Trwa Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Dla firm to szansa na nowe partnerstwa i wspólne projekty

środa, 19.3.2025 15:43 757 0

Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy to szansa dla przedsiębiorców z Wrocławia i Dolnego Śląska by zdobyć intratne kontrakty w Ukrainie. Spotkanie organizowane dla lokalnych przedsiębiorców ma służyć poznaniu potrzeb kraju zniszczonego przez wojnę, nawiązaniu kontaktów i zbudowaniu relacji gospodarczych. Nasze firmy mają szansę wejść na ukraiński rynek w sposób bezpieczny i korzystny, a Ukraina może skorzystać z ogromnego doświadczenia i potencjału polskiego biznesu. We Wrocławskim Centrum Kongresowym spotkali się przedstawiciele władz, instytucji i przedsiębiorstw z obu krajów, by omówić projekty odbudowy i mechanizmy wsparcia inwestycji.

Wydarzenie, organizowane przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski, miasto Wrocław oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej, stanowi przede wszystkim platformę do rozmów o możliwościach wsparcia procesu odbudowy Ukrainy - państwa, które ucierpiało w wyniku wojny i będzie musiało przejść długą drogę, by odzyskać dawny potencjał. Uczestnicy mogą nawiązać wiele ważnych kontaktów biznesowych.

- Mimo olbrzymich zniszczeń i cierpienia, jakie niesie za sobą wojna, Ukraina już teraz podejmuje wysiłki na rzecz odbudowy. Kluczowa w tym procesie będzie współpraca z sektorem prywatnym i zaangażowanie przedsiębiorców. Firmy odgrywają ważną rolę w dostarczaniu technologii, know-how i inwestycji, które pozwolą Ukrainie na szybszą odbudowę i rozwój. Chcemy wspierać Ukrainę, ale dostrzegamy też jej ogromny potencjał biznesowy i przestrzeń do wzajemnej, korzystnej współpracy – mówił wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak.

Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy to aż 70 uczestników delegacji ukraińskiej, w tym przedstawiciele obwodów dnipropietrowskiego, kirowogradzkiego oraz Kijowa, Lwowa i Mariupola. W wydarzeniu bierze także udział ponad 300 przedsiębiorców, zarówno z sektora gospodarczego, jak i społecznego.

- W bazie zarejestrowano około 2 tys. projektów do realizacji – od inwestycji infrastrukturalnych po wymianę handlową. Przewidziano około 20 spotkań poszczególnych delegacji oraz blisko 80 rozmów B2B i B2C. Obok warstwy merytorycznej to przede wszystkim konkretne rozmowy o realnych projektach. Nie chcemy tylko mówić o odbudowie Ukrainy – chcemy, aby efektem tego forum były rzeczywiste projekty i współprace – zaznacza marszałek województwa dolnośląskiego, Paweł Gancarz.

Dolnośląskie firmy zaangażują się w projekty na terenie Ukrainy

W trakcie forum ukraińscy przedstawiciele samorządów zaprezentują przykładowe projekty inwestycyjne, m.in. w zakresie infrastruktury czy mieszkalnictwa, w których udział mogłyby wziąć polskie firmy. W zależności od projektu, dolnośląskie biznesy mogą zaproponować współpracę i przedstawić swoją ofertę, np. sprzedaży materiałów budowlanych czy wykonywania usług. Polska branża budowlana, inżynieryjna czy transportowa może stać się ważnym partnerem w odbudowie ukraińskich miast.

- To prezentacja konkretnych działań do wdrożenia. Rzeczywiście, Ukraina wciąż jest w stanie wojny – walczy, broni się, ale jednocześnie pracuje nad odbudową. Wiele wyzwań jeszcze przed nami, ale polski biznes i polskie inwestycje są w naszym kraju bardzo oczekiwane. Chcielibyśmy stworzyć trwałą platformę dla współpracy, m.in. poprzez pozyskiwanie środków europejskich– mówił Wasyl Bodnar, ambasador Ukrainy w Polsce. - Odbudowa Ukrainy to nie tylko hasło polityczne, ale realna przestrzeń dla biznesu. Chcemy, aby Polacy inwestowali w Ukrainie i czerpali z tego korzyści finansowe oraz konkretne możliwości.

Forum to także przestrzeń do poznania formalno-prawnych aspektów działalności na rynku ukraińskim. Inwestycje za granicą wzbudzają obawy ze względu na przepisy i procedury administracyjne, które różnią się w zależności od kraju. Eksperci i specjaliści przybliżą, jak działają konkretne ukraińskie regulacje, przetargi oraz mechanizmy zabezpieczeń dla inwestycji - tak, by wejście na nowy rynek było jak najbardziej komfortowe i bezpieczne dla polskich firm. Zrozumienie tych kwestii pozwoli przedsiębiorcom poszerzyć biznesowe horyzonty.

- Odbudowa Ukrainy ma kilka priorytetów – jednym z najważniejszych jest mieszkalnictwo. Rosyjscy okupanci niszczą nasze domy, a w niektórych regionach zniszczenia są codzienne. W najbliższym czasie planujemy odbudowę mieszkań dla 50 tysięcy osób. Musimy zainwestować w materiały budowlane, meble i wyposażenie. Kolejnym wyzwaniem jest energetyka, która także jest niszczona. Robimy wszystko, aby wdrożyć systemy korygujące i rozwinąć odnawialne źródła energii, w tym panele słoneczne - to obszary, w które można się zaangażować. Tylko w obwodzie dnipropietrowskim mamy obecnie 733 projekty, w które mogą włączyć się przedsiębiorcy. Jesteśmy gotowi zapewnić dostęp do ziemi i wsparcie finansowe dla inwestorów – opowiadał Mykoła Łukaszuk, przewodniczący Rady Obwodu Dnipropietrowskiego.

W programie przewidziano spotkania B2B i rozmowy kuluarowe, które umożliwią nawiązanie bezpośrednich kontaktów. To tu pojawia się przestrzeń na pierwsze kroki w stronę długoterminowej współpracy, która może przynieść korzyści obu stronom – polskim firmom w postaci nowych kontraktów, a Ukrainie w odbudowie i rozwoju gospodarki.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)