Dwóch nietrzeźwych kierujących zatrzymanych
Wałbrzyscy funkcjonariusze oraz policjanci z Głuszycy tylko od wczorajszego wieczora zatrzymali kolejnych dwóch kierujących, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Obaj w trakcie przeprowadzanych kontroli utracili prawo jazdy. Przypominamy, że każdy zatrzymany pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu musi się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną.
W poniedziałek przed godzina 21:00 policjanci prewencji wałbrzyskiej komendy pełnili służę na terenie centrum Wałbrzycha. W rejonie al. Kasztanowej mundurowi postanowili sprawdzić stan trzeźwości kierującego poruszającego się samochodem osobowym. Z ustaleń funkcjonairuszy wyszło, że 35-letni kierujący był pod wpływem alkoholu. Miał 0,26 promila tej substancji w organizmie. Utracił więc uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Dzisiaj w nocy natomiast – około godziny pierwszej – policjanci z Głuszycy patrolowali teren swojej miejscowości. To właśnie na ul. Parkowej zatrzymali do kontroli drogowej 37-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego. Podczas badania okazało się, że mężczyzna wydmuchał 0,28 promila alkoholu, dlatego i jego prawo jazdy funkcjonariusze zatrzymali.
A my kierującym przypominamy o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę pojazdu:
- Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
- Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny np. rower, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
- Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
- Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
- Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.
KMP w Wałbrzychu
Dodaj komentarz
Komentarze (0)