Wstydliwy problem dotykający aż 30 procent Polek - Nietrzymanie moczu z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?

wtorek, 18.8.2020 09:06 4284

Nietrzymanie moczu to problem zarówno psychologiczny, jak i zdrowotny. Przypadłość ta wiąże się z poczuciem wstydu i przez to jest tematem tabu. Tymczasem nietrzymanie moczu można leczyć. Dowiedz się więcej na temat nietrzymania moczu u kobiet.

Nietrzymanie moczu - problem, o którym się nie mówi

Nietrzymanie moczu, pomimo tego, że dotyka nawet 30% kobiet, jest tematem wstydliwym, pomijanym w rozmowach z lekarzami i bliskimi. Przypadłość ta negatywnie odbija się na samoocenie kobiet, ich życiu seksualnym, a w niektórych przypadkach, prowadzi nawet do rezygnacji z życia społecznego. Tymczasem nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, warunkiem jednak efektywności podjętych kroków jest szybkie reagowanie na pojawienie się objawów. Bagatelizowanie problemu, jakim jest nietrzymanie moczu, może prowadzić do pogłębienia się choroby. Co więcej, nietrzymanie moczu jest również objawem różnych poważnych schorzeń, które wymagają skrupulatnej diagnostyki.

Nietrzymanie moczu - przyczyny

Wbrew obiegowej opinii, nietrzymanie moczu u kobiet nie jest "normalnym" skutkiem porodu czy osiągnięcia wieku dojrzałego. Pojawia się głównie u kobiet, u których doszło do osłabienia mięśni dna miednicy, co może wydarzyć się po ciąży lub w wieku seniorskim, ale nie trzeba godzić się na życie z tą dysfunkcją. Innymi przyczynami są uszkodzenie aparatu zamykającego cewkę moczową, zaburzenia hormonalne powodowane menopauzą czy przebyte infekcje układu moczowego.

Objawy nietrzymania moczu

Są różne rodzaje nietrzymania moczu. Najczęściej występującą formą jest tzw. gubienie moczu wysiłkowe. Pojawia się przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, kichaniu, śmianiu się czy kaszlu. Drugim rodzajem jest odczuwanie tzw. parcia naglącego. Pacjentka nagle zaczyna odczuwać potrzebę oddania moczu, jak przy bardzo przepełnionym pęcherzu. Wypływ moczu jest niezależny od świadomości i osoba chora nie może go powstrzymać.

Nietrzymanie moczu - profilaktyka. Jak chronić się przed nietrzymaniem moczu?

Przede wszystkim należy nie doprowadzać do przepełniania się pęcherza i powstrzymywania strumienia moczu. Dobrym sposobem na zapewnienie sobie zdrowia, jest ćwiczenie mięśni dna miednicy - odpowiedni zestaw ćwiczeń można poznać np. uczęszczając na zajęcia jogi dla kobiet. Bardzo ważne jest nie zaniedbywanie wspomnianych ćwiczeń również w ciąży - jeśli oczywiście nie ma ku temu przeciwwskazań, o czym z pewnością poinformuje lekarz. Ponieważ nietrzymanie moczu często powodowane jest spadkiem estrogenów, istotne jest regularne przeprowadzanie badań hormonalnych i reagowanie, jeśli samopoczucie wskazuje na zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Leki na nietrzymanie moczu

O lekach na receptę na nietrzymanie moczu decyduje lekarz. Jednak istnieją również suplementy bez recepty, takie jak np. Feminost dostępne w Wapteka.pl, które zawierają ekstrakty roślinne, wspierające układ moczowy. Zażywanie suplementów powinno być zawsze poprzedzone konsultacją lekarską i nie powinno zastępować innych form leczenia. W zależności od typu schorzenia, koniecznym może być przeprowadzenie fizjoterapii u urofizjoterapeuty, regularne wykonywanie ćwiczeń dna miednicy lub długotrwała antybiotykoterapia, jeśli nietrzymanie moczu związane jest z infekcją.

Jesteś zainteresowana tematyką profilaktyki i zdrowia? Przeczytaj nasz kolejny artykuł: Tabletki przeczyszczające – kiedy je stosować?