Uroczysta gala Wrocławianki Roku 2022 [Foto]
Projekt łazika marsjańskiego, nowoczesne metody stymulacji mózgu w zaburzeniach psychicznych opornych na leczenie, zazielenianie wrocławskich opuszczonych lub zabetonowanych miejsc, działanie na rzecz osób niepełnosprawnych, pomoc Ukraińcom w znalezieniu pracy, ekologiczna kawiarnia na Nadodrzu - te działania wrocławskich aktywnych kobiet zostały docenione w tym roku.
28 listopada podczas wieczornej Gali w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu poznaliśmy laureatki tytułu WROCŁAWIANKA ROKU 2022, które otrzymały statuetki autorstwa wrocławskiej artystki Pati Dubiel. Uroczysta Gala odbyła się w obecności wszystkich tegorocznych nominowanych, laureatek poprzednich edycji wydarzenia, członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet oraz Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka. - Na tej sali jest zdecydowanie więcej pań, chociaż przewrotnie powiem, że powinno być więcej mężczyzn. Mogliby wtedy zobaczyć jak wiele wspaniałych i wybitnych kobiet mamy we Wrocławiu. Gratuluję wszystkim nominowanym i nagrodzonym. Cieszę się, że są z nami laureatki z ubiegłych lat. Tak sobie myślę, że bycie otwartą, odważną, innowacyjną, niestandardową – w tych trudnych czasach naprawdę wiele znaczy. Cieszę się, że Wrocław może korzystać z Waszej wiedzy i umiejętności –mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, otwierając Galę.
Tytuł Wrocławianki Roku 2022 w siedmiu kategoriach otrzymały:
Agata Roczniak – kategoria: Działalność równościowa. Edukatorka, inspiratorka, założycielka i prezeska Fundacji Diversum, pierwsza w Polsce niepełnosprawna modelka. Agata od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Porusza się na wózku i traktuje to jako swój atut. - Dochodzenie do równości trochę trwa, ale warto – mówiła odbierając nagrodę Agata Roczniak – Czym dla mnie jest równość? Równość jest zamazywaniem podziałów, a nie budowaniem granic. Ta nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zobowiązaniem, by nadal się rozwijać - mówiła Agata Roczniak.
Iryna Yurchak – kategoria: Działalność społeczna i edukacyjna. Jest wrocławianką z wyboru od 2012 roku. Działa społecznie na rzecz Diaspory Ukraińskiej. Organizuje spotkania, szkolenia, samopomoc. Założyła grupę Wrocławianki - Polki i Ukrainki. Organizowała pomoc dla tysięcy osób w Ukrainie i we Wrocławiu. - To dla mnie zaszczyt znaleźć się w takim gronie. Bardzo mi przykro, że moi bliscy nie mogą oglądać transmisji z tego wydarzenia. W centrum Europy, w Ukrainie – nie mamy prądu, nie mamy Internetu. Jeżeli w moim życiu dam radę coś zmieniać na lepsze- to będzie to dobre życie - mówiła Iryna Yurchak
Katarzyna Biała oraz Edyta Jakowska-Picchiotti – kategoria: Działalność pro-ekologiczna. Obie panie to projektantki, prowadzą pracownię mossmoss. Angażują się w akcję, które mają zniwelować skutki zmian klimatycznych w naszych miastach. Stworzyły miejsce edukacji ekologicznej, działań i spotkań. Tworzą projekty zazieleniania opuszczonych i zabetonowanych miejsc. Zaprojektowały innowacyjny system miejskich, mobilnych ogrodów deszczowych. - Staramy się na co dzień docierać do jak największej liczby ludzi. Chcemy namawiać ich do zmian swoich nawyków, do bycia bardziej świadomy. Chcemy promować projekty- dotyczące zieleni w miastach. Mamy nadzieję, że ta nagroda pozwoli nam o robić na szerszą skalę – mówiła Edyta Jakowska-Picchiotti
prof. dr hab. Joanna Rymaszewska – kategoria: Działalność naukowo-badawcza - Naukowczyni, psychiatra pracuje w międzynarodowych projektach badawczych dotyczących starzenia się, otępień i nowoczesnych metod stymulacji mózgu w zaburzeniach psychicznych opornych na leczenie. Jej publikacje naukowe są czytane i komentowane na całym świecie o czym świadczą wskaźniki bibliometryczne i zaproszenia do kolejnych projektów unijnych. Prowadząc badania nad psychoneurostymulacją utworzyła we Wrocławiu czołowy w kraju ośrodek Neurostymulacji w psychiatrii. Pierwsza w Polsce prowadzi certyfikowane kursy nowej metody terapii Przezczaszkowej Stymulacji Magnetycznej w zaburzeniach psychicznych. - Marzyłam o tym, żeby zostać wrocławianką jako mała dziewczynka, jak tu przyjeżdżałam z mamą. Marzyłam o tym, żeby studiować medycynę. Natomiast nie wyobrażałam sobie w najśmielszych marzeniach , że mogę zostać Wrocławianką Roku 2022. Dziękuję rodzicom, dzięki nim, wiedziałam, że praca lekarza ma głęboki sens. Dziękuję mężowi – pozwoliłeś mi uwierzyć, że mogę prowadzić badania naukowe, pracować na uczelni i to wszystko się udało - mówiła prof. Joanna Rymaszewska.
