Wałbrzyskie ścieżki architektury
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Walimiu uczestniczyli w ciekawym projekcie pt. Wałbrzyskie Ścieżki Architektury. Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a realizowany był pod kierunkiem pracowników Zamku Książ w Wałbrzychu. Do uczestnictwa w tym ciekawym przedsięwzięciu zaprosiła uczniów pani Anna Motyka – przewodnik sudecki z terenu Walimia. W projekcie udział wzięła trójka uczniów walimskiej szkoły, zwycięzcy etapu plastycznego, Bolesław Wójcik klasa VI oraz Julia Ciołkowska i Kacper Kwiatkowski – klasy gimnazjalne.
Uczniowie brali udział w wielu różnych działaniach, m.in. w warsztatach tematycznych, wycieczkach terenowych i spotkaniach z ekspertami. Uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z historią architektury na przykładach obiektów i zabytków ważnych dla krajobrazu w Aglomeracji Wałbrzyskiej.
Efektem pracy młodzieży jest mapa interaktywna dostępna pod adresem: www.ksiaz.walbrzych.pl/mapawsa oraz gra planszowa o zabytkach architektury i historii Aglomeracji Wałbrzyskiej.
Oprócz sztandarowych zabytków Wałbrzycha czyli Zamku Książ, Starej Kopalni, Zamku Czettritzów czy Muzeum Porcelany na szlaku pokonywanym przez graczy znalazły się także najważniejsze pod względem architektonicznym i historycznym zabytki Aglomeracji Wałbrzyskiej. Są to chociażby Kościół Pokoju i Katedra w Świdnicy, Opactwo w Krzeszowie czy uzdrowiskowe obiekty Szczawna Zdroju. Nie mogło zabraknąć legendarnych pereł księżnej Daisy von Pless, które stanowią ważny element gry. Projekt został podsumowany w Książu przez prezes zamku Annę Żabską oraz wice-prezydent Wałbrzycha dr Sylwię Bielawską, które wręczyły uczestnikom projektu, opiekunom i koordynatorom pamiątkowe dyplomy oraz pierwsze egzemplarze gry.
Zestaw gier bezpłatnie otrzymała również szkoła w Walimiu, uczniowie mogą z nich korzystać w czasie zajęć edukacyjnych i pozalekcyjnych.
źródło: UG Walim
Komentarze (0)