Szkolenie na rodziców zastępczych

dzisiaj, 8 godz temu 0

Piecza zastępcza to forma opieki nad dziećmi pozbawionymi wsparcia rodziców biologicznych. Piecza zastępcza dzieli się na pieczę rodzinną czyli rodzicielstwo zastępcze (dzieci przebywają pod opieką rodzin) oraz pieczę instytucjonalną (dzieci przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych). 

Szkolenie dla rodziców zastępczych rozpoczyna się 1 marca i potrwa do 12 kwietnia. Będzie prowadzone w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Wysokiej 6, w której mieści się Dział Wsparcia Rodzin Zastępczych.

W szkoleniu mogą uczestniczyć praktycznie wszyscy:

  • małżeństwa,
  • osoby nie pozostające w związku (single),
  • osoby będące w kilkuletnim związku,
  • osoby w różnym wieku 

Szkolenie obejmuje rozmaite zagadnienia z zakresu psychologii, wychowania i edukacji, podstawowe informacje o pieczy zastępczej i kwestie prawne. Szkolenie jest niezbędne, by rodzice zastępczy znali swoje prawa i obowiązki, a także poznali specyfikę pracy z dziećmi, które często maja za sobą trudne doświadczenia z domu rodzinnego. Szkolenie daje nie tylko wiedzę, ale także możliwość wymiany doświadczeń i praktyk. Efektem spotkania jest świadectwo ukończenia szkolenia oraz zaświadczenie, które uprawnia do zostania rodzicem zastępczym. 

Aby zapisać się na szkolenie wystarczy skontaktować się z Działem Wsparcia Rodzin Zastępczych: tel. 71 78 22 411, 501 023 342, rodzicielstwo.zastepcze@mops.wroclaw.pl i dostarczyć następujące dokumenty:

  • akt urodzenia, małżeństwa, wyrok rozwodowy,
  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,
  • zaświadczenie o niekaralności,
  • zaświadczenie o dochodach z miejsca pracy, 

Kolejne szkolenia zaplanowane są w maju oraz wrześniu bieżącego roku. 

Liczby

Na koniec 2024 roku w pieczy zastępczej było 1136 dzieci. Ponad 400 wychowuje się w domach dziecka (placówkach opiekuńczo-wychowawczych). Ponad 100 to dzieci poniżej 10 roku życia, które bardzo potrzebują mamy i taty.

We Wrocławiu jest 556 rodzin zastępczych, w tym 401 rodzin spokrewnionych (ciocia, babcia, brat, dziadek…), 138 rodzin niezawodowych, 13 rodzin zawodowych i 4 rodzinne domy dziecka. Obecnie najbardziej potrzebne są rodziny zawodowe i rodzinne domy dziecka. 

W 2024 r. MOPS przeprowadził 51 procedur kwalifikacyjnych dla kandydatów na opiekunów zastępczych niezawodowych. Do sprawowania funkcji rodziny zastępczej niezawodowej przeszkolono 49 osób, 3 osoby na dyrektorów placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego oraz 2 osoby na rodzinę zastępcza zawodową specjalistyczną.

Czym różni się rodzicielstwo zastępcze od adopcji 

Rodzicielstwo zastępcze i adopcja to dwie różne formy wspierania dzieci, które nie mają opieki rodziców biologicznych.

Adopcja jest stała a rodzice adopcyjni przejmują wszystkie funkcje rodziny biologicznej. Zmienia się akt urodzenia dziecka. Rodzice adopcyjni ponoszą wszelkie wydatki związane z wychowywaniem i mają pełną władzę rodzicielską nad przysposobionym dzieckiem. 

Rodzina zastępcza jest tymczasowa, formalnie trwa do osiągnięcia pełnoletności lub zakończenia kształcenia się wychowanka. Rodzice zastępczy opiekują się dzieckiem w czasie, gdy nie mogą zrobić tego rodzice biologiczni, dbają o wychowanie i wykształcenie, a także o utrzymanie kontaktów z rodziną biologiczną. Jeśli sąd tak zdecyduje, rodzice zastępczy mogą być także opiekunami prawnymi, jednak co do zasady prawa do decydowania o niektórych kwestiach mają rodzice biologiczni. Rodzice zastępczy otrzymują wsparcie finansowe w związku z funkcją, którą pełnią.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)