Wrocław inspiracją dla sieci Miast Międzykulturowych w tworzeniu otwartych i różnorodnych miejsc spotkań międzykulturowych
Tworzenie przestrzeni sprzyjających interakcji i integracji międzykulturowej w społecznościach lokalnych - to temat dwudniowej wizyty studyjnej pracowników samorządów należących do Sieci Miast Międzykulturowych Rady Europy, która rozpoczęła się dziś we wrocławskim Ratuszu.
Celem wizyty, którą zainaugurowali w Sali Sesyjnej Wiceprezydent Wrocławia Ryszard Kessler oraz Rita Marascalchi z Działu ds. Integracji Międzykulturowej Rady Europy, jest zaprezentowanie dobrych praktyk i rozwiązań wdrażanych przez Wrocław w zakresie budowania wspólnoty otwartej i szanującej różnorodność kulturową oraz dbającej o integrację i relacje pomiędzy mieszkańcami o różnym pochodzeniu.
- Wartościowe interakcje społeczne sprzyjają wzajemnemu zrozumieniu, zaufaniu i poczuciu przynależności do społeczności o wspólnych wartościach. Wrocław pokazuje nam, jak miasta mogą wykorzystywać własne przestrzenie, aby osiągnąć ten cel. Jako aktywny i ceniony członek sieci Miast Międzykulturowych od 2021 r., Wrocław gości w ramach tej wizyty studyjnej uczestników z miast z całego świata, aby pokazać swoje przywiązanie do wartości Programu Miast Międzykulturowych, jakimi są: równość, różnorodność, interakcja i zaangażowanie – mówiła Rita Marascalchi z Rady Europy.
Grupa dwudziestu uczestników wizyty studyjnej, pracowników samorządów miast m.in. z Portugalii, Francji, Włoch, Meksyku czy Łotwy, zapozna się z kluczowymi działaniami miasta na rzecz tworzenia programów i miejsc sprzyjających dialogowi i współpracy międzykulturowej m.in. na wrocławskich osiedlach. Ważnym elementem jest przybliżenie działań w pierwszych miesiącach 2022 r., kiedy w wyniku agresji rosyjskie na Ukrainę we Wrocławiu zostało przyjętych ponad 200 tysięcy osób.
Miasto, instytucje i NGO-sy razem na rzecz integracji
W programie wizyty znajdują się także warsztaty w Przejściu Dialogu, przestrzeni działań społecznych Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Goście spotkają się także z przedstawicielami wrocławskich organizacji społecznych działających w obszarze wsparcia osób z doświadczeniem migracji oraz dialogu międzykulturowego. Celem spotkań jest pokazanie, jak w praktyce działa współpraca międzysektorowa, której liderami są organizacje pozarządowe i miejskie instytucje.
- Członkostwo w sieci Miast Międzykulturowych to dla Wrocławia nie tylko platforma zacieśniania partnerskich więzi, lecz przede wszystkim źródło inspiracji i doświadczeń innych miast, tak aby wdrażać rozwiązania służące budowaniu silnej i zintegrowanej społeczność – podkreśla Ewa Gołąb-Nowakowska, Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia.
- To dla nas wielka przyjemność widzieć pozytywną reakcję miast na zaproszenie Wrocławia. Mimo że dołączyliśmy do niedawno, cieszymy się, że możemy gościć jej członków i podzielić się naszymi wieloletnimi doświadczeniami w zakresie dialogu międzykulturowego oraz budowania silnych społeczności lokalnych – dodaje Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, jednostki odpowiedzialnej za obszar dialogu międzykulturowego we Wrocławiu.
Dla Wrocławia jest to już drugie wydarzenie organizowane wspólnie z Sekretariatem Rady Europy w ramach Sieci Miast Międzykulturowych. Szkolenie dla pracowników samorządówdotyczące przeciwdziałaniu dezinformacji pn. „Strategia przeciwdziałania plotkom w polskich miastach”, odbyło się w maju 2024 roku w ramachAkademii Integracji Migrantów i Uchodźców w Polskich Miastach.
