Pijany 70-latek odpowie za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej ratowników medycznych

dzisiaj, 8 godz temu 290 0

Policjanci pionu prewencji pierwszego komisariatu zatrzymali wczoraj po południu agresywnego i pijanego 70-latka. Mężczyzna naruszył nietykalność cielesną, a także znieważył ratowników medycznych, którzy przyjechali pomóc mu, gdy zasłabł przed jednym z budynków na Podzamczu. Przypominamy, że ratownicy medyczni podlegają podczas swojej pracy ochronie prawnej takiej samej jak inni funkcjonariusze publiczni. Zatrzymany dzisiaj po południu usłyszy zarzuty. Grozi mu trzyletni pobyt za kratami więzienia.

Wczoraj po godzinie 13:00 karetka pogotowia ratunkowego została zadysponowana w celu udzielenia pomocy 70-letniemu mieszkańcowi naszego miasta. Wałbrzyszanin miał upaść przed jednym z budynków przy ul. Basztowej na Podzamczu. Na miejscu ratownicy medyczni zastali mężczyznę, którego dotyczyło zgłoszenie. Szybko wyszło na jaw, że wałbrzyszaninowi mu się nie stało, a był po prostu pijany - mówi Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu kom. Marcin Świeży.

W trakcie prowadzonych przez zespół karetki pogotowia czynności, senior stał się agresywny w stosunku do ratowników. Używając niecenzuralnych słów zaczął ich znieważać, a także naruszył ich nietykalność cielesną. Próba zwrócenia uwagi na niewłaściwe zachowanie tylko wywoływała dodatkowe wzburzenie u mężczyzny.

Jako że nie było innego wyjścia, załoga karetki poprosiła więc o pomoc policjantów. Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komisariatu Policji I w Wałbrzychu ostatecznie na miejscu zatrzymali 70-latka i przewieźli go do policyjnego aresztu. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie 2,21 promila alkoholu.

W czwartkowe popołudnie agresywny wałbrzyszanin usłyszy dwa zarzuty - znieważenia oraz naruszenia nietykalności cielesnej ratowników medycznych - za co grozi mu kara 3 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że, jeżeli ratownik medyczny udziela pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy lub podejmuje medyczne czynności ratunkowe, przysługuje mu ochrona, jaka jest przewidziana dla funkcjonariusza publicznego. A zatem każdy, kto naruszy nietykalność cielesną, znieważa, bądź będzie wpływał przemocą lub groźbą bezprawną na wykonywane czynności, lub dopuści się czynnej napaści na ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Warto podkreślić, że ochronie podlegają również osoby przybrane do pomocy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek