Wrocławska Złota Rączka dla Seniora – 5 maja rusza nowy program wsparcia dla osób 75+ we Wrocławiu

wczoraj, 20 godz temu 197 0

Wrocław uruchamia program „Wrocławska Złota Rączka dla Seniora”, który ma na celu wsparcie wrocławskich seniorów w codziennych sprawach, które mogą sprawiać trudności. Program zaproponowali radni lewicy. W ramach programu oferujemy bezpłatne drobne usługi naprawcze, które są dostępne dla mieszkańców Wrocławia powyżej 75. roku życia, którzy posiadają Złotą Wrocławską Kartę Seniora.

Program rozpocznie się 5 maja i będzie realizowany w formie pilotażu przez okres trzech miesięcy. Po zakończeniu tego etapu planowana jest szczegółowa ewaluacja, która pozwoli na ocenę jego efektywności. Analiza ta skupi się na identyfikacji rzeczywistych potrzeb, oszacowaniu kosztów oraz sformułowaniu rekomendacji dotyczących dalszych działań. Na podstawie uzyskanych wyników miasto podejmie decyzję o przyszłości programu.

- Wrocławska Złota Rączka dla Seniora to nie tylko pomoc w codziennych usterkach, ale przede wszystkim wyraz troski o naszych starszych mieszkańców. To świetna i potrzebna idea. Dzięki temu programowi chcemy, aby każdy senior mógł poprosić o drobne wsparcie. Nie wyremontujemy łazienki, ale naprawimy cieknącą spłuczkę, nie zrobimy w ramach programu gładzi ale osadzimy kołek czy pomożemy w uszczelnieniu okien. Dziś rzadko mamy wielopokoleniowe rodziny. Często dzieci czy wnuki mieszkają w innym mieście i taka cieknąca spłuczka urasta do problemu, z którym trudno sobie poradzić. Za mała to historia na wzywanie profesjonalnej firmy hydraulicznej – a zbyt skomplikowana dla osoby starszej, która nie ma talentów remontowych - podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W pierwszej kolejności program obejmie osoby samotne, niepełnosprawne oraz okresowo niesprawne np. z powodu urazu. Warunkiem skorzystania z usług jest posiadanie Złotej Wrocławskiej Karty Seniora.

Usługi te nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani uprawnień, co sprawia, że są łatwo dostępne dla seniorów. Koszt wykonania usługi ponosi miasto Wrocław, a seniorzy pokrywają jedynie koszty zakupu niezbędnych materiałów.

- Ten projekt to odpowiedź na potrzeby naszych starszych mieszkańców. Chcemy, aby ta inicjatywa ułatwiła im codzienne życie. Oferując proste usługi, takie jak wymiana żarówki czy naprawa cieknącego kranu, dajemy seniorom możliwość skorzystania z pomocy w sytuacjach, które mogą wydawać się błahe, ale mają ogromne znaczenie dla ich samodzielności – mówi Dominik Kłosowski, radny miejski, pomysłodawca projektu.

Ostateczną decyzje dotyczącą zakwalifikowania zgłoszeń podejmować będą pracownicy Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, oraz pracownicy techniczni, którzy po weryfikacji na miejscu ocenią, czy dana naprawa może być zrealizowana w ramach programu. Złota rączka wykona nie więcej, niż 4 usługi w ciągu dnia.

- Wrocławskie Centrum Seniora wspiera naszych seniorów w aktywnym życiu. W 2024 roku zorganizowaliśmy ponad 400 wydarzeń, które przyciągnęły 5000 uczestników. Dzięki takim inicjatywom jak Wrocławska Karta Seniora, oferujemy możliwość korzystania z atrakcyjnych ofert i usług. Chcemy, aby każdy senior czuł się ważną częścią naszej społeczności, a nasze działania mają na celu poprawę ich kondycji fizycznej i psychicznej.– mówi Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego

Zachęcamy wszystkich seniorów posiadających Złotą Kartę Seniora do skorzystania usług złotej rączki. To kolejny krok w kierunku budowy przyjaznego i wspierającego środowiska dla osób starszych w naszym mieście.

- Jest wiele osób samotnych, których dzieci mieszkają za granicą lub poza Wrocławiem, które chętnie skorzystają z takich usług, bo nie mają nikogo, kto mógłby im pomóc - mówi Elżbieta Wasielewska, seniorka z Nowego Dworu.

