Tramwaj zwany Pożądaniem” - profilaktyka HIV na ulicach Wrocławia

poniedziałek, 20.5.2024 12:45 187 0

– To już trzynasta edycja ogólnopolskiej kampanii „Tramwaj zwany Pożądaniem” organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland! Nie mogło zabraknąć Wrocławia wśród miast, na ulicach których pojawiają się pojazdy komunikacji miejskiej ze studentami medycyny na pokładzie, edukującymi rówieśników o chorobach przenoszonych drogą płciową. Cel: zmienić sposób myślenia Polaków i zachęcić ich do podejmowania bezpieczniejszych zachowań oraz do testowania się w kierunku zakażeń. Kampania finansowana jest z grantu uzyskanego przez IFMSA w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Tramwaj zwany pożądaniem we Wrocławiu pojedzie 23 maja w godzinach 17:00-21:00 z Uniwersytetu Ekonomicznego przez Pilczyce, Rynek, Biskupin , Politechnikę Wrocławską i Pilczyce do zajezdni Gaj (dokładna trasa w załączeniu). Na pasażerów czeka mnóstwo dobrej zabawy, rozmowy z wolontariuszkami – edukatorkami z IFMSA-Poland, które będą mówić o drogach przenoszenia HIV oraz profilaktyce, a także poinformują, gdzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku zakażenia tym wirusem. Będzie można dostać ulotki, gadżety tramwajowe i prezerwatywy.

To niezwykle ważna akcja, ponieważ liczba osób z diagnozą infekcji przenoszonych drogą płciową, w tym szczególnie HIV, rośnie z roku na rok. Wstępne dane NIZP PZH PIB pokazują, że w 2023 r. stwierdzono niemal 3 tysiące nowo wykrytych przypadków HIV! Co gorsza, osoby seropozytywne często nie zdają sobie sprawy ze swojego zakażenia, a jak mówią specjaliści przebadało się w kierunku tego zakażenia nadal niewiele więcej niż 10% Polek i Polaków. Tymczasem szybka diagnoza i podjęcie terapii to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o zdrowie pacjenta.

„Wielu zakażonych HIV Polaków nadal nie zdaje sobie sprawy, że są seropozytywni, nie leczy się i może roznosić wirus. Dlatego zachęcam każdego do zrobienia testu na HIV chociaż raz w życiu.Skuteczne leczenie antyretrowirusowe i jego upowszechnienie sprawiło, że pozytywny wynik testu na HIV przestał być wyrokiem śmierci, a sam wirus stał się jedną z wielu chorób przewlekłych. Test wykonany podczas akcji profilaktycznych takich jak Tramwaj zwany Pożądaniem, czy bezpłatnie i anonimowo w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, może uratować życie. Warto dodać, że punkty te można znaleźć praktycznie w każdym większym mieście (we Wrocławiu przy ul. Wszystkich Świętych 2), a ich adresy są na stronach www.aids.gov.pl oraz www.leczhiv.pl – mówi Szymon Grzesik z IFMSA-Poland, Koordynator Ogólnopolski projektu Tramwaj Zwany Pożądaniem.

„Tramwaj zwany Pożądaniemto ważna akcja. Skierowana do młodzieży, ale popularna nie tylko wśród młodych. Dzięki niej co roku o tym, jak unikać HIV oraz jak leczyć zakażenie dowiadują się tysiące ludzi w całej Polsce. Cieszę się, że możemy ponownie wspierać studentów kierunków medycznych w ich akcji łączącej edukację z dobrą zabawą” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci. 

Tramwaje i autobusy zwane pożądaniem jadą w tym roku poza Wrocławiem w następujących miastach:
·         10 maja - Szczecin
·         10-11 maja – Toruń
·         15-16 maja - Kielce
·         17 i 22 maja – Warszawa
·         18 maja – Gdańsk
·         23 maja – Wrocław
·         23-25 maja – Opole
·         24 maja – Lublin, Olsztyn, Radom i aglomeracja śląska
·         25 maja – Białystok i Łódź
·         25-26 maja – Kraków
·         29 maja – Elbląg
·         31 maja – 1 czerwca – Bydgoszcz
·         3 czerwca – Zielona Góra
·         7 czerwca – Poznań 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)