Złoty i brązowy medal dla zawodniczek z Wrocławia na I Mistrzostwach Polski w Parawspinaczce

dzisiaj, 7 godz temu 0

Alicja Więch ze złotym medalem, a Emilia Stalmach – z brązowym - wróciły do Wrocławia z I Mistrzostw Polski w Parawspinaczce. Obie niesamowite zawodniczki z niepełnosprawnościami łączy to, że trenują pod okiem Agaty Włodarczyk-Bucharowskiej z wrocławskiej Fundacji Imago.

Alicja Więch to sportsmenka, która przez 13 lat podnosiła ciężary (wyciskanie sztangi leżąc) jako zawodniczka STARTU (Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych START). Natomiast wspinaczkę trenuje od 1,5 roku. Alicja ma niepełnosprawność fizyczną i neurologiczną. W Warszawie wystartowała w kategorii AD “schorzenia wymagające wsparcia dwóch asekurujących”. Z wykształcenia - jest dziennikarką. Niedawno wydała książkę „START Wrocław – wygrane historie”, to seria wywiadów ze sportowcami z niepełnosprawnościami.

Emilia Stalmach zdobyła brąz w kategorii B, czyli wspinaczki dla osób z dysfunkcjami wzroku. Jest jedną z niewielu w Polsce zawodniczek z niepełnosprawnościami, które wspinają się z asekuracją dolną, czyli - tak jak w pełni sprawne osoby. Pasją Emilii są podróże. Mimo że jest osobą całkowicie niewidomą, często podróżuje samodzielnie.

W Warszawie, w kategorii "limitowany zasięg lub siła", startowała także trenująca w Imago i pod okiem rodziców – wspinaczy - Hanna Kozdra, która ma już w dorobku pierwsze miejsce na zawodach parawspinaczkowych w Krakowie, ale nie udało jej się tym razem zdobyć medalu.

WSPINACZKA W FUNDACJI IMAGO A DOKŁADNIEJ - W FUNDACYJNEJ „BAZIE – CENTRUM AKTYWNOŚCI OUTDOOROWYCH”

Fundacja Imago zajęcia wspinaczkowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnościami prowadzi od kilku lat. Tu nie ma rzeczy niemożliwych – wspinać się może każdy - z każdym rodzajem niepełnosprawności. Najmłodsi uczestnicy zajęć są w wieku przedszkolnym, najstarsi – to osoby dorosłe. Zajęcia są prowadzone zarówno indywidualne, jak i grupowo. Mają wymiar sportowy, rekreacyjny, ale też terapeutyczny. Uczestnicy pokonują bariery fizyczne i te we własnych głowach. Dzieci i młodzież w czasie zajęć w sekcjach nawiązują relacje, uczą się przestrzegania zasad, współpracy. W ten sposób rozwijają się społecznie.

MISTRZOSTWA

I Mistrzostwach Polski w Parawspinaczce, które odbyły się w Warszawie w niedzielę 27 października – to były pierwsze takie zawody. Po raz pierwszy zorganizowało je Stowarzyszenie „Skocznia” we współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu, co zmieniło charakter wydarzenia w porównaniu do dotychczas organizowanych w Polsce. Te zawody na pierwszym miejscu postawiły sport, podczas gdy wcześniej liczyła się raczej integracja i rekreacja. W Warszawie rywalizowały tylko dorosłe osoby, ludzie z różnymi z niepełnosprawnościami.

To dobre przygotowanie i wstęp do Igrzysk Paralimpijskich. Parawspinaczka została wpisana do programu Igrzysk Paralimpijskich i zadebiutuje już w 2028 r. w Los Angeles. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)