Wrocław częścią międzynarodowej wystawy SUPERORGANIZM w Estonii

dzisiaj, 2 godz temu 0

Centrum Kultury Aparaaditehas w Tartu, Europejskiej Stolicy Kultury 2024, od 18 października do 23 listopada gościć będzie „Superorganizm”. Na to artystyczne wydarzenie, poza międzynarodową wystawą, w którą zaangażowani będą artyści i artystki z Polski oraz takie, które odwiedziły Wrocław, złożą się m.in. sympozjum oraz premiera publikacji.

Wydarzenie, zorganizowane przez zrzeszającą siedemnaście europejskich instytucji kultury (Polskę reprezentuje w niej Wrocławski Instytut Kultury) platformę „Magic Carpets”, zgłębia pojęcie superorganizmu, konceptu opisującego układ składający się z wielu połączonych ze sobą podjednostek. Termin, stworzony przeszło sto lat temu w celu opisania kolonii owadów funkcjonujących w społecznościach funkcjonujących jako kolektywna całość, od tego czasu rozszerzył swoje znaczenie na różne systemy biologiczne np. rafy koralowe, a nawet ludzkie ciało z jego skomplikowanym mikrobiomem. Pojęcie to znajduje swoje odpowiedniki w innych, pozaartystycznych i biologicznych, dziedzinach - choćby w dyskursie socjologicznym czy filozoficznym.

W kontekście estońskiego wydarzenia superorganizm wykorzystywany jest do zdefiniowania struktury organizacyjnej, którą udało się stworzyć w ramach platformy Magic Carpets. Opiera się ona na współpracy między artystami, kuratorami, instytucjami oraz lokalnymi społecznościami. Organizatorzy wychodzą z założenia, że nie tylko platforma, ale i idąc szerzej – społeczeństwo może być postrzegane jako superorganizm, w którym ważna jest zarówno jednostka, jak i odpowiedzialność lub sprawczość grupowa.

Wystawa, sympozjum i publikacja „Superorganizm” zostały przygotowane przez zespół siedemnastu kuratorów z siedemnastu europejskich krajów, a tytuł odzwierciedla różnorodność i równość w podejmowaniu decyzji w ramach platformy „MagiC Carpets” – zwraca uwagę na etos współzależności w koncepcji superorganizmu, łączy różne perspektywy w celu stworzenia wielowymiarowego doświadczenia.
 

Co składa się na „Superogranizm”?

Wystawa zaprezentuje prace 25 wschodzących artystów, którzy uczestniczyli w rezydencjach „Magic Carpets” w latach 2021-2024. Ich dzieła obejmować będą zarówno fotografie i instalacje, jak i performans oraz filmy. Ekspozycja zlokalizowana będzie w murach Aparaaditehas – dawnej fabryki z bogatą historią. W latach 70-tych ten labiryntowy kompleks, pod przykrywką produkcji parasoli i zamków błyskawicznych, służył jako tajna fabryka części do łodzi podwodnych. Dzisiaj, przekształcone w tętniące życiem centrum kulturalne Aparaaditehas, nawiązuje do motywów „Superorganizmu”: transformacji, wzajemnych powiązań i zbiorowej kreatywności. Aparaaditehas będzie gościć wystawę w różnych galeriach i przestrzeniach całego budynku: w tym galeriach Kogo, Balcony, AG47, Red Wall oraz księgarni Fahrenheit 451.

W weekend otwarcia wystawy, w dniach 18–19 października, odbędzie się też jednodniowe „Sympozjum w trzech aktach”, które zajmie się filozoficznym, społecznym i ekologicznym wymiarem koncepcji poprzez interaktywne warsztaty, dyskusje i występy, zapraszając publiczność do wielozmysłowego zaangażowania się w temat. Trzynastu prelegentów przedstawi swoje spojrzenie na znaczenie superorganizmu w dzisiejszym świecie. Pod hasłem „Wszyscy jesteśmy superorganizmem” wydarzenie podkreśla nasze wzajemne powiązania i wspólną odpowiedzialność za przyszłość planety.

Wernisażowi i spotkaniu  towarzyszyć będzie premiera książki, która barwnie udokumentuje podróże artystów, kuratorów i społeczności odbywające się w ramach rezydencji „Magic Carpets” i będzie zawierać wszystkie prace z wystawy i projekty artystyczne powstałe w ramach platformy na przestrzeni czterech lat (2021-2024).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)