O odczuwaniu kolorów, czy młodzi kuracjusze w czarnoborskiej Bibliotece

piątek, 15.3.2019 00:00 1873 0

Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze  od blisko trzech lat współpracuje z Zespołem Szkół Specjalnych w Szczawnie Zdroju. W ramach współpracy czarnoborską placówkę co miesiąc odwiedzają młodzi kuracjusze przybywających z różnych stron Polski. Goście zwiedzają Bibliotekę oraz biorą udział w zajęciach biblioterapeutycznych i animacyjnych.  

Podczas ostatniej wizyty, która miała miejsce 11 marca br., uczniowie sanatoryjnej szkoły mieli okazję wziąć udział w niezwykłym spotkaniu i znaleźć odpowiedź na ważne pytania...

Co czujecie, gdy słyszycie żółty, czerwony, brązowy, niebieski, zielony, biały, czarny? Ot, zwykłe kolory, cóż może być w nich nadzwyczajnego? To prawda, kolory są dla nas czymś tak oczywistym, że słysząc nazwę któregoś z nich natychmiast wiemy, jak wygląda. Ale spróbujmy wyłączyć zmysł wzroku. Co wtedy czujemy? Czy czerwony widziany naszymi oczyma i ten odczuwany pozostałymi zmysłami jest tak samo intensywny? Czy potrafilibyśmy opisać go słowami komuś, kto nie widzi? Czy potrafilibyśmy sprawić, żeby go sobie wyobraził? Żeby to zrobić, musimy całkowicie zmienić nasz sposób patrzenia i postrzegania rzeczywistości. Musimy zagłębić się w niego i poczuć go - węchem, dotykiem, słuchem, smakiem...

Przed takim właśnie zadaniem stanęli podopieczni szczawieńskiego sanatorium. Na zajęciach opartych o „Czarną książkę kolorów” Menany Cottin i Rosany Farii dzieci i młodzież poznały Tomka- niewidomego chłopca, który chłonie świat wszystkimi zmysłami. Uczestnicy zajęć próbowali kojarzyć kolory z różnymi przedmiotami i zjawiskami występującymi w przyrodzie, mając zawiązane oczy odgadywać przedmioty za pomocą zmysłu dotyku. Poznali również sylwetkę Ludwika Braill’a, twórcy słynnego alfabetu dla niewidomych a także próbowali swoich sił w pisaniu swojego imienia w języku Braille’a nakłuwając kartkę szpilką. Spotkanie to było doskonałą okazją do przybliżenia dzieciom tematu niepełnosprawności, współodczuwania oraz uwrażliwienia na odmienność.

Czarnoborska Biblioteka - organizator zajęć – serdecznie dziękuje za spotkanie i już dziś zachęca do udziału w kolejnych zajęciach.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek