Polsko-Niemiecka Konferencja Partnerstw Samorządowych: młodzież z obu krajów chce nawiązywać wzajemne kontakty
W polsko-niemieckiej Konferencji Partnerstw Samorządowych we Wrocławiu w dniach 24-26 marca uczestniczyli przedstawiciele i przedstawicielki samorządów z różnych zakątków Polski i Niemiec. 60 osób reprezentujących urzędy i instytucje miejskie, gminne i powiatowe, w tym młodych ludzi z młodzieżowych rad, spotkało się na zaproszenie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). Analizowano, co międzynarodowa wymiana młodzieży daje samorządom oraz wymieniano się wiedzą i doświadczeniami, jak ją inicjować i nią zarządzać. Konferencję wspierał Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.
Jako największa instytucja wspierająca polsko-niemieckie spotkania młodzieży w obu krajach PNWM zaprosiła do udziału w konferencji samorządy zarówno doświadczone w projektach wymiany młodych ludzi, jak i te, które chcą ją dopiero zapoczątkować. Podczas różnych warsztatów uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, gdzie szukać potencjalnych chętnych, jak do nich dotrzeć i jak ich zaktywizować.
- To, czy młodzi ludzie zostaną w swoich miejscowościach i zaangażują się w życie publiczne, zależy od tego, czy ich potrzeby będą traktowane poważnie. Chcemy pokazać, że warto myśleć o nich strategicznie i zadbać o ich interesy, bo to właśnie energia młodzieży może stać się dźwignią rozwoju samorządu. Dobrym punktem wyjścia do zaproszenia młodzieży do współdecydowania o sprawach lokalnych są projekty partnerskie z innymi samorządami, także w ramach współpracy międzynarodowej – wyjaśniał cel jednego z warsztatów jego współprowadzący Mateusz Wojcieszak, prezes zarządu Fundacji Pole Dialogu, były pełnomocnik Prezydenta Miasta Radomia ds. Młodzieży. Wspólnie z Michałem Tyrawskim, najmłodszym radnym powiatu w historii III RP z Powiatu Człuchowskiego, przedstawili perspektywę młodych ludzi na ich rolę w rozwoju samorządów i partnerstw. Osoby uczestniczące w konferencji dowiedziały się jak planować, przeprowadzać i ewaluować projekty oraz jak otrzymać na nie wsparcie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
- Zaangażowanie młodych ludzi w partnerstwa polsko-niemieckie to doskonały sposób, by zyskać w nich osoby kompetentne i odpowiedzialne, autentycznie zainteresowane sprawami swojej wspólnoty i okolicy – mówi Małgorzata Bochwic-Ivanovska, dyrektor zarządzająca Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. - Partnerstwa samorządów to jeden z elementów budowania relacji oddolnych z innymi państwami. Jeśli chcemy, by młodzi ludzie to rozumieli i czuli się za nie odpowiedzialni, pozwólmy im realnie wpływać na tę współpracę. Nasza konferencja daje przestrzeń do spotkania, rozmowy i wymiany pomysłów między młodzieżą a samorządami. To tutaj mogą zrodzić się projekty, dzięki którym lokalne społeczności z Polski i Niemiec będą się lepiej poznawać i tworzyć fundamenty dobrego sąsiedztwa – dodaje Bochwic-Ivanovska.
W konferencji uczestniczyły przedstawicielki Olkusza, który od 1997 roku współpracuje z niemieckim miastem Schwalbach am Tanus.
- Od 2003 roku odbywały się co roku wymiany młodzieży pomiędzy I Liceum w Olkuszu a gimnazjum . Niestety pandemia wstrzymała te kontakty, a powrót do poprzedniej sytuacji jest trudny, powolny. My jesteśmy gotowi, ze strony niemieckiej jest większy opór. Na wymiany jeździły grupy taneczne, sportowe, młodzież parafialna, ale także dorośli mieszkańcy Olkusza. Funkcjonuje u nas olkuskie stowarzyszenie "Miasta Partnerskie", każdy kto jest chętny, może pojechać do Schwalbach am Tanus, nie trzeba być członkiem stowarzyszenia - mówi Agnieszka Piasny, nauczycielka języka niemieckiego w I Liceum w Olkuszu.
Dzięki Kołu Partnerskiej Współpracy w Schwalbach, w maju 2023 roku i sierpniu 2024 roku, olkuskie stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” we współpracy z UMiG Olkusz zorganizowało tygodniowy pobyt w Olkuszu dla kilkunastoosobowej grupy uczniów z ukraińskiego miasta Niżyn.
Swoją reprezentację miała także Rada Młodzieżowa w Ząbkowic. Miasto od 1998 roku współpracuje z niemieckim Wiesloch, a od 2005 roku z Uchte.
- Nasi partnerzy z Niemiec nie uczestniczą niestety w tegorocznej konferencji ze względu na zmiany w składzie ich młodzieżowej rady. Mamy nadzieję na rozszerzanie współpracy. Planujemy zebrać grupę osób, by zainicjować przyjazdy młodych Niemców do Ząbkowic i naszej młodzieży do Wiesloch i Uchte - deklarują Aleksandra Różańska i Malwina Adach z Młodzieżowej Rady w Ząbkowicach Śląskich.
- Nasza Fundacja Dobrych Działań na zlecenie gminy koordynuje współpracę partnerską. Wymiany młodzieżowe są przestrzenią do zagospodarowania - przyznaje Bożena Wójcicka. Obecnie do Wiesloch jeżdżą ogólnie mieszkańcy, w tym także kluby sportowe i przedstawiciele szkół, ale projektów młodzieżowych jeszcze nie realizowaliśmy. Wymiany młodzieżowe pozwalają na wzajemne poznanie, zdobycie wiedzy o sprawach, których nie ma w programach szkolnych, zdobywania nowych doświadczeń, rozwoju komunikacji. Chcemy, by ząbkowicka młodzież, jako młodzież z małego miasta miała szansę na kontakty międzynarodowe, mamy także współpracę z miastami z Francji i Czech, piszemy takżeprojkty z Erasmusa.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) to organizacja, która umożliwia spotkania i współpracę młodych ludzi z Polski i Niemiec. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. Została utworzona w 1991 roku jako organizacja międzynarodowa przez rządy Polski i Niemiec i jest przez nie finansowana. Od początku swojego istnienia wsparła ponad 80 tysięcy projektów, w których udział wzięło przeszło 3 miliony młodych ludzi. Więcej informacji o PNWM: www.pnwm.org
Dodaj komentarz
Komentarze (0)