Proces relokacji maszyn krok po kroku

wtorek, 22.8.2023 11:32 216

Zmiana lokalizacji fabryki lub hali produkcyjnej to nie lada wyzwanie, które wymaga nie tylko transportu maszyn, ale także przeprowadzenia całej procedury związanej z demontażem urządzeń i ponowną ich instalacją. Relokacja maszyn w firmie produkcyjnej to najczęściej skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga planu i wynajęcia profesjonalnej ekipy do przemysłowych przeprowadzek. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać ten proces, aby zmiana lokalizacji fabryki nie wpłynęła negatywnie na funkcjonowanie linii produkcyjnej.

W jakim celu się przeprowadza relokację fabryki?

Kwestie ekonomiczne związane z możliwością wynajmu tańszej hali czy potrzeba zwiększania miejsca do pracy to najczęściej wymieniane przyczyny zmiany lokalizacji fabryki. Zdarza się, że osoby zarządzające firmą muszą szukać miejsc, gdzie łatwiej będzie im pozyskać pracowników lub zatrudnić osoby z mniejszymi wymaganiami finansowymi. Relokacja fabryki często bywa ostatnią deską ratunku dla przedsiębiorstwa, dlatego zdarza się, że zmiany muszą być przeprowadzone w krótkim czasie.

Na czym polega relokacja maszyn?

Transfer maszyn z jednego miejsca na drugie to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy, a także odpowiedniego sprzętu. Bez wsparcia specjalistów w dziedzinie relokacji maszyn oraz linii produkcyjnych proces zmian może być niebezpieczny dla pracowników, a także powodować długotrwały przestój w produkcji. Większość firm przemysłowych nie może pozwolić sobie na takie ryzyko, stąd tak ważne jest wsparcie profesjonalnej ekipy.

Etap I. Planowanie jako klucz do powodzenia relokacji maszyn

Pierwszym etapem prac związanych z relokacją maszyn powinna być analiza i skrupulatne zaplanowanie tego, co należy wykonać, aby sprawnie i szybko zakończyć przemysłową przeprowadzkę. Bez poznania obu lokalizacji, sprawdzenia, czy na miejscu nie czekają nieprzyjemne niespodzianki oraz wskazania zakresu prac, trudno będzie określić, ile potrwa cały proces i jaki budżet będzie potrzeby, aby go zakończyć. Jedną z części planu będzie sporządzenie listy maszyn, ocena ich stanu technicznego, a także tego, w jaki sposób można rozłożyć je na lżejsze elementy. Plan powinien dać odpowiedź, czy i jaki sprzęt będzie potrzeby do przeprowadzenia relokacji – profesjonalna firma powinna dysponować specjalistycznymi rolkami transportowymi, wózkami widłowymi czy dźwigami samojezdnymi.

Etap II. Demontaż maszyn

Linia produkcyjna to system sprawnie działających systemów i maszyn, dlatego ich demontaż musi zostać przeprowadzony przez specjalistów. Każdy element maszyny powinien być opisany tak, aby ułatwić jej składanie oraz zapobiec zgubieniu podczas transportu.

Etap III. Transport maszyn

W tej części relokacji maszyn ważne jest staranne przygotowanie elementów linii produkcyjnej do przewozu. Pomocne będą w tym specjalne taśmy i liny, które zabezpieczą przewożony sprzęt w czasie transportu.

Etap IV. Montaż maszyn w nowej lokalizacji

Na tym etapie ważna jest nie tylko ponowna instalacja maszyn, ale także odpowiednie przygotowanie nowej lokalizacji, np. poprzez poziomowanie, kalibrację czy podłączenie nowych instalacji przemysłowych.

Etap V. Testowanie i kontrola pracy urządzeń

Ostatni etap prac związanych z transferem maszyn wydaje się być kluczowy, aby móc mówić o sukcesie zmian. Start i kontrola pracy maszyn w nowej lokalizacji zapewni bezpieczeństwo operatorom, gdy rozpoczną pracę w nowej hali.

Komu powierzyć zadania związane z relokacją fabryki?

Od tego, kto zajmie się każdym z etapem prac związanych z relokacją firmy produkcyjnej, może zależeć to, jak szybko będzie mogła ponownie ruszyć linia i czy będzie w 100% bezpieczna dla pracowników. Dlatego, zachęcamy, aby wybór padł na doświadczoną firmę ESOX Industrial Automation, w której pracuje zespół specjalistów od relokacji przemysłowych, robotyki oraz podłączeń elektrycznych. Pełen zakres usług związanych z relokacją maszyn widnieje na stronie internetowej firmy ESOX - https://www.esox-automation.com/pl/relokacje-maszyn-i-urzadzen/relokacja-maszyn.