Radosne Kolędowanie 2025 i Wrocławska Kutia
Będzie radośnie, żywiołowo i tradycyjnie. Polskie i ukraińskie zespoły spotkają się 16 stycznia na Radosnym Kolędowaniu w ramach Wrocławskich Dni Jedności Chrześcijan. To okazja do poznawania kultur i wspólnego śpiewania, bo w Auli Leopoldińskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zabrzmią tradycyjne bożonarodzeniowe pieśni z obu krajów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny
Podczas wieczoru nie zabraknie współczesnych, ale też tradycyjnych kolęd, które mimo różnych języków wykonania, mają podobne słowa i melodie. – Bardzo się cieszymy, że przyjedzie zespół dziecięcy z Kijowa, bo choć na moment najmłodsi będą mogli zapomnieć o koszmarze wojny. Chcemy być w tym czasie razem i cieszyć się międzykulturowością Wrocławia – mówi Elżbieta Grzelak ze Związku Ukraińców w Polsce.
Wśród zaproszonych gości jest m.in. chór „La Tredici Cantante” z LO nr XIII we Wrocławiu, a w ich wykonaniu usłyszymy m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Kolęda płynie z wysokości” Jana Pospieszalskiego. Muzyczną ucztę zaprezentuje zespół „KapustaBand”, który tworzą dzieci uchodźcze z Ukrainy, a grupa znana jest wrocławskiej publiczności nie tylko z żywiołowych występów, ale też z wykonań przebojów zespołu The Beatles. W Auli Leopoldińskiej wystąpią także „Jedna rodzina” czy „Lileja”. Gwiazdą wieczoru będą dwa zespoły: „Horpyna” z Olsztyna oraz dziecięcy zespół z Kijowa „Oreli”.
„Horpyna” ma za sobą ponad 25 lat scenicznego doświadczenia. Zespół gra muzykę z pogranicza ukraińskiego folk-rocka przeplatanego autorskimi kompozycjami i zapewnia niezapomniane przeżycia i dobrą zabawę. Tym razem w ich wykonaniu usłyszymy kolędy.
Dziecięcy zespół folklorystyczny „Oreli” powstał w 2010 w Kijowie i wykonuje tradycyjną ukraińską muzykę z wykorzystaniem instrumentów jak skrzypce, basetle czy cymbały. Nazwa zespołu odnosi się do wczesnego dzieciństwa i oznacza huśtawkę, kołyskę, bo w „Orelach” muzyki zaczynają się uczyć 2-3 letnie dzieci.
Koncert Radosne Kolędowanie czwartek, 16 stycznia, początek o godz. 18.000 w Auli Leopoldińskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wstęp bezpłatny.
Dzień później, w piątek, 17 stycznia, odbędzie się Wrocławska Kutia. To spotkanie bożonarodzeniowe wrocławskich mniejszości narodowych i etnicznych, a przy wspólnym stole, tradycyjnych potrawach oraz kolędach spotkają się Ukraińcy, Polacy, Niemcy, Żydzi, Austriacy, Karaimi, Gruzini, Ormianie, katolicy, grekokatolicy, ewangelicy czy prawosławni, a także przedstawiciele samorządu, wrocławskich uczelni czy organizacji pozarządowych. Wydarzenie organizowane jest po raz 29. Wstęp za zaproszeniami
Organizatorem wydarzeń są: wrocławskie koło Związku Ukraińców w Polsce wraz z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego oraz Konsulem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)