Dorota Radwańska – kategoria: Działalność small biznes (mała przedsiębiorczość). To jedna z najbardziej kreatywnych i przedsiębiorczych osób na wrocławskim Nadodrzu. Od 11 lat prowadzi Cafe Rozrusznik. To miejsce, w którym nie stosuje się plastikowych opakowań. To miejsce, które pierwsze przyłączyło się do kampanii „poproszę bez rurki”. To miejsce, w którym edukuje się klientów. Wodę do picia się dostaje, a nie kupuje. Wierzy, że lokalna kawiarnia – to dobre miejsce na promowanie akcji artystycznych, na akcje charytatywne. - Dla mnie to bardzo ważne, że zostałam zauważona. Mam misję – takie podejście małych kroków jest bardzo ważne. W mojej kawiarni spotykają się artyści, muzycy, szefowie kuchni i to jest bardzo cenne. Polecam każdemu, w codzienności, zabieganiu znalazł czas dla siebie – na kawę – mówiła Dorota Radwańska.
Karolina Dzimira-Zarzycka – kategoria: Działalność artystyczna – Twórczynie. Pani Karolina pisze pięknie i rzetelnie o kobietach. Twórczyni, pisarka, historyczka. Tworzy teksty poświęcone kulturze i historii kobiet. opublikowała 200 tekstów popularnonaukowych. Za jej utworami kryją się wspaniale kobiety, wspaniała historia. Na przykładzie malarki Marii Dulębianki pokazała trudna drogę jaka musiały przejść kobiety, by swobodnie decydować o swoim życiu. - Jestem dumna bardzo dumna, że znalazłam się gronie Wrocławianek Roku i bardzo dziękuję. Podczas pracy nad historią Dulębianki wielokrotnie korzystałam ze wsparcia innych kobiet i pracy moich poprzedniczek. A instytucjach kultury pracują głownie kobiety, podobnie w archiwach. Kobiety dominują w mojej ulubionej czytelni w Ossolineum. To historyczki sztuki tropią historie kobiet, to polonistki na nowo interpretują twórczość pisarek. To historyczki rekonstruują losy emancypantek- mówiła Karolina Dzimira-Zarzycka.
dr Magdalena Łabowska – kategoria specjalna: Teraz młodość - Siła młodości- swoją kosmiczną przygodę rozpoczęła w kole naukowym Politechniki Wrocławskiej, które zaprojektowało lądownik marsjański ( w sierpniu 2018 r. zdobył II miejsce na konkursie Pasadenie). Tworzy we Wrocławiu startup Extremo Technologies, który chce wykorzystać organizmy estremofilne do recyklingu baterii, czy systemów podtrzymywania życia w kosmosie. - Już teraz można zdefiniować na nowo bujanie w obłokach. Z doświadczenia wiem, że budowanie kosmicznych projektów wymaga nieziemskiej cierpliwości, kreatywności. Tak samo jest w przypadku edukowania młodszych i starszych, w tym studentów. To nieziemska praca, by ich zainspirować, ale to jest ogromna radość widzieć jak można ich zaciekawić- mówiła dr Magdalena Łabowska
Nagroda Specjalna W tym roku Kapituła tytułu WROCŁAWIANKA ROKU wyróżniła ponadto grupę kobiet za inicjatywę pomocy uchodźcom z Białorusi na polsko-białoruskiej granicy. Matki na Granicę - Matki na granicę to oddolna inicjatywa grupy kobiet z Wrocławia i okolic, które połączyła chęć działania i pomocy uchodźcom w Polsce i Europie. Swoje działania rozpoczęły we wrześniu 2021 r. z powodu kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy. Od tego czasu nieustannie łączą siły w trosce o godność drugiego człowieka, o ludzkie traktowanie każdej istoty na ziemi. Organizują protesty i stałą pomoc dla uchodźczyń oraz uchodźców zamkniętych w ośrodkach dla cudzoziemców, organizują zbiórki rzeczowe
WROCŁAWIANKI ROKU 2022 wybrano spośród 50 kandydatur zgłoszonych przez osoby fizyczne, instytucje lub organizacje pozarządowe na początku listopada br. Tytuł przyznano nietuzinkowym kobietom, których działalność zawodowa, badawcza, proekologiczna, twórcza czy zaangażowanie społeczne zasługują na szczególne uznanie, które dają przykład pozytywnego działania oraz inspirują inne kobiety do podejmowania inicjatyw o dużym znaczeniu społeczno-kulturowym.
Organizatorami wyróżnienia i Gali są Gmina Wrocław oraz Wrocławska Rada Kobiet przy Prezydencie Miasta Wrocławia. Na scenie w NFM wystąpiły wrocławskie wokalistki: Natalia Lubrano, Justyna Szafran, Agnieszka Damrych Magdalena Zawarto, Monika Wiśniowska-Basel oraz Emose Uhunmwangho.
Celem wyróżnienia WROCŁAWIANKA ROKU jest upowszechnianie idei zaangażowania zawodowego i społecznego, podnoszenie świadomości społecznej, a także propagowanie pozytywnych przykładów działań kobiet oraz działań na rzecz kobiet w naszym mieście.
Wrocławska Rada Kobiet pełni wobec Prezydenta Miasta Wrocławia funkcję doradczo-opiniującą w sprawach dotyczących życia społeczno-gospodarczego Wrocławia. Członkinie Rady reprezentują instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, uczelnie i podmioty gospodarcze. WRK jest organizatorem Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, przedsięwzięć o charakterze społecznym, spotkań i debat dotyczących m.in. równouprawnienia i praw kobiet, a także projektów promujących działania na rzecz kobiet.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)