Wystawa instalacji Anne-Claude Jeitz, Alaina Calliste i Barbary Idzikowskiej

sobota, 18.6.2016 18:20 403 0

Od 15 czerwca zapraszamy na wystawę wspólnej pracy tria artystów: Anne-Claude Jeitz z Luksemburga, Alaina Calliste z Francji i Barbary Idzikowskiej z Polski, przygotowanej we współpracy z międzynarodowym gronem studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykonana przez nich instalacja ze szkła – „Pomarańczarnia” – przez miesiąc będzie eksponowana w gmachu ASP przy ul. Traugutta 19/21 we Wrocławiu. W dniach 17 - 19 czerwca (od godziny 22:00) zapraszamy na iluminację instalacji przygotowaną przez Jakuba Lecha z IP Group.

Pomarańczarnia jako miejsce, dom, ogród – rozkwitający w uniezależnieniu od natury, przede wszystkim od klimatu czy pory roku, dzięki sprawności (habitus) człowieka. Piękne, ale delikatne rośliny mogą się tu rozwijać i rodzić pożywne, zdrowe owoce, a sama ich obecność w miejscu i czasie, których natura dla nich nie przewidywała, sprawia, że możemy ją dodatkowo traktować jako wartość estetyczną, a nawet etyczną.

Projekt realizowany przez Anne-Claude Jeitz, Alaina Calliste i Barbarę Idzikowską pod kuratorską opieką Krzysztofa Kucharczyka stwarza możliwość wykreowania takiej alegoryczno-symbolicznej „pomarańczarni” w różnych miejscach dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni (może to być galeria, muzeum, ale też otwarta przestrzeń publiczna) w korespondencji z przygotowaną przez nich instalacją. Składa się na nią 28 elementów – szklanych rzeźb odwołujących się do kształtu cząstki podzielonej pomarańczy, przygotowanych przez artystów razem ze studentami i absolwentami Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu pomiędzy kwietniem a czerwcem 2016 roku. Liczba tych cząstek przywołuje liczbę państw członkowskich UE, a ich możliwe układy odnoszą się do kwestii związanych z „częścią” i „całością” lub „autonomią” i „wspólnotą”.

Pierwsza aranżacja projektu zostanie zaprezentowana we Wrocławiu jako wydarzenie towarzyszące IX Festiwalu Wysokich Temperatur. Druga odsłona będzie miała miejsce w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopania w Wałbrzychu, natomiast trzecia w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu (jesień 2016). Kolejne pokazy planowane są w Niemczech i we Francji.

Projekt Pomarańczarnia jest realizowany w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro oraz Szkło OKoło, będących częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu i Festiwalem Wysokich Temperatur oraz Fundacją „Atelier Si, Pb…”.

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt Pomarańczarnia został dofinansowany ze środków Ministra Kultury Wielkiego Księstwa Luksemburga, Narodowego Funduszu Kultury Luksemburga oraz Fundacji Indépendance z Luksemburga.

ILUMINACJA "POMARAŃCZARNI"
-> w dniach 17 - 19 czerwca (od godziny 22:00) zapraszamy na iluminację instalacji przygotowaną przez Jakuba Lecha z IP Group.

Pomarańczarnia – wystawa instalacji Anne-Claude Jeitz, Alaina Calliste i Barbary Idzikowskiej
Budynek Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, ul. Traugutta 19/21, parter


-> 15-16 czerwca: 10:00-20:00
-> 17 czerwca: 12:00-23:00
-> 18 czerwca: 12:00-23:00
-> 19 czerwca: 12:00-23:00

Do 14 lipca: w godzinach otwarcia budynku (10:00-20:00 w dni powszednie)

Wstęp wolny

Dodaj komentarz

Komentarze (0)