Zaniżone odszkodowanie OC – jak starać się o dopłatę?

wtorek, 8.6.2021 08:58 789

Zdarza się, że po kolizji ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, które nie pokrywa kosztów naprawy. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowanie OC na różne sposoby, jednak nie jesteśmy na straconej pozycji i możemy  starać się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania OC.

  1. W jaki sposób ubezpieczyciel może zaniżyć odszkodowanie OC?
  2. Dopłata do zaniżonego odszkodowania – jak się o nią starać?

Fakt, że kolizja, w której uczestniczyliśmy, nie wydarzyła się z naszej winy, nie oznacza, że likwidacja szkody przebiegnie bez problemów. Ubezpieczyciele mają różne sposoby na obniżenie odszkodowania OC, licząc na to, że poszkodowany zaakceptuje kwotę odszkodowania bez walki. Często mają rację, ponieważ nie wszyscy kierowcy wiedzą, że mają prawo domagać się kwoty odszkodowania adekwatnej do poniesionej szkody. Jak starać się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania?

W jaki sposób ubezpieczyciel może zaniżyć odszkodowanie OC?

Zaniżone odszkodowanie OC zdarza się dość często, a ubezpieczyciele stosują różne metody na obniżkę kwoty odszkodowania. Jednym z nich jest zaniżona wycena części eksploatacyjnych. Są to m.in. opony, hamulce, amortyzatory czy tarcze. Zdarza się też, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe zaniżają wartość części stałych, które nie podlegają eksploatacji. Kiedy samochód został uszkodzony na tyle, że nie nadaje się do naprawy lub jest ona nieopłacalna, występuje szkoda całkowita. Również tutaj może się zdarzyć obniżone odszkodowanie. Ubezpieczyciele mają bowiem różne sposoby na obniżenie wartości pojazdu sprzed szkody. Zdarza się, że zamiast droższego modelu biorą pod uwagę jego tańszą wersję. Nie uwzględniają też bardzo dobrego stanu technicznego auta, czy też jego dodatkowego wyposażenia. W takich sytuacjach możesz się starać o dopłatę do odszkodowania. Aby odpowiednio się do tego zabrać, warto poszukać w internecie wskazówek, na przykład na stronie: https://kancelariawo.pl/zanizone-odszkodowanie/

Dopłata do zaniżonego odszkodowania – jak się o nią starać?

Kwota odszkodowania z polisy OC powinna pokryć koszty naprawy auta, jeśli jednak ubezpieczyciel wypłacił obniżone odszkodowanie, można się starać o dopłatę. Pierwszym krokiem jest odwołanie się od decyzji TU, co nie zawsze okazuje się skuteczne. Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie odwołania, warto dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim zapoznaj się z procedurami obowiązującymi w danym TU. Czasem konieczny będzie pisemny wniosek, ale niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają formę telefoniczną lub poprzez formularz reklamacyjny. Zawsze jednak warto poprosić o dokumenty, na podstawie których została wydana decyzja. Po zgromadzeniu wszystkich dokumentów, musisz je dobrze przeanalizować, aby dobrze uargumentować swoje żądania. Im lepiej się przygotujesz, tym bardziej realna stanie się dopłata do zaniżonego odszkodowania. Możesz też poprosić o opinię orzecznika, który wystawi opinię na temat zaistniałej szkody. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby zająć się tym samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się w tego typu sprawach. Jeśli ubezpieczyciel odrzucił Twój sprzeciw, możesz walczyć o dopłatę do szkody w sądzie.