Zalety opakowań termoformowanych

wtorek, 25.5.2021 10:52 280

Tworzywo sztuczne cieszy się dużą popularnością w branży spożywczej. Chroni żywność przed zanieczyszczeniem i pozwala transportować nawet łatwo psujące się towary na duże odległości. Jedną z największych zalet plastiku jest także łatwość obróbki. Obecnie w branży opakowaniowej najczęściej wykorzystuje się dwie technologie: formowanie wtryskowe oraz termoformowanie. Na czym polega to drugie rozwiązanie i dlaczego cieszy się coraz większą popularnością wśród producentów? Poznaj najważniejsze zalety opakowań termoformowanych!

Co to jest termoformowanie?

Termoformowanie to jedna z najchętniej wykorzystywanych technologii w branży spożywczej. Na czym polega? Sztywną folię z PP, PET lub PS podgrzewa się do odpowiedniej temperatury i kształtuje pod wpływem wysokiego ciśnienia w specjalnych maszynach nazywanych termoformierkami. W tej technologii powstają m.in. kuwety do lodów plastikowe, pojemniki do nabiału czy opakowania do warzyw i owoców.

7 zalet opakowań termoformowanych

  1. Łatwość obróbki

Tworzywo sztuczne pod wpływem dużego ciśnienia i wysokiej temperatury można w dowolny sposób kształtować. Ze względu na to, że proces termoformowania jest w pełni zautomatyzowany, firmy specjalizujące się w produkcji opakowań są w stanie w stosunkowo krótkim czasie zrealizować nawet bardzo duże zamówienia.

  1. Niska cena

Termoformowanie jest nieco tańszą alternatywą dla formowania wtryskowego. Produkcja opakowań w technologii termoformingu pozwala ograniczyć koszty produkcji. Dlatego z tego rozwiązania chętnie korzystają zarówno duże firmy o zasięgu międzynarodowym, jak i mali, lokalni producenci, którzy mają ograniczony budżet.

  1. Wytrzymałość

Opakowania z tworzywa sztucznego powstałe w wyniku termoformowania charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne (m.in. wilgoć czy promieniowanie UV). Dzięki temu doskonale zabezpieczają przechowywaną w nich żywność przed zanieczyszczeniami oraz działaniem temperatury, która mogłaby w negatywny sposób wpłynąć na smak, zapach, konsystencję lub wygląd produktów.

  1. Lekkość

Plastikowe pojemniki są wytrzymałe, ale jednocześnie lekkie, co ułatwia ich transport i magazynowanie. Dzięki temu mogą być przewożone nawet na duże odległości.

  1. Wygoda przechowywania i użytkowania

Pojemniki powstałe w technologii termoformowania są łatwe do przechowywania zarówno w profesjonalnych magazynach, jak i domowych lodówkach czy spiżarniach. Ich zalety doceniają nie tylko producenci, ale także konsumenci.

  1. Możliwość recyklingu

Plastikowe opakowania powstałe w technologii termoformowania nie podlegają biodegradacji, ale mogą zostać przetworzone i następnie ponownie wykorzystane. Konieczna jest jednak ich prawidłowa segregacja.

  1. Estetyka wykonania

Opakowania powstałe w procesie termoformowania są dostępne w wersji przezroczystej lub kolorowej w zależności od potrzeb danego klienta. Korzystają z nich zarówno renomowane marki cieszące się zaufaniem wśród konsumentów, jak i firmy, które dopiero wchodzą na rynek.