USK i UMW grają z WOŚP – razem dla dziecięcej onkologii i hematologii
Choroby nowotworowe i hematologiczne u dzieci są poważnym wyzwaniem dla całego systemu opieki zdrowotnej. Każdego roku tysiące młodych pacjentów w Polsce potrzebuje kompleksowej opieki medycznej i wsparcia, z czego ponad 2000 dzieci zmagających się z nowotworami i chorobami krwi znajduje pomoc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (USK). Tegoroczny finał dla połączonego sztabu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW) i USK jest więc wyjątkowy, bo dedykowany wsparciu dziecięcej onkologii i hematologii – dziedzin, które od lat wymagają szczególnej uwagi i zaangażowania.
USK i UMW we Wrocławiu zapraszają do udziału w aukcjach charytatywnych, na Białą Niedzielę oraz szereg dodatkowych aktywności, które zaplanowano na niedzielę, 26 stycznia w ramach 33. Finału WOŚP.
– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to społeczny fenomen, który wydobywa z nas to, co najlepsze. Zaangażowanie, empatia, gotowość do bezinteresownego dzielenia się z innymi i poczucie wspólnoty – to są wartości, które każdego dnia przekazujemy studentom Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. To procentuje – mówi prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Najlepszym dowodem jest to jak bardzo nasza społeczność rok po roku angażuje się w zbiórki. To doskonały przykład tego jak w praktyce rozumiemy społeczną odpowiedzialność uczelni – jeden z naszych priorytetów. Chcemy i możemy pozytywnie zmieniać świat wokół nas. Wystarczy wejść do jakiegokolwiek szpitala, by nie mieć najmniejszych wątpliwości, że te działania przynoszą efekt i utwierdzić się w przekonaniu jak ogromnie dużo wspólnie zrobiliśmy. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Uniwersytecki Szpital Kliniczny grają i grać będą do końca świata i o jeden dzień dłużej. W tym roku szczególnie głośno, by wesprzeć także naszych małych pacjentów leczonych onkologicznie.
Specjaliści USK, będącego jednym z czołowych ośrodków medycznych w kraju, podkreślają – bez wątpienia wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci znacząco zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Szpital podejmuje szereg działań mających na celu unowocześnienie polskiej pediatrii, przyspieszenie diagnostyki i w efekcie pomoc jeszcze większej liczbie małych pacjentów.
– Rozpoczynamy budowę Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii, nasze kliniki śladem największych światowych ośrodków, a często również jako jedne z pierwszych, wprowadzają najnowsze rozwiązania techniczne i metody mające leczyć dzieci, naszych najmłodszych pacjentów – mówi dr Marcin Drozd, dyrektor USK we Wrocławiu. – Tym bardziej cieszy mnie tak szeroki udział naszych pracowników w 33. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który w tym roku gra właśnie dla onkologii i hematologii dziecięcej.
Społeczna odpowiedzialność, nie tylko od święta
Oprócz diagnostyki i leczenia, Uniwersytecki Szpital Kliniczny kładzie duży nacisk na wsparcie emocjonalne i organizacyjne pacjentów oraz ich rodzin. Specjaliści rozumieją, że walka z chorobą to proces wymagający współpracy na wielu płaszczyznach. Organizowane są grupy wsparcia oraz spotkania edukacyjne, które pomagają rodzicom lepiej zrozumieć potrzeby swoich dzieci, sposoby poradzenia sobie z procedurami administracyjnymi i nie tylko.
- Każdy gest wsparcia, niezależnie od jego wielkości, przyczynia się do realnych zmian w życiu naszych pacjentów i ich rodzin. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy co roku poszerzamy nasze możliwości diagnostyki i leczenia pacjentów. Wierzymy, że dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu naszej społeczności akademickiej uda nam się w tym roku nie tylko wesprzeć dziecięcą onkologię i hematologię, ale również pobić zeszłoroczny rekord 120 000 złotych, które zebraliśmy podczas aukcji i kwest. Wspólnie naprawdę możemy zrobić więcej – podkreśla prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
Profesor Zatoński skorzystał z okazji i jako zapalony biegacz, w ramach aukcji charytatywnych związanych z WOŚP zaprasza na wspólny trening biegowy. W chwili przygotowywania informacji, wylicytowana kwota to ponad 1000 złotych i stale rośnie.
Edukacja dla lekarzy i mieszkańców
Nie bez powodu w dniu finału WOŚP w USK we Wrocławiu zostaną przeprowadzone warsztaty dla specjalistów medycyny rodzinnej na temat wczesnego rozpoznawania nowotworów u dzieci. Zaangażowanie w proces diagnostyczny lekarzy POZ jest szczególnie istotne, ze względu na to, że to oni są pierwszym punktem kontaktowym dla zaniepokojonych opiekunów dziecka i to ich czujność na specyficzne objawy, może często zdecydować o zdrowiu i życiu małego pacjenta. Bezpłatne warsztaty prowadzone przez ekspertów z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, mają na celu wyposażenie pediatrów w praktyczne narzędzia diagnostyczne i wskazanie kluczowych objawów, które mogą wskazywać na rozwijającą się chorobę nowotworową.
