Sztuka współpracy – jesienią rusza najważniejsze kulturalne wydarzenie roku!

dzisiaj, 7 godz temu 122 0

Po raz pierwszy w historii dolnośląski samorząd mówi jednym głosem. Miasto Wrocław i Województwo Dolnośląskie tworzą wspólne wydarzenie dla całego środowiska kultury – organizowany pod hasłem Sztuka Współpracy Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. W programie znajdą się m.in. debaty, dyskusje oraz część artystyczna, w której na realizację swojego pomysłu będzie można otrzymać nawet do 10 tysięcy złotych. Wydarzenie odbędzie się 25 i 26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.

- Organizowany po raz pierwszy wspólnie przez Miasto Wrocław i Województwo Dolnośląskie kongres, jak i wydarzenia mu towarzyszące, mają zdiagnozować obecny stan i wyznaczyć wspólne kierunki rozwoju kultury. Kongres to jednak nie tylko debaty. Ogłosimy konkurs na mikrogranty artystyczne, dla organizacji pozarządowych, na 10 wydarzeń w różnych miejscach Wrocławia, które mogą towarzyszyć Kogresowi  – mówiła Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.  

Jesienne wydarzenie powstało z połączenia organizowanego w 2016 i 2020 roku Wrocławskiego Kongresu Kultury i zeszłorocznego Dolnośląskiego Kongresu Kultury. Organizacja wspólnego spotkania to kamień milowy kulturalnej współpracy pomiędzy dwoma samorządami. Połączony kongres ma umożliwić wymianę doświadczeń i wiedzy, integrację, edukację oraz stać się otwartą platformą współpracy i dialogu, dzięki której będzie można dyskutować o najważniejszych wyzwaniach i szansach stojących przed kulturą. Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska będzie też wyjątkową okazją, by nawiązać nowe relacje czy zainspirować się pomysłami i trendami. Do udziału zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane życiem kulturalnym regionu.

– Kultura to różnorodność, to dyskusje, a nawet czasem i spory. To jednak przede wszystkim mnogość inicjatyw i kierunków. W tej wielowątkowości łączy nas wspólny mianownik – Dolny Śląsk. Wrocław oraz cały region powinny tworzyć wspólny organizm, również w dziedzinie kultury. A ponieważ sztuki współpracy musimy się uczyć od siebie nawzajem, to październikowy kongres będzie wydarzeniem bez precedensu i z pewnością zaowocuje wspólnymi działaniami przyszłości – mówi Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego - Przy okazji tej współpracy mamy nadzieję powrócić do wspierania projektów filmowych realizowanych na Dolnym Śląsku. Razem z Miastem Wrocław chcielibyśmy ponownie współfinansować budżet programu, realizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. Już w tym roku Województwo zwiększyło budżet programu o pół miliona złotych, a wkrótce razem ogłosimy wyniki tegorocznego naboru. Zgadzamy się bowiem, że każdy dofinansowany film to wizytówka naszego regionu w zarówno w Polsce, jak i na świecie - dodaje Jarosław Rabczenko.

Podwójne wybory

Jednym z elementów programu będą wybory do dwóch Rad Kultury. W głosowaniu wybrać będzie można przedstawicielki i przedstawicieli do Wrocławskiej Rady Kultury oraz – po raz pierwszy – także do Dolnośląskiej Rady Kultury.

- Społeczne Rady Kultury będą pełnić funkcję doradczo-konsultacyjną, odpowiednio przy Prezydencie Wrocławia i Marszałku Województwa Dolnośląskiego. Mają również współpracować ze środowiskami działającymi w obszarze kultury w regionie. Obie rady, choć działające niezależnie, mogą stworzyć nową, niezwykle wartościową platformę współpracy dla Dolnego Śląska– mówiła Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Do kandydowania do Rad Kultury zaproszone są pełnoletnie osoby, działające w obszarze kultury zarówno niezależnie, jak i funkcjonujące w ramach organizacji pozarządowych, instytucji lub grup nieformalnych.

- Formularze zgłoszeniowe dla osób kandydujących aktywne będą od 29 sierpnia do 13 września na stronie sztukawspolpracy.pl. I tak naprawdę wtedy kandydaci rozpoczynają swoja kampanię wyborczą. Natomiast samo głosowanie odbędzie się online w październiku – podkreślała Izabela Kurc-Kuriata- Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Marszałkowskiego

Sztuka współpracy

Program kongresu budowany jest w oparciu o bieżące i istotne dla środowiska tematy. Znajdą się w nim między innymi rozmowy o możliwych zmianach w prawie, które wesprą rozwój kultury, dyskusje o modelach finansowania, lokalności jako potencjale przyszłości, edukacji kulturalnej oraz narzędziach i strategiach, które wzmocnić mają osoby działające w kulturze. Skupimy się też na tym, jak skutecznie współpracować, aby tworzyć kulturę dostępną i atrakcyjną dla wszystkich oraz spróbujemy wspólnie wypracować nowe, jakościowe propozycje rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju kultury w naszym regionie.

Włącz się w kongres

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska od początku przygotowywany jest z myślą o lokalnych środowiskach twórczych. Chociaż przygotowania już trwają, wciąż można dołączyć do jego tworzenia, m.in. poprzez zgłoszenie tematu jednego z kongresowych spotkań. Propozycje, które w formie dyskusji panelowej lub działań warsztatowych, mają szansę na pojawienie się w programie kongresu, można zgłaszać przez formularz online, który dostępny będzie od 29 sierpnia do 13 września. Osoby, których pomysły zostaną wybrane otrzymają honorarium za przygotowanie i prowadzenie swojej części programu.    

Hasło Sztuka współpracy wybrzmi też dzięki artystycznym wydarzeniom towarzyszącym kongresowi. W otwartym naborze mogą wziąć udział działające na obszarze województwa pełnoletnie osoby fizyczne, grupy nieformalne, kolektywy artystyczne oraz organizacje pozarządowe. Projekty realizowane przy wsparciu Wrocławskiego Instytutu Kultury i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu mają pomóc artystom w zaprezentowaniu swojej twórczości szerszej publiczności.  
 
W kongresowych grantach można będzie zgłosić swoją propozycję działań z dowolnej dziedziny, m.in.: sztuk wizualnych, muzyki, teatru, tańca lub filmu. Mogą to być koncerty, wystawy, performance, pokazy, warsztaty lub inne wydarzenia o charakterze artystycznym, które otwarte będą dla mieszkańców i mieszkanek. Spośród wszystkich zgłoszeń organizatorzy kongresu wybiorą dziesięć inicjatyw, a każda z nich otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 10.000 złotych. Pięć projektów zostanie zaprezentowanych się we Wrocławiu, a kolejne pięć w innych częściach województwa dolnośląskiego – wydarzenia realizowane mają być w październiku, ze szczególnym uwzględnieniem terminu kongresu. Zgłoszenia swoich pomysłów również będzie można przesyłać od 29 sierpnia do 13 września. Szczegóły dostępne są na stronie sztukawspolpracy.pl

Spotkajmy się na kongresie!

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska odbędzie się 25 i 26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1). Udział w wydarzeniach będzie bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji o programie, wyborach i wydarzeniach towarzyszących znaleźć można na stronie sztukawspolpracy.pl
Wydarzenie przygotowują dwie instytucje kultury – Wrocławski Instytut Kultury (instytucja miejska) i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (instytucja wojewódzka), we współpracy z zarządzającymi kulturą w Urzędzie Miejskim Wrocławia i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)