Reportaże Joanny Kuciel-Frydryszak - dla wszystkich, których interesuje polska wieś

czwartek, 21.3.2024 10:34 135

"Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak to świetny reportaż o życiu wiejskich kobiet, dzięki któremu wielu czytelników zainteresowało się tą tematyką. Dla wszystkich fanów pisarstwa autorki i tematyki, którą porusza, jest dobra wiadomość – kolejny reportaż jej autorstwa.

Kim jest Joanna Kuciel-Frydryszak? 

Joanna Kuciel-Frydryszak to polska dziennikarka i pisarka, która ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Humanistka duże doświadczenie zdobyła w trakcie pracy w Radiu Wrocław, Programie I i III Polskiego Radia, gazecie "Słowo Polskie" i w magazynach "Gazety Wyborczej". Pierwszą poważną publikację dla tej wykładowczyni w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu była praca zatytułowana "Słonimski. Heretyk na ambonie". Trzeba powiedzieć, że już ta książka była bardzo udana, autorka poruszyła trudny temat biografii niejednoznacznego Antoniego Słonimskiego, któremu Sekretarz PZPR Władysław Gomułka kazał się samookreślić. 

Omawiając twórczość Kuciel-Frydryszak warto wspomnieć także o "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie" z 2017 roku. Fani twórczości pisarki powinni zwrócić baczną uwagę także na publikacji zatytułowanej "Służąca rozmawia z państwem, stojąc", która ukazała się w książce Zofii Rojek zatytułowanej "Niewidoczne. Historia warszawskich służących".

Do najważniejszych wyróżnień i nagród, które otrzymała pisarka, należy zaliczyć:

  • nominację do Nagrody im. Józefa Łukaszewskiego 2018 za najlepszą książkę o Poznaniu, za "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie".
  • nominację do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej 2019, za "Służące do wszystkiego".
  • Nagrodę jury w konkursie Książka Roku 2018 serwisu Granice.pl w kategorii "z historią w tle" za "Służące do wszystkiego". 

Dlaczego warto sięgać po reportaże autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak? 

Joanna Kuciel-Frydryszak w książce "Służące do wszystkiego" przedstawiła losy kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. W przedwojennej Polsce kobiety bardzo często były traktowane w taki oto sposób. Pisarka za tę wartościową książkę w 2019 roku otrzymała nominację do Nagrody Historycznej Polityki. 

W 2023 roku pisarka wróciła z kolejnym mocnym reportażem noszącym tytuł "Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Przede wszystkim należy dostrzec i docenić bardzo dobry warsztat literacki, co szczególnie ważne pisarka oddaje głos tym bohaterkom, które na co dzień są spychane na margines, takie, które się bagatelizuje. Warto przeczytać ten reportaż, w którym bohaterki kreślą opowieść o swoim codziennym życiu, znoju, lęku i marzeniach. Można dostrzec, jak wielką wartością dla każdej z przedstawionych kobiet jest rodzina, jak bardzo pragną zmiany, jak usilnie walczą o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.