacji sieci Ethereum.

Celem Wooda było stworzenie sieci blockchain, która będzie w pełni skalowalna i heterogeniczna. Eksperci określają Polkadot “blockchainem nowej generacji”. Na początku Polkadot działała na bazie PoA, czyli proof of authority. Zarządzanie protokołem jest kontrolowane przez konto super-użytkownika (Sudo). W momencie, gdy blockchain Polkadot został uruchomiony, dołączyli do niego inni uczestnicy, pełniący funkcję walidatorów.

System proof of authority okazał się jednak nieefektywny, dlatego został szybko odrzucony i zastąpiony protokołem proof of stake. Umożliwiło to Polkadot osiągnięcie statusu zdecentralizowanej platformy.

DOT i funkcje Polkadot

DOT to token platformy Polkadot, który pełni wiele funkcji w sieci, w tym:

  • funkcja zarządzania - właściciele DOT mogą kontrolować sieć Polkadot, mają możliwość określania opłat i prowizji, dynamiki aukcji oraz współtworzyć harmonogram dodawania kolejnych bloków. Mają prawo głosu w sprawie aktualizacji i wnoszenia koniecznych poprawek.
  • łączenia - zadaniem użytkowników DOT jest weryfikowanie transakcji między blokami. Do tego wykorzystują swoje tokeny.

Odpowiednie łańcuchy w sieci Polkadot umożliwiają dokonywanie różnych operacji. Jeden z nich (ang. relay chain), będący głównym blockchainem w sieci, odpowiada za wspólne bezpieczeństwo sieci, konsensus i interoperacyjność między łańcuchami. Dzięki temu mechanizmowi Polkadot może przetwarzać nawet 1000 transakcji na sekundę.

Inny rodzaj blockchainów na platformie Polkadot (ang. parachains) ma za zadanie osiąganie konkretnych celów i rozwiązywanie specjalistycznych wyzwań z wykorzystaniem zasobów obliczeniowych Polkadot.

Dzięki mostom (ang. bridges) w Polkadot stała się możliwa komunikacja z innymi sieciami blockchain w tym Ethereum i Bitcoin. Obecnie trwają pracę nad poszerzeniem mostów również na inne blockchainy, co wspomoże zdecentralizowaną wymianę tokenów.

Jednym z głównych celów Polkadot stało się stworzenie miejsca, w którym deweloperzy i programiści mogą tworzyć swoje zdecentralizowane i innowacyjne systemy, korzystając z już dostępnych rozwiązań. Dzięki temu nie muszą projektować podobnych systemów od podstaw w każdym nowym blockchainie. W efekcie czas i zasoby są przeznaczane na budowanie konkurencyjnych sieci, zamiast na tworzenie wspólnych standardów. Polkadot ma pomóc programistom w budowaniu podobnej wartości na wszystkich blockchainach, a nie skupianiu się wyłącznie na jednym.

Polkadot vs Ethereum

Porównywanie sieci Polkadot z Ethereum jest dość naturalne, zważywszy na wpływ, jaki Ethereum wywarł na Polkadot oraz samego twórcę omawianej w tym artykule platformy. Ethereum stara się obecnie stawić czoło wyzwaniom, które pojawiły się wraz z coraz większą popularnością platformy oraz regularnych przeciążeń sieci, energochłonności oraz zwiększonych kosztów. W opozycji do Ethereum staje Polkadot, który przez wielu jest uważany za bardziej opłacalny i szybszy.

Polkadot proponuje nowatorski projekt łączenia ze sobą blockchainów, co jest dość atrakcyjne na programistów tworzących nowe projekty na wielu sieciach blockchain. Zakłada się, że właśnie ta funkcja pomogła Polkadot stać się rozpoznawalnym projektem w branży kryptowalut. W ciągu czterech miesięcy od uruchomienia Polkadot jej wewnętrzny token DOT stał się siódmą z kolei kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. Obecnie (październik 2021) wynosi ona 43 miliardy dolarów.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem inwestowania w Polkadot?

Polkadot ma na celu rozwiązanie dwóch problemów blockchain - skalowalności, czyli liczby transakcji przetwarzanych na sekundę w sieci oraz zarządzania, czyli sposobu, w jaki użytkownicy zarządzają aktualizacjami.

Już na początku istnienia Polkadot dokonano dwóch ataków na platformę. Błędy zostały jednak szybko naprawione, a w ostatnich latach nie pojawiły się żadne nowe informacje o kolejnych problemach z zabezpieczeniami Polkadot.

Polkadot powstała niejako w opozycji do Ethereum, jednak to Ethereum wciąż stoi na czele wyścigu. Prawdopodobnie utrzyma on swoją pozycję wraz z opublikowaniem kolejnych aktualizacji. Kolejnym ważnym konkurentem dla Polkadot jest Cardano, który także bazuje na interoperacyjności.