Wspólne szkolenia i międzynarodowa wymiana doświadczeń
Program Miast Międzykulturowych (Intercultural Cities Programme- ICC) to wspólne działanie Rady Europy i Komisji Europejskiej, zainicjowane podczas Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008. Ma na celu wspieranie władz lokalnych w tworzeniu i wdrażaniu polityki integracji międzykulturowej. Wrocław jest członkiem sieci ICC od 2021 roku. Więcej o programie i członkostwie Wrocławia w sieci na stronie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego – tutaj.
Dzięki współpracy z siedmioma gminami — Hämeenlinna, Kuopio, Oulu, Tampere, Turku, Vaasa i Vantaa — projekt przyczynił się do opracowania lokalnych strategii integracji, krajowych zaleceń politycznych i planu krajowego mechanizmu koordynacji. Uczestnicy konferencji wzięli udział w dyskusjach na temat trwałości tych wyników i ich integracji z lokalnymi i krajowymi politykami, zapewniając ciągły postęp w promowaniu społeczności inkluzywnych.
Na miejsce wybrano Wrocław, który należy do sieci Miast Międzykulturowych od 2021 roku.
Szkolenie pn. “Anti-rumours in Polish cities”, tłumaczone dosłownie jako “Strategia przeciwdziałania plotkom w polskich miastach”, odbyło się w ramach działającej od marca 2023 roku Akademii Integracji Migrantów i Uchodźców w Polskich Miastach.
Czerpiąc z wiedzy i własnego doświadczenia światowe organizacje tj. Program Miast Międzykulturowych Rady Europy (ICC), Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR), Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opracowały 18-miesięczny program szkoleniowy dla pracowników instytucji samorządowych w Polsce, którego celem było omówienie licznych aspektów integracji migrantów i uchodźców w miastach.
Akademia, realizowana we współpracy ze Unią Metropolii Polskich (UMP), oferuje cykl szkoleń wspomagających pracowników administracyjnych miast, przygotowanie ich do pracy z nowo przybyłymi i sprostanie wyzwaniom, jakie mogą napotkać podczas ich integracji w środowisku przyjmującym. Po sukcesie 3-dniowego szkolenia wzmacniania kompetencji międzykulturowych zorganizowanego w Lublinie w czerwcu 2023 r., agencje zadecydowały o zorganizowaniu dodatkowego szkolenia.
Tworzenie przestrzeni sprzyjających interakcji, doceniających różnorodność i promujących równość w międzykulturowych społecznościach lokalnych - przykłady z Wrocławia
„Sensowna interakcja sprzyja wzajemnemu zrozumieniu, zaufaniu i poczuciu przynależności do społeczności o wspólnych wartościach, w której każdy jest mile widziany, może się przyczyniać i prosperować. Wrocław pokazał nam, jak miasta mogą wykorzystywać miejsca i przestrzenie, aby to osiągnąć. Jako aktywny i ceniony członek Sieci Miast Międzykulturowych od 2021 r., Wrocław gości w ramach tej wizyty studyjnej dwudziestu uczestników z miast z całego świata, aby pokazać swoje zaangażowanie w zasady Programu Miast Międzykulturowych: równość, różnorodność, interakcję i uczestnictwo. Uczestnicy dowiedzą się o tworzeniu przez Wrocław przestrzeni i miejsc do interakcji między różnymi osobami i grupami, o pracy nad tworzeniem miejsc i omówią, w jaki sposób setki tysięcy Ukraińców zostało przyjętych w mieście”.
“Meaningful interaction fosters mutual understanding, trust, and a sense of belonging to a community with shared values where everyone is welcome, can contribute and prosper. Wroclaw has shown us how cities can use places and spaces to achieve this. An active and appreciated member of the Intercultural Cities Network since 2021, Wroclaw is hosting for this study visit twenty participants from cities across the globe to show its commitment to the principles of the Intercultural Cities Programme: equality, diversity, interaction and participation. Participants will learn from Wroclaw’s creation of spaces and places for interaction between diverse individuals and groups, work done on placemaking and discuss how the hundreds of thousands of Ukrainians have been welcomed in the city.”
Komentarze (0)