Program uruchamiamy w maju, ale dedykowana infolinia ruszy już 15 kwietnia. Aby skorzystać z usługi złotej rączki, wystarczy zadzwonić pod numer: 668 010 093. Korzystając z infolinii, seniorzy uzyskają wszelkie informacje na temat dostępnych usług oraz ich zakresu. Warunkiem uczestnictwa w programie jest posiadanie Złotej Wrocławskiej Karty Seniora


W ramach programu oferujemy szereg drobnych usług, takich jak:
- naprawa, wymiana, uszczelnienie kranów, wężyków, głowic, perlatorów, wylewek;
- czyszczenie, wymiana, uszczelnienie syfonów,
- naprawa, wymiana spłuczek, zaworów, wężyków w toalecie,
- naprawa, nasmarowanie, wymiana zawiasów lub zamków w szafach,
- naprawa, wymiana zamków, klamek, zasuwek w drzwiach,
- uszczelnienie okien, drzwi,
- przykręcenie, wymiana, naprawa gniazdek, włączników świateł,
- naprawa, wymiana prowadnic, uchwytów szuflad,
- wiercenie w betonie, w celu zawieszenia obrazków, karniszy,
- naprawa, wieszanie, wymiana żarówek w lampach,
- wymiana deski sedesowej, przykręcenie muszli klozetowej do podłogi,
- zakładanie, naprawa rolet okiennych (nie dotyczy rolet metalowych lub antywłamaniowych),
- wymiana słuchawek, węży prysznicowych,
- wymiana zamków w skrzynkach na listy,
- wymiana wtyczek w kablach od lamp,
- podłączenie pralki (usługa nie obejmuje naprawy pralki),
- oraz wiele innych prostych czynności naprawczych, które nie są świadczone w ramach innych umów np. ze wspólnotą mieszkaniową, administracją budynku oraz niewymagających natychmiastowej interwencji czy dużych nakładów finansowych.

Wrocławska Karta Seniora
Do programu może przystąpić każdy mieszkaniec Wrocławia, który ma 60 lat i więcej. Aby uzyskać Wrocławską Kartę Seniora, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Formularz jest dostępny na stronie seniorzy.wroclaw.pl/opis-kart lub można go wypełnić osobiście w Wrocławskim Centrum Seniora.
Po rejestracji seniorzy otrzymują imienną Wrocławską Kartę Seniora (srebrną 60+, złotą 75+, szmaragdową 90+), która upoważnia do korzystania z miejskich programów i ofert promocyjnych przygotowanych przez kilkuset partnerów. Karta jest całkowicie bezpłatna.

Aby uzyskać kartę, należy zgłosić się osobiście z dokumentem tożsamości do:
Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskiego Centrum Seniora
Adres: pl. Dominikański 6, Wrocław
Punkt Informacyjny, pok. 15
Tel: (71) 344 44 44
Godziny: pn-pt 9:00-15:00

Przestrzeni Trzeciego Wieku - Strefy Kultury Wrocław
Adres: pl. Solidarności 1/3/5, Wrocław
Punkt Informacyjny, pok. nr 318, III piętro
Tel: 739 194 102, 739 194 072
Godziny:
Poniedziałek: 9:00-17:00
Wtorek, Czwartek, Piątek: 9:00-15:00
Środa: 10:00-15:00

Istnieje również możliwość uzyskania karty na podstawie upoważnienia.

W 2024 we Wrocławiu wydano ponad 8 tys. Wrocławskich Kart Seniora. To benefit, który zapewnia atrakcyjne oferty przygotowane z myślą o mieszkańcach w wieku 60+. Wśród partnerów jest ponad 150 podmiotów, zarówno ze stolicy Dolnego Śląska, jak i z całego regionu, które oferują bezpłatne zajęcia dla seniorów we Wrocławiu, ale także zniżki na bilety, wydarzenia sportowe i rekreacyjne. W sumie wydano już ponad 70 tys. Kart Seniora. Złota Karta Seniora uprawnia do skorzystania z programu Złota Rączka Dla Seniora.

Poniżej zabraliśmy dla Państwa wszystkie usługi już dostępne w mieście a skierowane do wrocławskich Seniorów. Jeśli któryś z tematów wydaje się Państwu interesujący i wart odrębnej publikacji – jesteśmy do dyspozycji.

