Wrocławscy studenci budują łazika marsjańskiego. To już drugi we Wrocławiu

środa, 5.8.2015 12:22 382 0

Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego budują prototyp łazika marsjańskiego, który we wrześniu wystartuje w największych w Europie zawodach robotyczno-kosmicznych.

Grupa studentów z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, występująca pod nazwą Continuum, jest jedną z 34 drużyn, które zakwalifikowały się do zawodów. Rywalizować będą z zespołami z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu, Indii, a także Polski.

Koło skupia utalentowanych studentów informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, których zainteresowania obejmują również elektronikę, mechanikę i robotykę. Łazik jest gotowy w 95%. Aktualnie pracujemy nad jego osprzętem: wiertłem, chwytakiem oraz detektorem przeszkód - mówi dr Łukasz Piwowar, opiekun naukowy 9-osobowego zespołu.

European Rover Challenge (w skrócie ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły studentów. Zawody odbędą się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin (województwo świętokrzyskie) w dniach 5-6 września.

Zadaniem stojącym przed zawodnikami jest zaprojektowanie i budowa łazika marsjańskiego, który weźmie udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby. Oceną konkursu zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt-wybitny geolog-profesor uniwersytecki  i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Wspierać go będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

ERC to nie tylko zawody robotów marsjańskich. Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane przez wojsko czy policję. W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO-robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie. 

Przypomnijmy, że łazik studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego będzie drugim, jaki powstał we Wrocławiu. Pierwszy skonstruowali studenci z Politechniki Wrocławskiej. CZYTAJ WIĘCEJ.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)