UWAGA na kleszcze!

czwartek, 25.5.2017 11:35 403 0

Tabliczki ostrzegające przed kleszczami pojawiają się na skwerach i placach zabaw we Wrocławiu. Przed plagą kleszczy ostrzegają nie tylko weterynarze. Ukąszenie przez tego niewielkiego pajęczaka to zagrożenie także dla ludzi.

Robi się coraz cieplej. Chętniej więc spędzamy czas w parkach, laskach czy skwerach. Niestety w trawach, krzakach i innych chaszczach czają się już kleszcze. Pajęczaki są bardzo groźne, roznoszą liczne choroby między innymi boreliozę. Trzeba więc pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu siebie, dzieci, a także naszych czworonogów.

Zagrożenie dla ludzi i zwierząt
Problem kleszczy dotyczy i zwierząt i ludzi. Podczas spacerów trzeba uważać i unikać krzewów i wysokich traw. Warto więc użyć sprejów czy płynów, które oferowane są w aptekach i mają pomóc w odstraszeniu kleszczy. Po plenerowych wycieczkach warto jednak skontrolować, czy przypadkiem nie mamy na sobie tego niesympatycznego krwiopijcy. W razie wykrycia niechcianego pasażera najlepiej udać się do lekarza. To zagwarantuje bezpieczne i pewne usunięcie pasożyta.

Jeśli chodzi o zwierzęta – jest sporo środków, które mogą pomóc czworonogom. –  Aby uniknąć przykrej przygody naszego pupila z kleszczem, trzeba stosować ogólnodostępne środki: obroże, płyny wyciskane na skórę czy aerozole. Niestety nie ma złotego środka, który zawsze i u każdego psa czy kota będzie skuteczny. U jednych czworonogów lepiej sprawdzają się obroże u innych preparaty medyczne – płynne. Idealny dla naszego pupila sposób trzeba znaleźć metodą prób – mówi Ewa Szlachcic, lekarz weterynarii.

Usunięcie kleszcza
Należy pamiętać, że wczesne usunięcie kleszcza, który już wkłuł się w skórę, ma istotny wpływ na ewentualne zarażenie bądź zakażenie w przypadku, gdy kleszcz jest nosicielem którejś z chorób. Najlepiej to zrobić przed upływem 24 godzin. Jeżeli nie mamy specjalnej pęsety, aby usunąć pasożyta, najlepiej poprosić o pomoc lekarza weterynarii. Nieumiejętne usunięcie kleszcza, może spowodować, że jego fragment pozostanie w skórze i może wywołać zakażenie.

Jakie choroby roznoszą kleszcze?

  • Porażenie kleszczowe występuje zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Pierwsze symptomy obserwujemy już w pierwszym tygodniu od ukąszenia. Pojawia się zmęczenie, brak apetytu, uciążliwe bóle głowy oraz wymioty. Po czasie dochodzi do obustronnego, wiotkiego niedowładu kończyn dolnych, który w ciągu kilku godzin obejmuje tułów, kończyny górne, gardło i twarz. Występują zaburzenia widzenia, trudności w połykaniu i oddychaniu. Po usunięciu kleszcza ustępują zwykle po kilku dniach, jednak czasami, w przypadku niewydolności mięśni oddechowych, może nastąpić śmierć (wikipedia).
  • Borelioza jest chorobą bakteryjną, na którą zapadają ludzie i zwierzęta. 
    Główne objawy choroby to: kulawizna, gorączka, utrata apetytu, zmęczenie i silne powiększenie węzłów chłonnych. Ponadto obserwuje się zaburzenia nerwowe, pracy serca oraz funkcji nerek. Chorobę leczy się antybiotykami (wikipedia).
  • Piroplazmoza to choroba niezwykle groźna i często śmiertelna u psów. Objawy w ostrym przebiegu choroby: gorączka, utrata apetytu, ogólne pogorszenie stanu zdrowia. W niektórych przypadkach, szczególnie u szczeniąt w wieku 4-12 tygodni, może wystąpić wstrząs, śpiączka, a nawet śmierć już w pierwszym dniu choroby. Wczesne zdiagnozowanie choroby umożliwia skuteczne zastosowanie różnych metod leczenia. W przypadku braku jakiegokolwiek leczenia następuje śmierć (wikipedia).
  • Ehrlichioza jest chorobą zakaźną krwi atakującą białe krwinki zwierzęcia, upośledzając działanie jego układu odpornościowego. Najczęstsze objawy to gorączka, depresja, utrata masy ciała i apetytu, punktowe wybroczyny na błonach śluzowych warg. Chorobę leczy się antybiotykami (wikipedia).

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)