Wspólne ćwiczenia dolnośląskich Terytorialsów z wojskami operacyjnymi

poniedziałek, 21.6.2021 10:49 452 0

KARAKAL - 21 to ćwiczenie o charakterze defensywnym, a jego głównym celem było praktyczne zgrywanie sił do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej i siłami sojuszniczymi. Dla żołnierzy 16 DBOT jest to ćwiczenie budujące relacje z żołnierzami zawodowymi wojsk lądowych. Ramię w ramię wszyscy żołnierze zdobywali doświadczenie współdziałania i uzupełniania się na polu walki. 

Udział w ćwiczeniu Karakal-21 to pierwsze takie zaangażowanie 16 Dolnośląskiej Brygady OT we wspólne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi.  Łącznie w manewrach uczestniczyło  81  żołnierzy WOT, z czego tylko 11 to żołnierze zawodowi, pozostali to ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową. Żołnierze 16 DBOT dysponowali typowym uzbrojeniem pododdziałów lekkiej piechoty. Wśród jednostek sprzętowych wykorzystywanych podczas ćwiczenia przez żołnierzy WOT były pojazdy ciężarowe Star/Jelcz, pojazdy typu quad, samochody terenowe.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami KARAKAL-21 to największe, cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Głównym celem manewrów było sprawdzenie batalionu czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej jako batalionowego związku taktycznego (bZT) oraz pododdziałów zabezpieczenia do działania zgodnie z przeznaczeniem. 

Podczas ćwiczenia sprawdzono element współdziałania w zakresie budowy wspólnej zdolności operacyjnej żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej z pododdziałami z innych jednostek wojskowych w tym z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 23 pułku artylerii, 2 pułku rozpoznawczego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz wzmocnieniem sojuszniczym z Bundeswery z 41 Brygady Grenadierów Pancernych – powiedział gen. bryg. Rafał Kowalik.

Poszczególne zespoły lekkiej piechoty operowały w rejonach odpowiedzialności wspierając przemieszczenie jednostek wojsk operacyjnych. Inne oddziały realizowały zadania maskowania, czy też ubezpieczenia przepraw.

Ćwiczenie poddawało także analizie sprawne przechodzenie oddziałów WOT w podporządkowanie dowódców wojsk operacyjnych na czas poszczególnych etapów operacji – mówił płk Artur Barański Dowódca dolnośląskich Terytorialsów. 

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Obecnie formacja znajduje się w jednym z najbardziej dynamicznych okresów budowy. Ponad 28 tysięcy żołnierzy szkoli się w ramach piętnastu brygad obrony terytorialnej na terenie wszystkich województw. Obecnie w budowie są dwie ostanie z planowanych pierwotnie 17 brygad, a także ze względu na potrzeby sił zbrojnych i ogromne zainteresowanie ochotników służbą w WOT, Minister Obrony Narodowej ogłosił powstanie trzech dodatkowych, obok już istniejących brygad w woj. lubelskim, podkarpackim i mazowieckim – Brygady Stołecznej. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek