Polska wyprzedza Salwador w globalnym rankingu bankomatów Bitcoin – ile jest ich we Wrocławiu?
Polska stała się właśnie piątym co do wielkości rynkiem bitcoinowych bankomatów na świecie, wyprzedzając Salwador – pierwsze państwo, które zaakceptowało Bitcoin jako oficjalny środek płatniczy jeszcze w 2021 roku. Obecnie na terenie naszego kraju znajduje się 219 aktywnych urządzeń umożliwiających kupno i sprzedaż tej kryptowaluty. W samym Wrocławiu znaleźć można aż 15 takich maszyn, a przecież trzeba wspomnieć również o stolicy kraju, która przewodzi w tej klasyfikacji.
Na przełomie 2024 i 2025 roku Polska odnotowała dynamiczny wzrost liczby bankomatów kryptowalutowych – w tym czasie postawiono aż 24 nowe maszyny. Najwięcej instalacji miało miejsce w styczniu 2025 roku, kiedy to przybyło 12 urządzeń, w tym 10 w jednym dniu – 27 stycznia.
Tym samym Polska wyprzedziła Salwador i zajęła piąte miejsce na świecie pod względem liczby tego typu automatów, ustępując jedynie USA, Kanadzie, Australii i Hiszpanii. Warto dodać, że trzy ostatnie kraje w ostatnich miesiącach również były świadkami rozwoju sieci bitcoinowych automatów.
Eksperci zauważają, że rozwój tego typu infrastruktury jest ważnym elementem adopcji kryptowalut na poziomie lokalnym. Urządzenia te umożliwiają szybkie i łatwe transakcje gotówkowe, co jest szczególnie istotne dla osób, które nie korzystają z tradycyjnych kont bankowych, lub dopiero zastanawiają się, jaki portfel Bitcoin pobrać, by zacząć wygodnie obracać swoimi środkami za pomocą urządzenia mobilnego.
Choć Salwador był jednym z pierwszych krajów, który masowo wdrożył bankomaty Bitcoin – w samym 2022 roku postawiono tam 215 maszyn - jego pozycja w globalnym rankingu w ostatnich latach osłabła. W przeciwieństwie do Polski i innych gospodarek Salwador nie zdecydował się na dalszą rozbudowę sieci ATM. Może to nieco dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że kraj ten od początku był jednym z głównych innowatorów w globalnej branży crypto.
Decyzja rządu tego kraju ma jednak pewne uzasadnienie. Jak wyjaśnia Juan Carlos Reyes, stojący na czele Krajowej Komisji Aktywów Cyfrowych, w Salwadorze coraz większa liczba użytkowników korzysta z Bitcoinów do codziennych płatności za pomocą aplikacji mobilnych, co zmniejsza zapotrzebowanie na bankomaty w formie fizycznej.
Wracając do Polski, jeśli chodzi o samą liczbę bankomatów kryptowalutowych, najwięcej z nich znajduje się obecnie w Warszawie, jednak tuż za stolicą plasują się inne duże polskie miasta. Wrocław należy tutaj również do krajowych liderów, mogąc pochwalić solidnym wynikiem, nie tylko w skali krajowej.
W naszym mieście funkcjonuje obecnie 15 takich urządzeń, rozlokowanych w strategicznych punktach, takich jak centra handlowe (m.in. Magnolia Park i Pasaż Grunwaldzki) i najbardziej ruchliwe dzielnice, w tym te zlokalizowane w samym centrum miasta.
Bankomaty Bitcoin pozwalają na szybkie zakupy kryptowalut za gotówkę, co sprawia, że są atrakcyjnym narzędziem dla osób, które nie chcą lub z jakiegoś powodu nie mogą korzystać z kryptowalutowych giełd internetowych. To właśnie ta prostota obsługi sprawia, że są one popularne nie tylko wśród doświadczonych inwestorów, ale także wśród nowicjuszy w świecie kryptowalut.
Mimo iż Polska szybko goni czołowe kraje pod względem liczby Bitcoin ATM, to globalny trend najwyraźniej wskazuje na stopniowe zmniejszanie ich znaczenia. Coraz większa liczba użytkowników korzysta ze wspomnianych portfeli mobilnych, aplikacji płatniczych i płatności online, co najpewniej już w niedalekiej przyszłości ograniczy popyt na fizyczne bankomaty. Niemniej jednak, na dziś dzień stanowią one ważny element adopcji kryptowalut, więc powinniśmy być dumni, że nasz kraj znajduje się w czołówce tego trendu.