Wystawa „Amputacja czy rekonstrukcja?”

piątek, 21.2.2025 15:09 137 0

„Amputacja czy rekonstrukcja?” to wystawa poświęcona losom 13 miast południowo-zachodniej Polski po 1945 roku. Prezentuje dramatyczne zmiany urbanistyczne i stawia pytanie: czy odbudowa była przywróceniem dawnej świetności, czy raczej symbolicznym odcięciem od przeszłości? Już od wtorku 25 lutego na wrocławskim Rynku.

Wystawa planszowa „Amputacja czy rekonstrukcja?” przedstawia skutki II wojny światowej na przykładzie miast włączonych po jej zakończeniu do państwa polskiego. W 80. rocznicę zakończenia tego dziejowego kataklizmu wraca temat odbudowy miast zniszczonych podczas działań wojennych. Na Ziemiach Zachodnich i Północnych, gdzie nałożyło się na siebie wiele czynników kulturowych, politycznych, społecznych i finansowych, kontrowersje związane z tym zagadnieniem są obecne do dziś. Wraz z upływem czasu coraz bardziej widać niestaranność odbudowy oraz brak szacunku dla historycznej zabudowy czy zabytków architektury. Rezultaty podnoszenia z ruin będą przedstawione na przykładzie trzynastu miast z tzw. Ziem Odzyskanych, które poniosły największe straty w wyniku działań wojennych oraz późniejszych decyzji władz komunistycznych. Na planszach pojawią się niepublikowane do tej pory fotografie obiektów z wybranych przez autorów miejscowości. Zestawienie dawnej i współczesnej ikonografii jest okazją do zaobserwowania różnic w miejskiej zabudowie przed wojną i po niej. Wystawa powinna skłonić też do refleksji nad wartością historycznej tkanki miast i znaczeniem jej utrzymania oraz problemem odbudowy dawnych niemieckich miejscowości w nowej, powojennej rzeczywistości.

Projekt zrealizowali studenci drugiego roku kierunku Historia w przestrzeni publicznej Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia. Opiekę merytoryczną sprawował dr hab. Wojciech Kucharski.

Wernisaż wystawy „Amputacja czy rekonstrukcja?” odbędzie się we wtorek 25 lutego 2025 roku o godzinie 12:00 na północnej pierzei Rynku. Ekspozycję można w tym miejscu obejrzeć od 25 lutego  do 11 marca 2025 roku, a następnie na placu przy Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184).

Wstęp wolny!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)