– Nie chodzi tylko o zbieranie funduszy, ale także o budowanie świadomości i zaangażowanie społeczności w tematy zdrowotne. Każdy uczestnik tego wydarzenia staje się częścią większej misji – zaznacza Franciszek Kędzierski, szef Sztabu WOŚP przy UMW. – Dla mnie jako studenta Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu edukacja jest fundamentem skutecznej profilaktyki i leczenia. Każdy lekarz, który potrafi rozpoznać pierwsze objawy choroby nowotworowej, przyczynia się do poprawy systemu ochrony zdrowia.
Finał WOŚP to nie tylko konsultacje medyczne, ale też liczne atrakcje dla całych rodzin. Alpiniści przebrani za superbohaterów odwiedzą najmłodszych pacjentów, dostarczając im uśmiechu i niezapomnianych chwil. Na miejscu odbędzie się również rejestracja dawców szpiku w ramach współpracy z „Poltransplantem”, koncert kolęd oraz szkolenie z pierwszej pomocy organizowane przez strażaków.
Każdy może pomóc
Działania na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi nie byłyby możliwe bez zaangażowania tysięcy wolontariuszy i darczyńców. Ten rok pod względem liczby aktywności jest rekordowy – społeczność Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wystawiła 90 aukcji, a w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu organizowana jest wspomniana wcześniej Biała Niedziela. Lekarze aż 16 specjalizacji, wśród których znajdą się m.in. onkologia, urologia, ortopedia, endokrynologia, dermatologia i genetyka przeprowadzą konsultacje, które wzorem poprzednich edycji wydarzenia, z pewnością pozwolą na wczesne wykrycie niepokojących zmian i ustalenie dalszej ścieżki danego pacjenta. Choć udział jest bezpłatny, to wymaga rejestracji telefonicznej lub w niektórych przypadkach online. Zostały już ostatnie miejsca!
Wśród samych działań charytatywnych znajdziemy prawdziwych aukcyjnych rekordzistów, w tym między innymi unikalne warsztaty w Uniwersyteckim Centrum Chirurgii Robotycznej, licytację indywidualnego oprowadzania po Muzeum Medycyny Sądowej UMW przez opiekuna ekspozycji, wizytę w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Same tylko wspomniane licytacje w chwili pisania tekstu przekroczyły odpowiednio 3800, 5200 i 7200 złotych!
– Nasze muzeum na co dzień nie jest udostępniane do indywidualnego zwiedzania. Kontynuuje ono zbiory i tradycje dawnego muzeum utworzonego najprawdopodobniej w 1887 roku i działającego do końca II wojny światowej – mówi dr Jędrzej Siuta z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UMW, opiekun Muzeum Medycyny Sądowej UMW. – Mamy dużą kolekcję preparatów przedstawiających np. zmiany powstałe na skutek działań zbrodniczych czy samobójczych. Mamy kolekcję przedmiotów związanych z przestępstwami przeciwko zdrowiu i życiu, dokumenty, narzędzie sekcyjne. To rzadkie eksponaty, rzadko pokazywane stąd takie zainteresowanie zapewne.
Jedna Klinika, by leczyć je wszystkie
Aparaty do ultrasonografii, monitory na oddziałach intensywnej opieki czy urządzenia do zaawansowanych terapii ratują życie dzieci zmagających się z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi. Z kolei w czasie poprzednich edycji do Klinik USK we Wrocławiu trafił również sprzęt niezbędny w chirurgii pediatrycznej i opiece neonatologicznej – wszystko to dzięki dotychczasowemu wsparciu otrzymanemu przez szpital w ramach WOŚP.
– Wsparcie WOŚP pozwala nam na bieżąco unowocześniać wyposażenie i często wręcz wyznaczać standard opieki. Dotychczasowe wsparcie jest bezcenne, ale potrzeby również są spore. Przykładowo jedno z urządzeń, którego potrzebujemy, czyli aparat do fotoforezy pozaustrojowej, jest kluczowe w leczeniu powikłań po transplantacji – podkreśla prof. dr hab. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. - Mamy nadzieję, że dzięki tegorocznemu finałowi uda się wzbogacić klinikę o kolejne urządzenia, co przełoży się na jeszcze szersze możliwości opieki nad naszymi pacjentami.
Choć podejrzenie nowotworu może pojawić się w czasie diagnostyki lub leczenia w jednej z wielu klinik pediatrycznych, to ostatecznie większość dzieci trafia pod opiekę Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. W całej Polsce jest 16 ośrodków zajmujących się dziećmi z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi, ale to właśnie do kliniki USK we Wrocławiu trafia nawet połowa pacjentów z całej Polski.
fot. USK/UMW
Dodaj komentarz
Komentarze (0)