Młodzi informatycy na targach CeBit w Hannowerze

czwartek, 26.3.2015 10:34 1783 0

16 marca uczniowie klas informatycznych Zespołu Szkół Politechnicznych "Energetyk" odwiedzili targi CEBIT w Hanowerze. Po długiej nocnej podróży wszyscy zaskoczeni byli ogromem ekspozycji jednych z największych targówprzemysłowych Europy. Zwiedzanie rozpoczęło się od spotkania z przedstawicielem Dolnąśląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Panem Markiem Stankiewiczem. Wporwadził on uczniów w tajniki spotkań handlowych, które odbywają się podczas targów oraz opowiedział jak takie spotkania są organizowane. W jednej z sal uczniowie mieli okazję spotkać Panią Kanclerz Niemiec Angelę Merkel.
Targi CEBIT, to największe tego typu wydarzenie w Europie. Na terenach targowych w Hannoverze prezentowane są najnowsze produkty sprzętu komputerowego, elektroniki użytkowej. Prezentowane są najnowsze trendy oraz kierunki rozwoju technologii IT.
Tematem przewodnim tegorocznego CeBITu była digitalizacja procesów biznesowych, wpływ portali społecznościowych na biznes. Pojęcia, które pojawiały się często to: IoT (Internet Rzeczy), cloud computing, bezpieczeństwo IT (na jedej z licznych konferencji wystąpi Edward Snowden). Jedna z hal była w całości poświęcona startupom – czyli pomysłom na biznes, który oparty byłby o powyżej wymienione technologie.
Myśląc o cyfryzacji procesów biznesowych należy zadać pytanie: Nie czy twoja firma potrzebuje digitalizacji czy nie, a raczej kiedy będzie za późno. Mnogość informacji oraz kanałów jakimi one napływają do firmy jest tak wielka, że bez ich elektronicznej archiwizacji, wymiany między sobą i ich wykorzystywania firma traci potencjalne szanse biznesowe. Niezależne platformy biznesowe takie jak np. Oracle Service Bus zapewniają wymianę między dotąd niewspółpracującym platformami: oprogramowania HR, produkcyjne – często jeszcze DOSowe potrafią współpracować z aplikacjami okienkowymi a nawet komunikować się z aplikacjami cloudowymi. Łączenie technologii i wiedzy z wszystkich obszarów jakimi dane trafiają do firmy stanowi jedyny słuszny kierunek rozwoju firmy.
Kolejny trend (będący właściwie składową cyfryzacji procesów biznesowych) to IoT – Internet Rzeczy. Jest to koncepcja mówiąca o tym, że wszystkie przedmioty mogą w sposób pośredni lub bezpośredni zbierać, przetwarzać i wymieniać dane (odczyty praktycznie każdego rodzaju wartości – temperatury, wilgotności, wiatrów, poziomu płynów, stężenia gazów, stanów etc) za pomocą Internetu. Pomijając aspekty czysto użytkowe (uruchamianie smartphonem rolety czy kominka w domu) dochodzimy znów do procesów biznesowych. W tym kontekście na targach CeBIT można było spotkać pojęcia Farming 4.0 lub Trend Industry 4.0. Idea obu projektów jest podobna. Przetwarzanie w czasie rzeczywistym danych z sieci czujników, a następnie wykorzystywanie ich do analizy predykcyjnej która pozwoli zoptymalizować przebieg innych procesów. W projekcie Farming 4.0 bierze udział duży potentat sprzętu rolniczego CLAAS, który na CeBIT przygotował potężny traktor naszpikowany czujnikami, które na bieżąco przez Internet wysyłają do centrali firmy dane o zasiewach, warunkach, czasu pracy itp.
Targi CeBIT to również gratka dla miłośników elektroniki użytkowej. Ta w Hannoverze przybiera coraz ciekawsze formy. Najnowsze smartfony, tablety, laptopy. I wszechobecne nowe samochody, które coraz bardziej współpracują z naszymi urządzeniami mobilnymi. Google udowadniał że Android i najnowsze Audi S3 może mieć wiele wspólnego. Tesla przyciągała wzrok właściwie wszystkich. Stoisko Samsunga zajmował najnowszy Volkswagen Passat wyposażony w system infotainment Samsunga.
W kilku zdaniach bardzo ciężko jest zawrzeć choćby ułamek tego co CeBIT oferuje. 

źródło: Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk"

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek