Pożar cysterny w miejscowości Szczepankowice
W dniu 22 września w miejscowości Szczepankowice doszło do nietypowego wypadku z udziałem ciągnika siodłowego z cysterną, która na łuku drogi przewróciła się, po czym uległa natychmiastowemu zapaleniu. Powstały pożar był na tyle intensywny i duży, że pierwszy kierujący działaniem ratowniczym udający się na miejsce zdarzenia, widząc gęste kłęby dymu zlecił skorzystanie z dodatkowych sił i środków.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia, kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że na łuku drogi W-346 leży ciągnik siodłowy z cysterną. Pożarem objęty był całkowicie ciągnik siodłowy oraz przewożona substancja w dwóch pierwszych komorach cysterny, które wskutek oddziaływania wysokiej temperatury uległy nadtopieniu. Kierujący pojazdem ewakuował się przed przyjazdem zastępów PSP i znajdował się w bezpiecznym miejscu. Ruch na drodze był całkowicie wstrzymany. Z informacji uzyskanych od kierowcy KDR ustalił, że cysterną przewożono substancję o oznaczeniu ONZ nr 1099 w ilości około 31 tysięcy litrów. W pierwszej fazie działań KDR polecił podanie trzech prądów piany: dwa prądy piany na palącą się cysternę oraz jeden prąd piany na powstałe palące się rozlewisko otaczające miejsce zdarzenia. Jednocześnie wyznaczona została 300 m strefa bezpieczna wokół miejsca zdarzenia. Wraz z przybyłą na miejsce policją ewakuowano mieszkańców budynków znajdujących się w obszarze zagrożonym.
Do zdarzenia w pierwszym rzucie zostały zadysponowane dodatkowo: Specjalistyczna grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, zestaw z cysterną wodną CN-18 oraz 4 najbliższe jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z SGRChem-Eko oraz dodatkowych zastępów OSP dalsze działania polegały na:
- po ugaszeniu pożaru podano dwa prądy wody na płaszcz cysterny celem schłodzenia,
- sprawdzeniu miejsca zdarzenia i ocenie możliwości zabezpieczenia wycieku z dwóch rozerwanych komór cysterny,
- sprawdzeniu temperatury płaszcza cysterny kamerą termowizyjną,
- zatamowaniu wycieków,
- zbieraniu wyciekającej cieczy do zbiorników,
- wykonaniu otworu w płaszczu zbiornika i odpompowaniu pozostałych 18 tyś litrów cieczy do podstawionej drugiej cysterny.
Po odpompowaniu cieczy uszkodzony pojazd został postawiony na koła i odholowany przez pomoc drogową. Przybyli na miejsce zdarzenia:
- Z-ca Komendanta Miejskiego PSP bryg. Sylwester Dąbek, który po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie,
- Naczelnik Wydziału Operacyjno Szkoleniowego mł. bryg. Mariusz Piasecki,
- Grupa operacyjna KW PSP,
- D-ca JRG 6 Kąty Wrocławskie mł. bryg. Bolesław Mądrzyk,
- Wójt gminy Kobierzyce,
- Przedstawiciel wydział CZK gminy Kobierzyce,
- Przedstawiciel Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska,
- Przedstawiciel Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.
W sumie w działaniach brało udział 14 zastępów PSP i 4 OSP.
źródło: KMPSP Wrocław
Dodaj komentarz
Komentarze (0)