Wrocław dla seniorów
W mieście działa Wrocławskie Centrum Seniora, prowadzone przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, które oferuje szeroki wachlarz programów i inicjatyw skierowanych do seniorów:  warsztaty z cyberbezpieczeństwa, informatyczne, sportowe, językowe, taneczne, filmowe czy teatralne , które mają na celu edukację, integrację oraz poprawę kondycji fizycznej i psychicznej seniorów.
Tylko w 2024 roku zostało zorganizowanych ponad 400 wydarzeń stacjonarnych, w których udział wzięło 5 tys. seniorów. Natomiast Dni Seniora (wrzesień-październik) to około 150 wydarzeń, w których wzięło udział ok. 9,5 tys. seniorów i seniorek. Dodatkowo zorganizowane zostały Wrocławskie Dni Gerontologii na ponad 500 uczestników.

Program Taxi75+
Ponad 2 tys. nowych uczestników skorzystało w zeszłym roku z programu Taxi75+. Program skierowany do mieszkańców Wrocławia, którzy ukończyli 75 rok życia i mają problem z samodzielnym poruszaniem się komunikacją publiczną. W ramach programu senior może skorzystać z dwóch bezpłatnych kursów w miesiącu do urzędu, lekarza lub innego miejsca, w którym rozpatrywane są sprawy istotne dla seniorów. Do skorzystania z programu Taxi75+ upoważnia Złota Wrocławska Karta Seniora. W 2024 roku zapewniono seniorom prawie 10 tys. przejazdów.

Wrocławska Rada Seniorów
Niedawno swoją działalność rozpoczęła Wrocławska Rada Seniorów. Celem rady jest nie tylko poprawa jakości życia seniorów, ale także ich aktywne włączenie w życie społeczne oraz kulturalne Wrocławia oraz współpraca z różnymi instytucjami oraz organizacjami, kluczowa dla jego realizacji.

Kluby Seniora
We Wrocławiu istnieje ich ponad 80. Większość z nich funkcjonuje przy Radach Osiedli, ale niektóre seniorzy znajdą również np. przy organizacjach pozarządowych i parafiach. Kluby seniora przede wszystkim są miejscem spotkań, służącym aktywizacji osób starszych. Stwarzają możliwości nawiązania nowych znajomości, przyjaźni, wysłuchania ciekawych prelekcji, udziału w warsztatach, wykładach czy w spotkaniach autorskich. Wiele z nich oferuje ciekawe zajęcia edukacyjne, rekreacyjne, sportowe, zdrowotne i artystyczne dla najstarszych mieszkańców Wrocławia.

Przestrzeń Trzeciego Wieku  w Strefie Kultury Wrocław
Przestrzeń Trzeciego Wieku (PTW) oferuje seniorom bogaty program zajęć, który sprzyja realizacji pasji, poszerzaniu wiedzy oraz nawiązywaniu relacji, co przeciwdziała samotności. Seniorzy mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych, takich jak zumba, joga, gimnastyka i nordic walking. Dla tych, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności językowe, organizowane są grupy języka niemieckiego i angielskiego, a także warsztaty asertywności. PTW oferuje wykłady na temat zdrowego stylu życia oraz grupy dyskusyjne, takie jak Otwarty Klub Seniora.
W ofercie znajdują się także wydarzenia kulturalne, jak koncerty czy wyjścia na wystawy. Seniorzy mogą brać udział w warsztatach umuzykalniających, literackich i teatralnych, a także w projektach takich jak Edukacja Samorządowa dla Seniorów czy „Senior w wielkim mieście”, które pomagają w przełamywaniu barier cyfrowych. PTW zapewnia również dostęp do bezpłatnych porad prawnych, psychologicznych i społecznych oraz możliwość wyrobienia Wrocławskiej Karty Seniora.

Uniwersytety Trzeciego Wieku
Oferują seniorom aktywizację i włączenie do ustawicznej edukacji, dbając o ich intelektualną, psychiczną i fizyczną sprawność. Słuchacze mogą uczestniczyć w wykładach z różnych dziedzin, zdobywać umiejętności obsługi komputera oraz uczyć się języków obcych. Dodatkowo, oferowane są zajęcia sportowe pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Organizowane są również treningi pamięci i warsztaty artystyczne.
·        Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Wojsk Lądowych
·        Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
·        Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim
·        Uniwersytet Ekonomiczny - Uniwersytet III Wieku
·        Akademia Sztuki Trzeciego Wieku przy Towarzystwie Edukacji Otwartej ASTW
·        Dolnośląski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dolnośląskiej Szkole Wyższej
·        Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku przy Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej
·        Otwarty Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Przyrodniczym
·        Uniwersytet Trzeciego Wieku na Papieskim Wydziale Teologicznym
·        Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Medycznym

Dodaj komentarz

Komentarze (0)