Szczeniak w domu - wszystko, co powinieneś wiedzieć

piątek, 24.3.2023 14:57 209

Pojawienie się nowego pupila w domu może budzić w nas wiele emocji i wywoływać niemałą ekscytację – należy jednak pamiętać, że szczeniak w domu powinien być otoczony odpowiednią opieką. Należy zapewnić mu odpowiednie warunki, aby zwierzę poczuło się komfortowo i zaaklimatyzowało się w nowym miejscu. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować się na przybycie nowego zwierzaka!

Szczeniak w domu – jak się przygotować?

Zanim jeszcze w naszym domu pojawi się zwierzę, należy się odpowiednio przygotować. O czym powinniśmy pamiętać?

Wyprawka dla szczeniaka

Wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać wszystkie niezbędne produkty, które pomogą nam zapewnić zwierzęciu właściwą opiekę. Wśród jej elementów można wymienić smycz i obrożę z identyfikatorem, miski na jedzenie oraz wodę, legowisko, transporter oraz specjalne pasy do samochodu, woreczki na psie odchody, a także artykuły niezbędne do pielęgnacji, takie jak obcinacz do paznokci, szczotka do sierści czy szampon. Nie można również zapomnieć o zabawkach – stymulują one rozwój szczeniaka, zapewniają mu rozrywkę i mogą pomagać w budowaniu więzi z opiekunem.

Żywienie szczeniaka

Szczeniak powinien zostać przyzwyczajony do nowego pokarmu między 3. a 4. tygodniem życia, zanim jeszcze etap odsadzania się zakończy – a trwa on do około 6-7 tygodnia życia. Wprowadzenie stałego pokarmu wymaga wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Jeśli natomiast chodzi o zmianę dotychczasowego żywienia, należy powoli wdrażać nowy pokarm – nagła zmiana mogłaby zarówno powodować problemy trawienne, jak i wywołać stres u zwierzęcia. Na początku powinniśmy zakupić karmę, którą zwierzę było dotychczas żywione. Po około tygodniu możemy stopniowo mieszać nową karmę z dotychczasową, żeby sukcesywnie przechodzić do całkowitej zmiany pokarmu.

Miejsce do spania dla szczeniaka

Szczeniak w domu powinien posiadać własne legowisko. Polecamy przy tym położenie go w pobliżu opiekunów. Dzięki temu zwierzę poczuje się odrobinę pewniej w nowym miejscu. Zdecydowanie warto w nim również umieścić zabawkę czy koc posiadający znany szczeniakowi zapach.

Alternatywę dla legowiska stanowi klatka kennelowa. Jeśli zwierzę nie miało z nią wcześniej kontaktu, należy go z nią stopniowo oswajać – możemy początkowo wybrać legowisko, a dopiero wraz z biegiem czasu rozpocząć wykorzystywać klatkę. Dzięki niej szczeniak może się wyciszyć oraz zrelaksować. Klatka kennelowa wspiera zwierzę w kontrolowaniu emocji, a jest przy tym pomocna m.in. podczas nauki czystości.

Więcej porad dotyczących opieki nad psem znajdziesz na blogu: https://www.przychodnianovet.pl/artykuly/blog/.

Szczeniak w domu – powitanie zwierzęcia

Odbierając szczeniaka, warto zachować spokój – takim chwilom towarzyszy ogromna ekscytacja, ale należy pamiętać, że zwierzak opuszcza wtedy znajome miejsce i udaje się do zupełnie nowego domu. Co więcej, o ile mamy taką możliwość, transport zwierzęcia powinien przebiegać przy pomocy dwóch osób: kiedy jedna kieruje samochodem, druga zajmie się psem.

Ważne jest, aby umożliwić szczeniakowi zapoznanie się z nowym miejscem – należy pozwolić mu powoli odkrywać kolejne pomieszczenia, towarzysząc mu w tym. I po takim zapoznaniu zdecydowanie warto podarować zwierzakowi chwilę spokoju, gdyż może on być odrobinę przytłoczony wieloma emocjami, nowymi zapachami, dźwiękami czy widokami. Wciąż powinniśmy jednak mieć na nim oko i obserwować jego zachowanie.

Szczeniak w domu – dieta

Psy w okresie szczenięcym są bardzo energiczne, dlatego spalają więcej kalorii – wybór karmy warto skonsultować z weterynarzem, gdyż specjalista wskaże pokarm, który dostarczy zwierzęciu wszelkie niezbędne wartości odżywcze oraz pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Co więcej, ważne jest stopniowanie ilości podawanych posiłków. O ile podczas odsadzania szczeniak powinien otrzymywać od czterech do sześciu porcji dziennie, potem należy zwiększać porcje posiłków i zmniejszyć ich ilość do czterech. U psów między 4. a 6. miesiącem wskazane są natomiast dwa lub trzy posiłki dziennie, a u starszych zwierząt – wystarczą dwie zbilansowane porcje.

Szczeniak w domu – nauka czystości

Szczeniaka należy jak najszybciej zacząć wyprowadzać na spacery – w okresie kwarantanny konieczne są wyjścia w bezpieczne miejsce. Nauka czystości obejmuje również ustalenie planu oraz rytmu spacerów! Na początku wskazane jest wyprowadzanie zwierzęcia co najmniej 8-10 razy dziennie, a przerwy między spacerami nie powinny przekraczać 3-4 godzin. Ważne są przy tym pochwały, kiedy pies załatwi potrzebę fizjologiczną na zewnątrz. Jeśli natomiast zwierzę zrobi to w domu, nie należy go karać – nie pomoże to w nauce czystości, a sprawi, że szczeniak zacznie się załatwiać w mieszkaniu pod naszą nieobecność. Warto także wspomnieć o przydatnych akcesoriach, takich jak maty higieniczne.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam podczas opieki nad szczeniakiem!