WFF we Wrocławiu będzie realizować scenariusze Kieślowskiego

czwartek, 27.6.2024 14:46 278 0

Świętująca w tym roku 70-lecie Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu z przyjemnością ogłasza realizację krótkometrażowego filmu animowanego na podstawie niezrealizowanego projektu Krzysztofa Kieślowskiego z czasów studiów w Łódzkiej Szkole Filmowej. „Jelenia” wyreżyseruje ceniona i wielokrotnie nagradzana w świecie animacji reżyserka Izumi Yoshida. Prace rozpoczną się we Wrocławiu pod koniec roku. 

Jako student reżyserii w latach 60. XX wieku w Szkole Filmowej w Łodzi, Krzysztof Kieślowski musiał zmierzyć się z różnymi filmowymi wyzwaniami i ćwiczeniami; jednym z nich było napisanie noweli scenariuszowej będącej podstawą dla przyszłej animacji. Twórca „Przypadku” zdecydował się na krótki film o… jeleniu. W „Jeleniu” tytułowy bohater nie może pogodzić się z zanieczyszczeniami środowiska naturalnego, jakie generuje znajdująca się nieopodal lasu fabryka. Wzburzone zaistniałą sytuacją zwierzę wyrusza w niezwykłą podróż celem uratowania świata natury. W krótkim tekście Kieślowskiego odnajdziemy niezwykłe pokłady surrealizmu, groteskowego humoru, czułości, a także proekologicznej świadomości. Co ciekawe, polski twórca powróci do – wyprzedzających swoje czasy – wątków proekologicznych w pełnometrażowej „Bliźnie” (1976) z Franciszkiem Pieczką w roli głównej. Ten pierwszy kinowy film w dorobku Kieślowskiego również został zrealizowany we współpracy z Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

„Jeleń” ma być pierwszą z całej serii produkcji opartych na niezrealizowanych pomysłach i tekstach scenariuszowych reżysera, pozyskanych dzięki uprzejmości Marii Kieślowskiej i Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku.

– Za sprawą tego projektu pragniemy stworzyć właśnie we Wrocławiu idealne miejsce dla artystycznych działań młodych twórców i twórczyń, którym patronować będzie osoba Krzysztofa Kieślowskiego. Dzięki teksom odkrytym w Archiwum mamy niepowtarzalną szansę, aby stworzyć pomost między wrażliwością Kieślowskiego, a nowym pokoleniem filmowców, którzy będą mogli odczytać „na nowo” i „po swojemu”, jako animacje czy filmy aktorskie, niezrealizowane pomysły scenariuszowe wielkiego polskiego mistrza. Zależy mi na tym, aby o Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu nie opowiadać tylko w czasie przeszłym, ale też pisać nowe dzieje polskiego i światowego filmu z filmowym Wrocławiem w roli głównej. Tu i teraz –podkreśla dyrektor WFF we Wrocławiu, dr Robert Banasiak.

Warto nadmienić, że Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu już drugi rok wspiera także Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski w Sokołowsku. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia, a już 22 sierpnia, właśnie we wrocławskiej WFF, odbędzie się „Dzień Kieślowskiego” i specjalna projekcja „Blizny” (1976).

„Jeleń” realizowany będzie w studiu animacji, działającym w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Od kilku lat przestrzeń ta służy twórcom i twórczyniom tradycyjnej animacji poklatkowej. To tu powstały takie produkcje, jak licznie nagradzany na całym świecie krótkometrażowy „Latawiec” (2019) Martina Smatany, „Astra” (2022) Michała Łubińskiego, „Uziemieni” (2022) Bartka Kędzierskiego czy „Wielkie zmartwienie” (2023) Zbigniewa Koteckiego. W studiu przygotowano też rekwizyty do nagrodzonej na tegorocznym festiwalu w Annecy produkcji „Lola i pianino hałasów” (2024) Augusto Zanovello. Studio animacji wraz z działem VFX i studiem dźwiękowym WFF daje zainteresowanym możliwość kompleksowej realizacji filmu – od fazy początkowej po ostateczny efekt.

Izumi Yoshida (1989 r.) to absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Od 2017 r. wykładowczyni na ASP w Łodzi. Jej debiut „Kinki”, który był nominowany na wielu festiwalach, wygrał na Split Film Festiwal w Chorwacji oraz na Animatorze w Polsce. Od 2019 r. ekspertka PISF w dziedzinie animacji. W 2022 Yoshida zrealizowała animację lalkową „Most” – wzruszającą opowieść o „Dzieciach Syberyjskich” i nawiązaniu pierwszych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu jest państwową instytucją kultury z wyjątkową 70-letnią historią i tradycją. To miejsce umożliwiające realizację wszystkich etapów profesjonalnej produkcji filmowej i telewizyjnej. Działalność instytucji obejmuje także edukację i profesjonalizację zawodową w zakresie nowych technologii i filmu, a także upowszechnianie kultury. W siedzibie WFF we Wrocławiu znajdują się dwie hale zdjęciowe (m.in. studio z greenboxem), sala kinowa, studio dźwiękowe, studio animacji, magazyn kostiumów i rekwizytów oraz pracownie komputerowe.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)