Wrocław przedłużył termin składnia wniosków o dotacje na zabytki. Znacznie poszerzył też katalog obiektów, które mogą być dofinansowane

czwartek, 2.1.2025 13:23 199 0

Właściciele wrocławskich obiektów wpisanych do rejestru zabytków mają więcej czasu na złożenie wniosku o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie, czy roboty budowlane. Pierwotnie termin upływał jeszcze w grudniu, ale można je składać do 15 stycznia 2025. Pula 7 mln zł do podziału, którą Miasto ogłosiło w pierwszym terminie, pozostaje bez zmian. Zwiększa się natomiast katalog obiektów, na które można uzyskać dotację.

- Teraz o wsparcie finansowe z budżetu miasta mogą starać się właściciele takich obiektów jak budynki mieszkalne, usługowe, sakralne, budynki przemysłowe. Można też ubiegać się o dotację na zabytki ruchome, np. urządzenia techniczne, pojazdy, dzieła sztuki – mówi Magdalena Wankowska, miejska konserwator zabytków i jednocześnie dyrektorka Wydziału Architektury i Zabytków w Urzędzie Miejskim.

Wnioski złożone w pierwszym terminie zostaną oczywiście szczegółowo  przeanalizowane. Natomiast ich liczba w porównaniu do wyznaczonej puli 7 mln zł była taka, że Miasto zdecydowało się dać szansę większej liczbie zainteresowanych oraz na wyznaczenie nowego terminu – właśnie do 15 stycznia.

Należy podkreślić, że nadal niezbędnym warunkiem formalnym do ubiegania się o dotację jest indywidualny wpis obiektu do rejestru zabytków (nie wystarcza, że figuruje jedynie w Gminnej Ewidencji Zabytków, która ma niższą rangę). 

O dotację mogą się ubiegać podmioty, które posiadają tytuł prawny do zabytku. Beneficjent nie może być zaliczany do sektora finansów publicznych. Może to natomiast być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej (taki status mają np. wspólnoty mieszkaniowe). 

Dofinansowanie może być przyznane w wysokości do 70% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku. Jeżeli stan zachowania zabytkuwymaga niezwłocznego podjęcia prac albo przeprowadzenia prac złożonych technologicznie, dotacja może być udzielona do wysokości 100 %. Wniosek o dotacje musi zawierać m.in. aktualne pozwolenie-decyzję  konserwatorską oraz pozwolenie na budowę i dokument potwierdzający tytuł prawny do rozporządzania zabytkiem.


Więcej informacji udziela Wydział Architektury i Zabytków Urzędu Miejskiego Wrocławia, tel. 071 777 94 51

Dotacje udzielane są na podstawie poniższych uchwał wraz ze zmianami:

  • Uchwały Nr LIV/3242/06 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 lipca 2006 r. w sprawie przyjęcia zasad i trybu udzielania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków położonym na terenie Gminy Wrocław
  • Uchwały Nr IX/163/11 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 19 maja 2011 r. w sprawie udzielania dotacji celowej podmiotom posiadającym tytuł prawny do obiektu wpisanego do rejestru zabytków na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, znajdującym się na terenie wystawy WuWA we Wrocławiu

 

Wzór wniosku można znaleźć tutaj (w pierwszym załączniku do punktu 9A):

https://bip.um.wroc.pl/artykul/1179/77228/sesja-rady-miejskiej-wroclawia-nr-xii-dnia-19-grudnia-2024-r-godz-11-00

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)