Zwróć uwagę na bezdomnych i osoby bezradne samotne
Coraz niższe temperatury i okres zimowy to ogromny kłopot dla osób pozostających bez dachu nad głową oraz tych, które są samotne i bezradne w codziennym życiu.
Wzmożone patrole policji, straży miejskiej i pracowników schroniska odwiedzać będą koczowiska, w których najczęściej można spotkać takie osoby. Policja apeluje, aby nie lekceważyć bezdomnych leżących np. na ulicy albo w krzakach. Jednocześnie przypominamy, że na terenie Wałbrzycha funkcjonuje Integracyjny Dom dla Bezdomnych, który zapewnia schronienie, poprzez przyznanie tymczasowego miejsca noclegowego, osobom bezdomnym, samotnym z terenu miasta Wałbrzycha na podstawie decyzji administracyjnej dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Osoba bez dachu nad głową musi jednak spełniać pewne obowiązki.
- Zapoznać się z regulaminem obowiązującym w domu.
- Aktywnie współdziałać z pracownikiem socjalnym w opracowaniu i realizowaniu Indywidualnego Programu Wychodzenia z Bezdomności.
- Dbać o higienę osobistą i wygląd zewnętrzny.
- Dbać o czystość pomieszczeń mieszkalnych i innych ogólnie dostępnych (aneksy kuchenne, jadalnie, sanitariaty), jak również terenu domu.
- Świadczyć prace porządkowe i gospodarcze w domu.
- Przestrzegać przepisów p.poż., sanitarnych i bhp.
- Poddawać się próbie trzeźwości na żądanie upoważnionych osób.
- Informować pracownika socjalnego o zachowaniach niewłaściwych i niezgodnych z ogólnie przyjętymi zasadami i normami społecznymi przez współlokatorów domu.
- Składać pisemne informacje o czasowym opuszczeniu domu oraz podawać adres kontaktowy.
- Szanować mienie domu (wyposażenie i sprzęty) oraz oszczędnie używać energię elektryczną, gaz, wodę i środki czystości.
- Zwracać równowartość za zniszczenie pościeli oraz zniszczenie wyposażenia i sprzętu znajdującego się w domu.
Wykaz placówek, organizacji i instytucji pomocowych funkcjonujących na terenie powiatu wałbrzyskiego.
Jadłodajnia
Wałbrzych, ul. Pocztowa 10,
Polski Komitet Pomocy Społecznej,
Jadłodajnia
Wałbrzych, ul. Andersa 118
CARITAS Diecezji Świdnickiej,
Zagrożenie utraty zdrowia lub życia dotyczy nie tylko osób przebywających na dworze. Niebezpiecznie jest także przebywanie w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach. Widząc osobę narażoną na takie wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni.
Apelujemy do mieszkańców Wałbrzycha o informowanie o sytuacjach, w których zagrożone jest zdrowie i życie ludzi. Z taką informacją można zadzwonić pod numer 997 albo 112. Funkcjonariusze pomogą dotrzeć osobie potrzebującej do odpowiedniej placówki, w której znajdzie pomoc. Funkcjonariusze będą patrolować miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe. W okresie zimowym w szczególny sposób monitorowane są zjawiska przemocy w rodzinie, gdyż ucieczka z domu w tym czasie może mieć tragiczne skutki. Także alkohol przyczynia się często do tragedii. Nie bądźmy obojętni, pamiętajmy, że alkohol plus mróz i nawet odrobina ludzkiej bezmyślności lub obojętności - zabija. Każdy szybki sygnał do policji o leżącym na mrozie człowieku lub osobie potrzebującej pomocy może zapobiec tragedii. Policjanci nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego tak ważne jest aby każdy z nas w tym trudnym, zimowym okresie był szczególnie wrażliwy na osoby, które mogą stać się ofiarami mrozu.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji
w Wałbrzychu
st. asp. Joanna Żygłowicz
Komentarze (0)