Technologia jak z filmów science fiction. MPWiK Wrocław coraz skuteczniej przewiduje przyszłość

środa, 2.4.2025 11:56 232 0

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu zostało wyróżnione prestiżowym tytułem Best Digital Transformation podczas Data Economy Innovators Awards. To ogólnopolski konkurs, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne projekty z zakresu zarządzania danymi.
 
Wrocławskie wodociągi zostały wyróżnione za innowacyjny system predykcyjny, który pozwala na skuteczniejsze wykrywanie potencjalnych awarii, zanim jeszcze do nich dojdzie. W tej kategorii Spółka wodociągowo-kanalizacyjna z Wrocławia konkurowała z takimi technologicznymi gigantami jak InPost, Rossmann Polska czy BNP Paribas Bank Polska. Nagrodę podczas Data Economy Congress odebrał Piotr Słomianny, CIO/CFO MPWiK Wrocław.
 
– Ta nagroda to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód na to, że cyfrowa transformacja jest nie tylko możliwa, ale i konieczna w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Inwestowanie w nowoczesne technologie pozwala nam nie tylko usprawniać zarządzanie infrastrukturą, ale przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców. Przyszłość należy do danych, a my chcemy być liderem w ich wykorzystaniu – powiedział Piotr Słomianny, CIO/CFO MPWiK Wrocław.
 
Data Economy Congress to wydarzenie, które skupia liderów rynku i ekspertów IT, omawiających kluczowe aspekty gospodarki opartej na danych – od ich przetwarzania i analizy, po zastosowanie sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa.
 
Innowacyjna technologia, sztuczna inteligencja i przewidywanie przyszłości
Wrocławskie wodociągi wdrażają nowoczesny system predykcyjny, który pozwala na wykrywanie potencjalnych awarii i zapobieganie problemom, zanim wpłyną one na funkcjonowanie miasta. To kolejny krok w kierunku cyfryzacji i usprawnienia zarządzania siecią wod-kan, co przekłada się na jakość usług dla mieszkańców Wrocławia.
 
– Narzędzie Predictive Maintenance wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji do analizy setek tysięcy danych, co pozwala przewidzieć ryzyko awarii z dokładnością do 90%. System uwzględnia zmienne, takie jak np.: wiek rury przesyłowej, materiał, z którego powstała oraz dziesiątki innych zmiennych opisujących otoczenie sieci, które mogą powodować wyższą awaryjność – wyjaśnia Piotr Słomianny, CIO/CFO MPWiK Wrocław. W opracowanych czterdziestu modelach matematycznych uwzględniono nie tylko podstawowe parametry, lecz także mniej oczywiste czynniki, takie jak odległość instalacji od torowiska, temperatura wody wewnątrz instalacji czy temperatura otoczenia.
 
Technologia – przedstawiana podczas kongresu przez Piotra Słomiannego, CIO/CFO MPWiK oraz Łukasza Kowalskiego, dyrektora Deloitte – budziła spore zainteresowanie. Nic dziwnego, ponieważ pozwala wykorzystać możliwości AI do zarządzania infrastrukturą krytyczną, jaką bez wątpienia na całym świecie są sieci wodociągowo-kanalizacyjne.
 
Cyfrowa transformacja kluczem do sukcesu
Algorytmy, które pozwalają przewidywać wystąpienie awarii, to jednak tylko jeden z wielu innowacyjnych projektów jakie w ostatnich latach wdrożyło MPWiK. Dzięki najnowszym technologiom spółka miejska jeszcze efektywniej zarządza siecią, skutecznie ograniczając przy tym straty wody.
 
– Nowoczesne narzędzia pozwalające na stały monitoring wody w mieście są nieodzownym elementem racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi, dlatego pierwsze działania dotyczące ograniczania strat wody podjęliśmy już w 2009 roku. Wówczas powstał Zespół Diagnostyki Sieci Wodociągowej – mówi Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
 
Efektem pracy tego zespołu, było m.in. stworzenie platformy SmartFlow, która powstała we współpracy z Microsoft i Future Processing. Inteligentny system wykrywa ukryte wycieki wody, które nie od razu pojawiają się na powierzchni, a tym samym są bardzo trudne do namierzenia. Dość powiedzieć, że innowacyjne rozwiązanie pomogło w ciągu dekady zmniejszyć straty wody z 15% do 5%. Dzięki temu dziś MPWiK Wrocław jest jednym z liderów branży w Europie.
 
Kolejnym elementem cyfryzacji w spółce było wprowadzenie zdalnych odczytów wodomierzy w technologii LoRaWAN, która umożliwia automatyczne i bezprzewodowe przesyłanie danych z liczników do centralnego systemu. Wdrożenie systemu zdalnego odczytu wodomierzy we Wrocławiu to pierwszy projekt w Polsce na taką skalę, realizowany w zakresie koncepcji Smart City. Sieć LoRaWAN została zaprojektowana i wdrożona przez firmę Emitel.
 
Przewidują 9 z 10 awarii, ale chcą więcej

MPWiK Wrocław nie zwalnia tempa i kontynuuje cyfrową transformację. Obecnie inwestuje w kolejne narzędzie Predykcyjnego Utrzymania Ruchu (Predictive Maintenance) rozwijane we współpracy z firmą doradczą Deloitte na platformie Amazon Web Services. Nowe rozwiązanie – dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów AI oraz „obróbce” danych w czasie rzeczywistym – pozwoli jeszcze skuteczniej analizować stan infrastruktury oraz przewidywać potencjalne awarie, zanim wpłyną one na funkcjonowanie systemu wodociągowo-kanalizacyjnego.
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)