Morizukuri, czyli jak pracownicy Toyoty sadzili las
W niedzielę 14 lipca pracownicy Toyoty wraz ze swoimi rodzinami zasadzili 100 drzew na terenie wałbrzyskiej fabryki. W ten sposób przyłączyli się oni do ogólnoświatowej akcji Toyoty zwanej Morizukuri, co w języku japońskim oznacza tworzenie lasu.
Wszystko to dzięki projektowi o nazwie „Zróbmy sobie las”. Inicjatywa ta była kontynuacją działań realizowanych w czerwcu w ramach tzw. Zielonego Miesiąca zakładającego promocję działań prośrodowiskowych w Toyocie i poza nią. W zalesianiu Toyota Motor Manufacturing Poland uczestniczyło blisko 90 osób, co oznacza, że każdy uczestnik posadził przynajmniej jedną sadzonkę, którą dodatkowo mógł nazwać przyczepiając do niej karteczkę.
Wiele zakładów Toyoty na całym świecie przyłączyło się do akcji Morizukuri, co w języku japońskim oznacza dosłownie tworzenie lasu. - Założeniem projektu jest promowanie i zwiększenie bioróżnorodności regionu, aktywna walka z globalnym ociepleniem i zmianą klimatu oraz wkład w realizację wyzwań środowiskowych Toyoty 2050 (Toyota Environmental Challenge 2050), które przewidują między innymi osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla w zakładach produkcyjnych. – podkreśla Eryk Chełminiak, Specjalista ds. Ochrony Środowiska w wałbrzyskiej fabryce Toyoty.
Na terenie wałbrzyskiej fabryki pracownicy wraz z rodzinami posadzili dwa gatunki drzew kwitnących: lipa miododajna oraz buk. Drzewa nie zostały wybrane przypadkowo, ponieważ na terenie fabryki żyje bardzo dużo owadów zapylających, co w przyszłości ma dać wymierne korzyści. Każde drzewo i każdy kawałek lasu jest dla danej okolicy płucem i filtrem oczyszczającym klimat. Duży buk produkuje dawkę tlenu dla 14 osób. Z jednego hektara drzew pochodzi tyle tlenu, ile potrzebuje 45 osób. Ta sama ilość drzew pochłania rocznie ilość dwutlenku węgla, którą wytwarzają samochody przejeżdżające ponad 100 tys. kilometrów.
Sadzonki zostały zakupione w lokalnej szkółce leśnej po to, aby nie było problemów z przyjęciem się drzew na nowym gruncie. Miejsce w którym zostały posadzone rośliny także nie było wybrane losowo. Teren na jakim położona jest fabryka to w przeważającej mierze skała. Po wnikliwej analizie wybrano dwa miejsca. Pierwszym było miejsce przy zbiorniku przeciwpożarowym, a drugim górka przy wjeździe do fabryki. Ostatecznie do tego projektu wybrano miejsce przy zbiorniku. Po owocnej pracy w ramach integracji ekipa Toyoty, której deszczowa pogoda tego dnia była nie straszna, wyruszyła na piknik rowerowy po Książańskim Parku Krajobrazowym.
Komentarze (0)