Zmień piec! Od 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy

sobota, 29.6.2024 08:10 498 2

 1 lipca 2024 r.  wchodzą w życie zapisy uchwały antysmogowej, uchwalonej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. To oznacza zakaz używania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas. Wrocławski magistrat przypomina, że każdy, kto jeszcze nie wymienił pieca może to zrobić korzystając z miejskiego dofinansowania i rządowych dotacji. Od 1 lipca palenie w  kopciuchach będzie karane.

Wrocław już w 2019 roku rozpoczął jeden z największych w Polsce  programów wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania, oferując mieszkańcom dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania, zwolnienia z czynszu i dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Od tego czasu w stolicy Dolnego Śląska zlikwidowano  ponad 14 tysięcy pieców, a miasto wydało na ten cel ponad  300 milionów złotych.

- Poprawa jakości powietrza i zdrowie mieszkańców to jeden z priorytetów Wrocławia. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się podjąć tak intensywne działania w ramach programu Zmień Piec. Równolegle kontynuujemy likwidację kopciuchów w zasobie komunalnym, jak również oferujemy mieszkańcom programy wsparcia finansowego do wymiany pieca oraz rachunków za ogrzewanie. Nieprzerwanie kontynuujemy kampanię informacyjno-edukacyjną, gdyż świadomość ekologiczna w tym zakresie jest bardzo ważna – mówi Katarzyna Szymczak- Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców Wrocław wydłużył programy wsparcia do 2028 roku. To oferta dla najemców lokali komunlanych i właścicieli prywatnych mieszkań i domów. Łączny koszt tych programów szacowany jest na ponad 100 mln zł

- Dotacje z programu KAWKA Plus można łaczyć – w przypadku domów jednorodzinnych –z rządowym programem „Czyste powietrze” – wtedy kwota dotacji to nawet  78 tys. W przypadku  budynków  wielorodzinnych miejski program dotacyjny wspiera rządowe  „Ciepłe mieszkanie” – tutaj dopłata może wynieść nawet do 45 tys.– tłumaczy Małgorzta Demianowicz Dyrektor Wydziału Środowiska UM Wrocławia.

 Nowe przepisy antysmogowe reguluje uchwała Marszałka Województwa, która jasno określa, że po 1 lipca br. każda osoba używająca pieców I i II klasy będzie narażona na mandat. Obowiązek egzekwowania tych zasad spoczywa na straży miejskiej.   

- Będziemy uwzględniać okoliczności łagodzące. Jeżeli ktoś przedłoży dokumenty na to, że przystąpił do programu albo, że trwa wyłanianie przedsiębiorcy, który ten piec wymieni — to byłaby jedna z tych okoliczności łagodzących, czyli trwa proces wymiany, on już został zainicjowany, ale ktoś nie zdążył. W takim przypadku można poprzestać np. na pouczeniu czy wyznaczeniu kolejnego terminu kontroli– mówinaczelnik oddziału wykroczeń Straży Miejskiej Wrocławia Piotr Szereda.

We Wrocławiu na koniec 2023 zostało  ponad 7 tys. mieszkań z piecami.

Szacujemy, że na koniec 2024 roku zostanie nam  ponad 5,5 tys. mieszkań z piecami, z czego połowa z tej liczby to lokale komunalne.  

- W przypadku lokali komunalnych – piece będą likwidowane w następującym tempie – 1200 lokali pozbędzie się kopciuhów w 2025, tysiąc w kolejnym roku i w 2027 ROKU –  w ostatnich ponad 400 lokalach wymienimy ogrzewanie – dodaje Jan Bujak dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji. 

Zgodnie z wymogami uchwały antysmogowej do końca 2028 roku nie będzie można używać kotłów na paliwa stałe. Muszą więc zniknąć, nie tylko z Wrocławia, ale z całego Dolnego Śląska. 

O wszystkich szczegółach dofinansowań oraz o samej procedurze wymiany pieców można przeczytać na stronie zmienpiec.pl. 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Patriota Prawdzic dzisiaj, 10 godz temu
w sytuacji gdy będzie zakaz ogrzewania gazem za pomocą pieców...
Patriota Prawdzic dzisiaj, 11 godz temu
To dalsza część pacyfikacji narodu po prostu zniszczyć ekonomicznie no...