Skleroterapia – krok po kroku

czwartek, 17.3.2022 13:35 525

Pierwsze objawy żylaków to na pewno coś, czego nie chce doświadczyć żadna kobieta - ból, uczucie ciężkości, widoczne na skórze żyły i opuchlizna. Nie jest to nic przyjemnego – a dodatkowo boimy się jeszcze pokazać swoje nogi w krótkich spodenkach czy spódnicy. Większość pań spodziewa się tego typu problemów - w szczególności występują one u kobiet z jednej rodziny. Możemy też zwiększyć ryzyko tworzenia się żylaków, jeżeli nic nie robimy z nadprogramowymi kilogramami i nie dbamy o wystarczającą ilość ruchu w ciągu dnia.

Obecnie mamy o tyle dużo szczęścia, że dostępne są różne metody walki z żylakami - jedną z takich metod jest skleroterapia. W ostatnich latach cieszy się ona dużą popularnością, bo taki zabieg można przeprowadzić szybko i nie trzeba obawiać się bólu. Zanim jeszcze się na niego zdecydujemy – warto poznać najważniejsze informacje w celu zrozumienia tego, co się wydarzy. Pamiętaj też, że w kwestii wyboru konkretnego zabiegu – zawsze warto słuchać porad naszego lekarza. 

Na czym polega skleroterapia? 

Skleroterapia ma za zadanie wywołać efekt obkurczenia się ścian naszych żył. Jak do tego dochodzi? W trakcie takiego zabiegu do żył wprowadzony zostaje preparat, który przyczyni się do rozwoju stanu zapalnego – a to końcowo pozwoli pozbyć się żylaków. Dochodzi do zwłóknienia naczyń, które następnie się zrastają.  

Przed wykonaniem skleroterapii specjalista najpewniej zaleci nam wykonanie badania USG Dopplera, aby móc szczegółowo ocenić stan naszych żył. To bardzo istotne, bo od stopnia zaawansowania zmian będzie tak naprawdę zależało to, jaki preparat zostanie wykorzystany w trakcie zabiegu. Czasami flebolog doradza nam skorzystanie ze skleroterapii piankowej – tutaj taki preparat podawany jest właśnie w formie pianki.

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Nie musimy tutaj obawiać się bólu, aczkolwiek podczas zabiegu wykorzystana zostanie cienka igła - warto o tym wiedzieć, jeżeli obawiamy się igieł i będziemy musieli przygotować się do tego psychicznie. Całość nie powinna potrwać dłużej niż 20 minut, ale jeżeli nasze żylaki są bardzo rozległe - możemy niestety spodziewać się, że skleroterapia będzie kilkakrotnie powtarzana. W dalszym ciągu jest to jednak w pełni bezpieczne i nie musimy obawiać się żadnych skutków ubocznych.

Po zabiegu ważne będzie przestrzeganie kilku zaleceń - jest to m.in. noszenie opaski uciskowej i regularnie spacerowanie. Na pewno nie powinno się przed długi czas przebywać w tej samej pozycji – na to warto zwracać uwagę przynajmniej przez okres jednego miesiąca. Jeżeli wydaje Ci się, że potrzebna będzie Ci skleroterapia Wrocław to miasto, gdzie możesz wykonać taki zabieg w kilku klinikach, m.in. Flebetica.