Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu rozpoczął rok akademicki 2024/2025

wtorek, 1.10.2024 10:22 1469 0

Blisko 6,5 tysiąca studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczęło w poniedziałek 30 września br. rok akademicki 2024/2025. Podczas uroczystej inauguracji, tradycyjnie zorganizowanej w Auli Leopoldina, tytuł doktora honoris causa UMW otrzymał prof. Thomas H. Marwick z Australii, jeden z najwybitniejszych na świecie naukowców zajmujących się obrazowaniem układu sercowo-naczyniowego.
 
Nowością roku akademickiego 2024/2025 jest powstanie dwóch nowych wydziałów: Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz Wydziału Fizjoterapii, które dotąd funkcjonowały w ramach Wydziału Nauk o Zdrowiu. Na studia stacjonarne i niestacjonarne przyjęto w tym roku ok. 2 tysiące osób. Rozpoczynają one naukę na dziesięciu kierunkach w sześciu wydziałach: Farmaceutycznym (kierunki: farmacja, analityka medyczna, dietetyka), Lekarskim, Lekarsko-Dentystycznym, Nauk o Zdrowiu (kierunek zdrowie publiczne), Fizjoterapii, Pielęgniarstwa i Położnictwa (kierunki: pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne) oraz w filii Wydziału Lekarskiego w Wałbrzychu. Ponadto uczelnia kształci w języku angielskim na kierunku lekarskim i pielęgniarskim.
– Chcę dziś państwu z całą odpowiedzialnością i pełnym przekonaniem powiedzieć: dobrze wybraliście – zwrócił się do studentów rektor UMW prof. Piotr Ponikowski podkreślając, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest najlepszą uczelnią medyczną w Polsce według międzynarodowych rankingów. – A my zrobimy wszystko, byście byli dumni z dokonanego wyboru. Kompleksowo przygotujemy was do pracy w systemie ochrony zdrowia, nauczymy, że sukces w medycynie wyrasta z umiejętności pracy zespołowej.
 
Rektor UMW zapewnił, że w UMW będzie jeszcze mocniej stawiał na współpracę interdyscyplinarnych zespołów, która stanowi jedną ze strategicznych wartości uczelni. Zapowiedział rozpoczęcie inwestycji budynku modułowego przy ul. Borowskiej, który w całości zostanie przeznaczony na dydaktykę, w tym symulację medyczną.  Korzystać z niego będą przyszli lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, farmaceuci. Jako unikatową określił rektor możliwość pozyskiwania wiedzy nie tylko w codziennych zajęciach klinicznych, ale także w nowatorskich programach badawczych, innowacyjnych terapiach czy prowadzonych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym badaniach klinicznych. Jednocześnie zaznaczył, że nowoczesna technologia nie może stać się celem samym w sobie.
 
– Nie to uczyni was dobrymi lekarzami, pielęgniarkami, położnymi, fizjoterapeutami ratownikami medycznymi, farmaceutami – powiedział prof. Piotr Ponikowski. – W stechnicyzowanym świecie kluczem staje się pamięć o tym, że to indywidualne potrzeby każdego pacjenta, uważność, rzetelność i empatia stanowią fundament naszego działania. Technologia musi pełnić tu funkcję usługową. Kluczowe jest, byście nie zapominali, że to pacjent i jego dobro powinny być dla nas najważniejszą motywacją. Unikajcie pułapek rutyny, arogancji i poczucia, że wzbogaceni o zdobycze technologii wiecie najlepiej.
 
W przemówieniu inauguracyjnym rektor UMW zapowiedział kilka priorytetów rozpoczynającej się kadencji. Jedną z nowości jest utworzenie Centrum Humanistyki, którego działalność skoncentruje się na czterech filarach: psychologii, etyce, prawie medycznym, oraz komunikacji definiowanej głównie jako popularyzacja wiedzy i nauki. Powstanie nowa jednostka – Centrum Popularyzacji Nauk Medycznych, której zadaniem będzie popularyzowanie wiedzy w zakresie szeroko rozumianego zdrowia i zdrowego stylu życia, by budować społeczną świadomość postaw prozdrowotnych. W planach jest także utworzenie Muzeum Historii Wrocławskiej Medycyny, które może się stać ważnym punktem na edukacyjnej i turystycznej mapie Wrocławia. Wszystkie te działania wpisują się w obszar szeroko rozumianej społecznej odpowiedzialności uczelni, która będzie jednym z priorytetów kolejnej kadencji.
 
Zorganizowana w Sejmie wspólnie z wicemarszałek Moniką Wielichowską konferencja na temat zdrowego trybu życia to dopiero początek szeroko zakrojonych działań. 
Prof. Piotr Ponikowski zapowiedział także nowe otwarcie dla nauki. Na bazie Centrum Omicznego powstanie projekt centrum ukierunkowanego na medycynę personalizowaną. Będzie to impuls, by zbudować mocny, uniwersytecki zespół młodych biologów molekularnych, bioinformatyków i genetyków w ścisłej współpracy z kampusem klinicznym na Borowskiej.
Zmiany dotyczą także Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w którym w ostatnim czasie powstały nowe struktury (Instytut Chorób Wewnętrznych, Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Uniwersyteckie Centrum Dermatologii i Dermatologii Onkologicznej, Uniwersyteckie Centrum Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej czy Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii). Są też dobre wiadomości, dotyczące Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii. Znane są już firmy, które przedstawiły oferty zbudowania zintegrowanego centrum, jest realna szansa, że budynek powstanie jeszcze w tej kadencji, zapewniając małym pacjentom z regionu opiekę godną XXI wieku.
UMW czeka na potwierdzenie decyzji o rządowym finansowaniu projektu budowy Uniwersyteckiego Centrum Hematoonkologii Dorosłych, ale już rozwija uniwersytecką onkologię.
 
Podczas uroczystości tytuł doktora honoris causa UMW otrzymał prof. Thomas H. Marwick z Australii, jeden z najwybitniejszych na świecie naukowców zajmujących się obrazowaniem układu sercowo-naczyniowego. Prof. Marwick jest profesorem kardiologii i światowej klasy ekspertem w dziedzinie echokardiografii. Obecnie pełni funkcję dyrektora Baker Heart and Diabetes Research Institute w Melbourne, Australia, jednocześnie pracując jako kardiolog w Alfred Hospital w Melbourne oraz Royal Hobart Hospital w Hobart oraz jako profesor badawczy w Menzies Institute for Medical Research, University of Tasmania w Hobart. Jest autorem ponad 900 publikacji pełnotekstowych cytowanych prawie 60 tysięcy razy. Od kilkunastu lat prof. Marwick współpracuje z UMW. W ub. r. prof. Thomas H. Marwick dołączył do pracowników naukowych Zakładu Obrazowania Układu Sercowo-Naczyniowego Instytutu Chorób Serca pod kierownictwem prof. Wojciecha Kosmali, jako profesor wizytujący. Laudację doktora honoris causa wygłosił prof. Wojciech Kosmala, który z uhonorowanym przez UMW profesorem współpracuje od 18 lat.
 
W czasie uroczystości immatrykulowani zostali reprezentanci studentów wszystkich kierunków UMW, słuchacze Szkoły Doktorskiej oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)