Yerba mate - poznaj Amerykę Południową bez wychodzenia z domu!

poniedziałek, 28.12.2020 12:11 267

Jeśli dotychczas nie miałeś styczności z yerba mate, pewnie zastanawiasz się, co oznacza ta obco brzmiąca nazwa. Okazuje się, że jest to jeden z popularniejszych na świecie napojów, którym wielu ludzi delektuje się każdego dnia. Co warto o nim wiedzieć?

Yerba mate - dlaczego jest tak wyjątkowa?

Yerba mate to nazwa suszu oraz przygotowywanego z niego naparu, który otrzymuje się z ostrokrzewu paragwajskiego. To drzewo występujące na terenie niektórych krajów Ameryki Południowej, tj. Paragwaju, Brazylii i Argentyny. Ograniczone terytorium występowania spowodowane jest specyficznymi wymaganiami bytowymi rośliny. Wymienione kraje stanowią ścisłą czołówkę światowej produkcji yerba mate i najsłynniejsze marki pochodzą właśnie stamtąd. Napary z ostrokrzewu paragwajskiego cechują się dużym potencjałem pobudzającym, który zawdzięczany jest wysokiej zawartości kofeiny. Ważną cechą yerba mate jest także klasyczna goryczka - to naturalna właściwość ostrokrzewu paragwajskiego, którą podbić lub osłabić może sposób produkcji oraz zawartość innych składników, np. owoców, ziół, olejków i aromatów. Yerba mate najlepszej jakości kupić można w sklepie Poyerbani.pl.

Jak przygotować yerba mate?

Yerba mate niewątpliwie wyróżnia się sposobem przygotowania i spożywania. Susz wsypuje się do specjalnego naczynka zwanego tykwą lub matero. Może być ono wykonane z ceramiki, aluminium, specjalnego, aromatycznego drewna palo santo i innych materiałów. Susz formuje się w kopczyk oparty o ściankę naczynia. W pustym miejscu powinna znaleźć się bombilla - wyposażona w filtr rurka do yerba mate. Dzięki niej można delektować się klarownym naparem. Co ciekawe, jedną porcję suszu (ok. 30 g) można zalewać wodą kilkukrotnie. Oprócz tykwy i bombilli zestaw do yerba mate może zawierać także specjalną nabierkę do suszu, która ułatwi wymierzenie porcji, czyścik do bombilli umożliwiający dokładne wyczyszczenie bombilli od środka, a także termometr analogowy - temperatura jest bowiem jednym z ważniejszych czynników podczas przygotowywania naparów. Optymalna wynosi 70-80 stopni Celsjusza. Wyższa może dodatkowo uwydatniać gorycz naparów.