Wegetariańskie dania we wrocławskich placówkach oświatowych. Dodatkowa opcja posiłków
We Wrocławiu rusza pilotażowy projekt poszerzający ofertę posiłków w placówkach oświatowych o dania wegetariańskie. Na początku realizowany będzie on w 11 wrocławskich przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych.
Wprowadzenie nowej oferty zbilansowanych posiłków wegetariańskich to kolejny element działań w kierunku promocji zdrowej żywności we wrocławskich szkołach i przedszkolach oraz wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Będzie to dodatkowa opcja, z której rodzice będą mogli skorzystać.
Na początku program zostanie wdrożony w 11 wrocławskich przedszkolach oraz zespołach szkolno-przedszkolnych.
· Przedszkole nr 17, ul Okulickiego 2a
· Przedszkole nr 21, wyb. Conrada Korzeniowskiego 10
· Przedszkole nr 26, al. Śląska 1
· Przedszkole nr 56, ul. Wałbrzyska 16
· Przedszkole nr 89, ul. Oporowska 1
· Przedszkole nr 91, ul. Zaporoska 52a
· Przedszkole nr 104, ul. Niedźwiedzia 26
· Przedszkole nr 121, ul. Tramwajowa 34
· Przedszkole nr 148, ul. Rogowska 18a
· Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13, pl. Muzealny 13a
· Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 21, ul. Kłodzka 40
– Jadłospisy wegetariańskie przygotowywane będą zgodnie z obowiązującymi normami żywieniowymi dla dzieci w poszczególnych grupach wiekowych. O tym, czy dziecko będzie z nich korzystać, zadecydują rodzice na podstawie pisemnej deklaracji. W placówkach, które uczestniczą w pilotażu, rodzice już zostali o tej dodatkowej opcji poinformowani – mówi Ryszard Kessler, wiceprezydent Wrocławia.
Wegetariańskie jadłospisy nadzorować będzie Grażyna Karczewska, dietetyczka z Kuźni Zdrowych Nawyków. Będzie także udzielała konsultacji oraz weryfikowała przygotowane przez placówki jadłospisy.
– Odpowiednio zaplanowana dieta wegetariańska realizuje wszystkie potrzeby żywieniowe dzieci. Może być zdrowa i zbilansowana, a przy tym bardzo smaczna. Najważniejsze, by opierać ją na produktach niskoprzetworzonych i dbać o rozmaitość kompozycji posiłków. I właśnie m.in. na tych zasadach będzie przygotowywany jadłospis we wrocławskich placówkach – podkreśla Grażyna Karczewska, dietetyczka.
– Dzieci coraz chętniej sięgają po owoce czy warzywa i to w naszym przedszkolu widzimy. Ale dla nas oficjalne wprowadzenie tej dodatkowej opcji posiłku, to ułatwienie ze względów organizacyjnych – mówi Katarzyna Głowik-Jamróz, dyrektorka Przedszkola nr 56 „Niezapominajka”, – Z przykładowych dań wegetariańskich, które będą oferowane w naszej placówce będziemy chcieli przygotować książeczkę kucharską ze zdjęciami i dokładnymi przepisami – dodaje.
Jadłospisy wegetariańskie będą przygotowywane zgodnie z wszelkimi zaleceniami i wytycznymi dotyczącymi żywienia dzieci w placówkach oświatowych. Koszt diety wegetariańskiej będzie taki sam, jak pozostałych posiłków.
– Bardzo się cieszymy, że ten projekt, który jest efektem naszych licznych rozmów z wrocławiankami i wrocławianami, właśnie ruszył. Mieszkańcy naszego miasta zgłaszali nam potrzebę wprowadzenia dań wegetariańskich w szkołach i przedszkolach jako dodatkowej opcji – podkreśla Dorota Pędziwiatr, przewodnicząca Klubu Radnych Lewicy we wrocławskiej radzie miejskiej - Mamy nadzieję, że do tego programu wkrótce dołączą kolejne placówki – dodaje.
Program „Dieta wegetariańska w żywieniu dzieci” będzie dokładnie analizowany pod względem jakości oraz ilości spożywanych posiłków. We wrześniu 2025 r. planowane jest jego rozszerzenie o kolejne placówki oświatowe.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)