Święto Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

poniedziałek, 16.12.2024 15:18 117 0

Blisko 140 nagród odebrali pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy 16 grudnia br., w historycznej Auli Leopoldina, obchodzili wspólnie Święto Uczelni. Wydarzenie było okazją do podsumowania osiągnięć w obszarze nauki, dydaktyki, administracji i promocji w 2024 roku. Podczas uroczystości wręczono także nagrody im. prof. Wiktora Brossa, przyznawane za wybitne osiągnięcia w działalności klinicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
 
– Święto Uczelni jest dla nas celebracją teraźniejszości – zatrzymaniem się, dostrzeżeniem tego jak wiele udało się nam wspólnie osiągnąć i podziękowaniem za to – podkreśla rektor prof. Piotr Ponikowski. – Co dla mnie bardzo ważne, dotyczy wszystkich grup tworzących naszą społeczność – naukowców, nauczycieli, klinicystów, pracowników administracji i studentów. Nie zapominamy o przeszłości – przed nami Jubileusz 75-lecia, planujemy przyszłość, ale raz w roku chcemy podkreślić, że to, co robimy tu i teraz, jest ważne i warte dostrzeżenia. Tym jest dla nas Święto Uczelni – mówi rektor UMW.
 
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest najlepszą polską uczelnią medyczną w zagranicznych rankingach. Ten rok przyniósł także liczną reprezentację w prestiżowym rankingu TOP 2%, uwzględniającym najbardziej wpływowych naukowców na świecie. W obszarze nauki przyznano wiele nagród. Docenieni zostali także najlepsi wykładowcy.
 
–  Nagrody po raz pierwszy wprowadziliśmy w czasie pandemii, gdy chcieliśmy uhonorować naszych nauczycieli, którzy prowadzili zajęcia w tym wyjątkowo trudnym czasie – wyjaśnia prorektor ds. studentów i dydaktyki UMW prof. Agnieszka Piwowar. I dodaje, że konkurs jest kontynuowany od 2 lat pod hasłem Liderzy dydaktyki. – Co dla nas szczególnie istotne decyzję oddaliśmy w tym przypadku, w 100 proc. studentom. To oni nominują i w głosowaniu wybierają najlepszych nauczycieli. Zaufaliśmy ich osądowi. Chcieliśmy pozwolić im docenić tych, którzy szczególnie mocno inspirują i rozwijają. Nie bez powodu na nagrodach umieszczamy słowa naszego pierwszego dziekana prof. Ludwika Hirszfelda – „Kto chce zapalić innych, sam musi płonąć”. W tym roku nagrodzimy aż 43 nauczycieli. Dziewięć osób odbierze statuetkę już po raz trzeci. Liczę, że podzielą się swoim doświadczeniem, jak skutecznie inspirować i zapalać studentów do nauki – dodaje prof. Agnieszka Piwowar.
 
Dużo emocji budzą jak zawsze nagrody im. prof. Wiktora Brossa. Otrzymują je za swoje osiągnięcia kliniczne pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. W tym roku – doceniając osiągnięcia z 2023 roku – przyznano kilka wyróżnień i 3 nagrody główne.
 
– Już po raz trzeci możemy uhonorować zespoły medyczne za ich wyjątkowe osiągnięcia w ramach Nagrody im. prof. Wiktora Brossa. Patron nagrody wyznawał ideę, że medycyna to sztuka łączenia nauki z odwagą podejmowania wyzwań. Nie ma wątpliwości, że zwycięskie i wyróżnione projekty właśnie takie są. Pokazują, jak istotne jest łączenie innowacyjnych technologii z interdyscyplinarną współpracą, by zapewnić pacjentom najlepszą możliwą opiekę – mówi dr Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
 
Za organizację procesów diagnostyczno-terapeutycznych i współpracę międzykliniczną nagroda powędrowała do zespołów Kliniki Kardiochirurgii oraz Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej za „Leczenie
 
hybrydowe tętniaków aorty”.  Pionierska procedura hybrydowego leczenia tętniaków aorty – Frozen Elephant Trunk (FET) łączy techniki chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii, umożliwiając minimalizację ryzyka oraz poprawę wyników leczenia pacjentów z tętniakami w odcinku piersiowo-brzusznym aorty, które dotąd były wyjątkowo trudne w leczeniu. Wprowadzenie FET przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa pacjentów i skuteczności terapii.
 
Za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia nowych technologii, metod diagnostycznych i terapeutycznych nagrodzony został projekt wdrożenia chirurgii robotycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.  W lipcu 2023 roku Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej rozpoczęło działanie, w ramach którego wykonywane są zabiegi w asyście robota chirurgicznego w specjalnościach urologia i chirurgia kolorektalna. Niedawno wprowadzono robotykę do chirurgii pediatrycznej. Chirurgia robotyczna jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się technologią w zakresie dziedzin zabiegowych, nie tylko jest nowoczesna, ale przede wszystkim przyjazna i bezpieczna.
 
Ostatnia kategoria dotyczyła osiągnięć w zakresie przeprowadzenia nowoczesnej, skutecznej procedury terapeutycznej. Tu nagroda Brossa powędrowała do zespołu Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej za „Wdrożenie programu laparoskopowej resekcji guzów wątroby”. To pierwszy w naszym regionie program w tym zakresie.
 
Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na stronie: www.umw.edu.pl.
 
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)