Uczeni z Uniwersytetu Wrocławskiego nagrodzeni przez premiera

poniedziałek, 9.11.2015 12:00 956 0

W gronie tegorocznych laureatów Nagród Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe, naukowo-techniczne i artystyczne znajduje się pięcioro naukowców związanych z Uniwersytetem Wrocławskim. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek 5 listopada w Kancelarii Premiera.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk w 1994 roku. Wręczane są w czterech kategoriach: za osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny, za wysoko oceniane osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki, za wyróżnione rozprawy doktorskie oraz za osiągnięcia naukowo-techniczne.

Spośród ponad czterdziestu laureatów, którzy otrzymali nagrody w tym roku, z Uniwersytetem Wrocławskim związanych jest pięciu uczonych. Dwoje z nich zatrudnionych jest obecnie na Uniwersytecie Wrocławskim, z kolei pozostali są jego absolwentami, którzy właśnie na nim obronili swoje rozprawy doktorskie. Za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego nagrodę otrzymała dr hab. Edyta Zierkiewicz. Z kolei za wyróżnione rozprawy doktorskie nagrody otrzymali: dr Andrzej Głuszyński, dr Jacek Jędrysiak, dr Elwira Smakowska i dr Błażej Wróbel.

Dr hab. Edyta Zierkiewicz jest pracownikiem naukowym Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego (Zakład Poradoznawstwa w Instytucie Pedagogiki). W roku 1994 obroniła z wyróżnieniem pracę dyplomową na 5-letnich studiach magisterskich na kierunku pedagogika kulturalno-oświatowa (specjalizacja: instruktor małych form teatralnych). Z wyróżnieniem obroniła także pracę doktorską (2000 r.) i kolokwium habilitacyjne (2014 r.). Jej obecne zainteresowania badawcze oscylują wokół problemów współczesnego poradnictwa (zwłaszcza wielokulturowego oraz teorii i metodologii poradoznawstwa), a także problematyki zdrowia i choroby w aspekcie genderowym (w szczególności: sytuacji kobiet po leczeniu raka piersi). Od 2002 r. E. Zierkiewicz jest opiekunką Koła Naukowego „Poradnictwo w teorii i praktyce”. Przez kilka lat współorganizowała także prace Studenckiej Grupy „Gender Studies” działającej przy Instytucie Filologii Angielskiej. Angażuje się również w działalność popularyzatorską (przygotowując wykłady dla słuchaczy kilku Uniwersytetów Trzeciego Wieku) i społeczną (ściśle współpracując z Federacją Stowarzyszeń „Amazonki” i kilkoma klubami kobiet z rakiem piersi; jest m.in. redaktorką środowiskowego biuletynu „Nasze Życie”). Jest członkinią i współzałożycielką Naukowego Towarzystwa Poradoznawczego (2012 r.) oraz redaktorką tematyczną w czasopiśmie „Studia Poradoznawcze”. Jest autorką czterech monografii i ponad pięćdziesięciu artykułów naukowych, a także redaktorką lub współredaktorką trzynastu prac zbiorowych. Została nagrodzona przez premiera za rozprawę habilitacyjną „Prasa jako medium edukacyjne. Kulturowe reprezentacje raka piersi w czasopismach kobiecych”.

Dr Andrzej Głuszyński jest absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego. Został nagrodzony za rozprawę doktorską „Budowa geologiczna strefy brzeżnej Karpat i zapadliska przedkarpackiego w rejonie Tarnowa-Pilzna”. Promotorem jego pracy był prof. dr hab. Paweł Aleksandrowski.

Dr Jacek Jędrysiak jest absolwentem Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Został nagrodzony za rozprawę doktorską „Pruska myśl strategiczna 1815–1848”. Promotorem jego pracy był prof. dr hab. Jerzy Maroń (Instytut Historyczny, Zakład Historii Polski i Powszechnej od XVI do XVIII w.).

Dr Elwira Smakowska jest absolwentką Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Została nagrodzona za rozprawę doktorską „Analiza funkcjonalna mitochondrialnej proteazy AtFtsH4 ze szczególnym uwzględnieniem badań proteomicznych”. Promotorem jej pracy była prof. dr hab. Hanna Jańska (Zakład Biologii Molekularnej Komórki UWr).

Dr Błażej Wróbel jest absolwentem i pracownikiem Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Aktualnie (2015–2016) odbywa staż post-doktorski na Uniwersytecie Mediolan-Bicoca. Został nagrodzony za rozprawę doktorską „Wielowymiarowe mnożniki spektralne”. Jego doktorat z analizy harmonicznej był realizowany w ramach umowy co-tutelle między Scuola Normale Superiore Pisa (Włochy) a Uniwersytetem Wrocławskim. Promotorami jego rozprawy byli profesorowie: Fulvio Ricci (Scuola Normale Superiore w Pizie) i Krzysztof Stempak (Politechnika Wrocławska).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)