W szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu powstanie Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży
Ponad 104 miliony złotych będzie kosztowała budowa centrum zdrowia psychicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Inwestycję sfinansują wspólnie samorząd województwa, sam szpital oraz w dużej mierze Unia Europejska. Dziś marszałek Paweł Gancarz oraz Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa podpisali umowę na dofinansowanie budowy nowej placówki w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska.
- Nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży pozwoli postawić szybką diagnozę i podjąć specjalistyczną terapię, a to pozwoli zapobiec pogłębianiu się zaburzeń psychicznych i ich długofalowym skutkom. Dzięki opiece psychologicznej dzieci m.in. poznają mechanizmy radzenia sobie ze stresem, budowania relacji i dbania o swoje samopoczucie. To bardzo ważna inwestycja w ich przyszłe życie jako dorosłych ludzi – wyjaśnia marszałek Paweł Gancarz.
Centrum, które powstanie przy szpitalu im. J. Gromkowskiego będzie miejscem pierwszego kontaktu w sytuacjach nagłych, takich jak myśli samobójcze, agresja czy załamanie psychiczne. Jego budowa kosztować będzie w sumie 104 miliony złotych, a finansowaniem podzielą się samorząd województwa oraz Szpital im. J. Gromkowskiego które zapewnią odpowiednio 38 i 24 miliony złotych. Pozostała kwota to dofinansowanie w ramach FEDŚ wynoszące 41 milionów złotych. Termin realizacji to marzec 2028.
- Ta inwestycja dotyczy najmłodszej i najbardziej wrażliwej grupy, czyli dzieci. Skuteczna opieka zdrowotna jest naszym priorytetem dlatego dołożymy wszelkich starań, żeby zapewnić ją naszym pacjentom na jak najwyższym poziomie. To kosztowna inwestycja dlatego cieszę się, że udało nam się uzyskać dofinansowanie unijne, które pomoże w jej realizacji – dodaje Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa.
Współcześnie obserwuje się poważny wzrost liczby dzieci i młodzieży zmagających się z problemami psychicznymi, takimi jak depresja, lęki, zaburzenia odżywiania czy próby samobójcze. Istniejące ośrodki psychiatryczne są często przeciążone, co prowadzi do długich czasów oczekiwania na pomoc. Dlatego konieczna jest budowa nowych placówek, które umożliwią szybsze i łatwiejsze uzyskanie wsparcia.
- Dziękuję w pierwszej kolejności za dostrzeżenie tego ważnego problemu jakim jest psychiatria dzieci i młodzieży. Wsparcie psychiatryczne i psychologiczne jest potrzebne tu i teraz dlatego cieszę się, że ta inwestycja wkrótce powstanie – mówi Dominik Krzyżanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
Warto zaznaczyć, że wsparcie psychologiczne i psychiatryczne młodzieży pomaga nie tylko samym młodym ludziom, ale jest równie istotne dla rodziców i nauczycieli w zrozumieniu potrzeb dziecka, poprawie komunikacji i rozwijaniu odpowiednich strategii wychowawczych. Dlatego budowa centrum psychiatrii dzieci i młodzieży to inwestycja, która wpłynie na kondycję całego społeczeństwa. To krok ku bardziej świadomemu i odpowiedzialnemu podejściu do problemów zdrowia psychicznego.
Komentarze (0)