Święto Włókiennika
Dwadzieścia osób pracujących w byłych zakładach włókienniczych na terenie gminy Głuszyca zostało uhonorowanych przez burmistrza Głuszycy Romana Głoda statuetką „Zasłużony dla Włókiennictwa”. W czasie Święta Włókiennika obchodzonego uroczyście w niedzielę 17 kwietnia w głuszyckim Centrum Kultury statuetki otrzymali: Jadwiga Skalska, Cecylia Gadzina, Janina Rech, Maria Dudojć, Maria Kroczyńska, Stanisława Rymarz, Cecylia Kozica, Genowefa Skłym, Lucyna Talaga, Józefa Klamecka, Krystyna Sitke, Janina Nowicka, Jadwiga Zawalska, Maria Michałowska, Jan Bochenek, Henryk Sady, Michał Winkler, Kazimierz Kochanek, Władysław Talaga, Marian Klamecki.
Oprócz wyróżnionych w uroczystości wzięli udział starosta wałbrzyski Jacek Cichura, radni powiatowi i miejscy, przedstawiciele duchowieństwa, zasłużeni dla Miasta i Gminy Głuszycy, pracownicy funkcjonujących niegdyś w Głuszycy Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Piast” i Zakładów Przemysłu Wełnianego „Argopol” oraz mieszkańcy Głuszycy. Dla publiczności, a szczególnie dla osób, którym zostały przekazane podziękowania za wiele lat pracy w głuszyckim przemyśle włókienniczym, w pięknym, pełnym wspomnień repertuarze wystąpiła wrocławianka Aleksandra Turoń - znana z VI edycji telewizyjnego show „The Voice of Poland”. W czasie uroczystości zebrani mogli także zobaczyć pochodzące z prywatnych zbiorów Grzegorza Czepila pocztówki i fotografie ukazujące dawną Głuszycę i jej mieszkańców.
- Fundamentalnymi czynnikami dla rozwoju społeczeństwa są uniwersalne wartości, takie jak szacunek dla lokalnej historii, kultywowanie tradycji, pamięć o mieszkańcach pracujących na rzecz rozwoju Gminy i dobra innych ludzi. Szacunek dla przeszłości jest jednym z elementów budowania tożsamości naszej Gminy, tożsamości lokalnej, w której nie może zabraknąć miejsca na przekazywanie młodszym pokoleniom wiedzy o historii naszego miasta, historii, w której ważną rolę w II połowie ubiegłego stulecia odgrywało włókiennictwo. Dlatego też idea corocznego obchodzenia gminnego święta włókiennika znalazła szerokie grono zwolenników, którym dziękuję za wsparcie i okazaną pomoc w organizacji dzisiejszej uroczystości- powiedział Roman Głód.
Historia jest elementem, który opisuje i tworzy społeczeństwo. Musimy starać się, aby historia żyła, pamięć o tradycjach, tożsamości miejsca i jego mieszkańców nie wygasła. To jednak nie zwalnia nas od wysiłku, aby budować dalszą historię tych miejsc i ludzi. Dlatego rozwijamy powiat. Za to dziękuję z tego miejsca wszystkim, którzy wspólnie z nami dążą do tego samego celu - powiedział Starosta.
źródło: UM Głuszyca
Dodaj komentarz
Komentarze (0)