Noc Muzeów 2022 – Oferta w Starej Kopalni w Wałbrzychu przyciągnęła rekordową liczbę gości!
Tylu atrakcji w Europejską Noc Muzeów w wałbrzyskiej Starej Kopalni jeszcze nie było. Dużo do zaoferowania miało nie tylko Centrum Nauki i Sztuki, ale do akcji przyłączyły się również wszystkie działające na terenie instytucji ośrodki kulturalne składając się wspólnie na atrakcyjny program wydarzeń.
W tym roku Stara Kopalnia Noc Muzeów rozpoczęła nietypowo bo...od rana. W dodatku na wyjeździe. Od 10:00 namiot pełen atrakcji i informacji o Wałbrzychu i ofercie kopalni stanął na wrocławskich bulwarach nad Odrą gdzie uczestniczył jako jedyna instytucja spoza Wrocławia w Dniu Odry 2022. Do godziny 18:00 pod namiotem wałbrzyskiej instytucji można było wziąć udział w zabawach edukacyjnych dla dzieci, hitem okazały się pamiątkowe tatuaże Starej Kopalni, rodzinne zdjęcia „na ściance” z górniczym ekwipunkiem i drobne poczęstunki od świebodzickiej „Śnieżki”. Rozmów o Wałbrzychu i jego ofercie nie było końca nawet podczas przygotowanych przez organizatorów koncertów na scenie i pokazów odbywających się na rzece. Pracownicy instytucji szacują że do rąk wrocławian i gości z innym miast, którzy odwiedzili stoisko podczas sobotniego pikniku trafiło ponad 1,5 tys materiałów i katalogów o wałbrzyskiej instytucji i ofercie miasta. Takie zainteresowanie wałbrzyską instytucją cieszy, tym bardziej że wśród stoisk na wydarzeniu można było zobaczyć tak znane wrocławskie atrakcje jak: Hydropolis, Aquapark, czy CityBoats. Nie zabrakło Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Udział w wydarzeniu wzięły też Wrocławskie Organizacje Pozarządowe, Uczelnie Wyższe i instytucje miejskie. Wśród wydarzeń na scenie na publiczności pojawił się m.in. zespól Neony, czy polsko ukraiński zespół folklorystyczny Zazula.
Od godziny 17:00 na terenie plenerowym Starej Kopalni na koncert charytatywny „Siła zespołu” zaprosił Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Na scenie dla licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowały się wszystkie grupy Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. Równocześnie na terenie zewnętrznym w specjalnie przygotowanym namiocie Starej Kopalni ruszyły zgłoszenia na gry terenowe, zabawy edukacyjne i warsztaty archeologiczne. Jedną z atrakcji było tworzenie własnej biżuterii. Kulminacją Nocy Muzeów w Wałbrzyskiej atrakcji turystyczne były oczywiście wyjścia z przewodnikami na specjalnie przygotowane tematyczne trasy zwiedzania. Tych w tym roku przygotowano aż 6, a dodatkowo odbyły się specjalnie kuratorskie oprowadzania po nowo otwartej wystawie fotografii „Podziemny świat”. Mieszkańcy Wałbrzycha, ale i liczne grupy gości m.in. z Białegostoku, Warszawy, Wrocławia, czy Poznania miały okazję zobaczyć ze specjalnym przewodnickim komentarzem maszyny wyciągowe, warsztaty mechaniczne, geogródek i wieżę widokową, penetrować tunel podziemny, a dzieci świetnie bawić się na Nocnej Szychcie Dziecięcej. Sporym zainteresowaniem cieszył się również Nocny Spacer Historyczny. Na każdą z tras przygotowano po kilka wejść grupowych, a na wiele z nich rozeszły się wszystkie dostępne miejsca. Między trasami spragnionych turystów częstowała Dobra Woda z Kranu. Na wyjątkową pamiątkę fotograficzną z nocy w kopalni można było też liczyć dzięki przygotowanej fotobudce.
Do akcji Nocy Muzeów w sobotę przyłączyły się również: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, która zaproponowała pokaz wypału sposobem RAKU, wyjątkowe oprowadzanie po wystawach w industrialnych przestrzeniach a nawet nocny seans muzyczny Michelle Freeride. Dla dopełnienia oferty o doznania kulinarne zadbała znajdująca się na terenie instytucji restauracja Coolturalna Montownia zapraszając na kolację ze sztuką w tle.
Tak przygotowana oferta Nocy Muzeów w Starej Kopalni spowodowała duże zainteresowanie. Odwiedzenie wałbrzyskiej atrakcji w tym dniu wybrało 1,2 tys gości z różnych regionów Polski i mieszkańców Wałbrzycha. To najlepszy wynik frekwencyjny podczas Nocy Muzeów od początku funkcjonowania instytucji.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)