GOPR-owcy apelują o rozwagę!

środa, 7.1.2015 09:48 515 0

Ratownicy wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR apelują o ostrożność i rozwagę na stokach. Zachowanie zdrowego rozsądku przyda się także w górach.  

-Od 29 grudnia do 4 stycznia na Czarnej Górze odnotowano 36 akcji narciarskich, w Zieleńcu 29 akcji narciarskich, 4 interwencje oraz 2 akcje górskie. Interwencja nie wymaga ewakuacji poszkodowanego i polega na udzieleniu pomocy na stoku tudzież w ambulatorium – wyjaśnia Mariusz Rzepecki z grupy wałbrzysko-kłodzkiej GOPR – Ponadto nasi ratownicy przeprowadzili 1 akcję górską w Międzygórzu oraz 2 akcje w Sokolcu.

 Do jednego z poważniejszych zdarzeń doszło w Nowy Rok ok. godz. 1.00 w rejonie Wielkiej Sowy. 

- Dostaliśmy zgłoszenie o zaginięciu dwóch osób. Jak dojeżdżaliśmy na miejsce okazało się, że te osoby się znalazły jednak na jednym ze szlaków znaleziono nieprzytomnego mężczyznę. Turyści zdążyli przenieść go do pobliskiego schroniska. Po naszym dojeździe okazało się, że mężczyzna jest w stanie mocnego upojenia alkoholem i jest bardzo wychłodzony – relacjonuje Mariusz Rzepecki - Nie można było mu pulsoxymetrem zmierzyć ani pulsu ani saturacji. Zastosowaliśmy pakiety grzewcze, wezwaliśmy pogotowie i ewakuowaliśmy poszkodowanego do karetki. 

Mając na względzie zapobieganie groźnym wypadkom na trasach zjazdowych oraz niebezpiecznym zachowaniom, poniżej przedstawiamy dekalog narciarza, który jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata oraz podstawowe oznakowanie, z jakim możemy się na nich spotkać. 

DEKALOG NARCIARZA: 

1.Wzgląd na inne osoby 
Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby. 
2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy 
Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy i warunków atmosferycznych. 
3. Wybór kierunku jazdy 
Narciarz zjeżdżając z góry, dysponując większą możliwością wyboru trasy zjazdu musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu. 
4. Wyprzedzanie 
Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody. 
5. Przejazd przez skrzyżowanie tras narciarskich 
Narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim powinien sprawdzić patrząc w górę, w dół, czy nie sprowokuje tym niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na trasie lub stoku. 
6. Zatrzymanie się 
Należy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej. 
7. Podejście 
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół. 
8. Przestrzeganie znaków narciarskich 
Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach. 
9. Wypadki 
W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu winien poszkodowanemu służyć pomocą. 
10. Stwierdzenie tożsamości 
Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy też świadek - muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe. 

ZNAKI NA STOKACH:

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek