Zdewastował mieszkanie na kwotę blisko 25 tys. złotych. Jak uniknąć problemów z nieodpowiednimi najemcami mieszkania?

dzisiaj, 7 godz temu 0

Wynajem mieszkania to często dobry sposób na dodatkowy dochód, ale niestety wiąże się również z ryzykiem. Ostatni incydent, który miał miejsce w przy ul. Broniewskiego w Wałbrzychu, powinien być ostrzeżeniem dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Funkcjonariusze wałbrzyskiego wydziału kryminalnego zatrzymali dzisiaj 24-letniego mężczyznę, który nie oddał wynajmowanego mieszkania w terminie, mimo że zobowiązywała go do tego umowa. Choć po naciskach ze strony właścicieli w końcu się wyprowadził i zostawił klucze pod wycieraczką, jego postępowanie przysporzyło im wielu problemów. Po wejściu do lokalu właściciele zastali zdewastowane mieszkanie, a straty oszacowano na blisko 25 tysięcy złotych. 

Ten przypadek nie jest odosobniony. Wiele osób wynajmujących swoje mieszkania napotyka na różnorodne trudności związane z nieodpowiedzialnymi najemcami. Aby zminimalizować ryzyko podobnych sytuacji, warto podjąć kilka kroków, które mogą pomóc w zabezpieczeniu się przed problemami.

  • Weryfikacja najemcy przed podpisaniem umowy
    • Zanim zdecydujesz się na wynajęcie mieszkania konkretnej osobie, warto przeprowadzić jej weryfikację. Można poprosić o zaświadczenie o dochodach, referencje od poprzednich właścicieli lub po prostu przeprowadzić dokładną rozmowę, w której dowiemy się więcej o potencjalnym najemcy. Im więcej informacji posiadamy, tym mniejsze ryzyko wynajmu mieszkania niewłaściwej osobie.
  • Starannie sporządzona umowa
    • Kluczową kwestią jest sporządzenie odpowiednio zabezpieczonej umowy najmu. Powinna ona zawierać szczegółowe zasady korzystania z mieszkania, warunki rozwiązania umowy, oraz zabezpieczenia w przypadku nieprzestrzegania warunków przez najemcę. Niezwykle istotne jest również uwzględnienie kwestii kaucji, która będzie mogła pokryć ewentualne straty materialne wyrządzone przez lokatora.
  • Regularne kontrole mieszkania
    • Jeśli wynajmujemy mieszkanie na dłuższy okres, warto od czasu do czasu odwiedzać lokal, aby sprawdzić, w jakim stanie się znajduje. Oczywiście należy to robić w porozumieniu z najemcą, zgodnie z zapisami w umowie, ale regularne inspekcje mogą pomóc wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie.
  • Kaucja jako forma zabezpieczenia
    • Ustalając wysokość kaucji, warto pamiętać, że powinna ona w pełni pokrywać potencjalne straty, które mogą wyniknąć z dewastacji mieszkania lub niepłacenia czynszu. Kaucja jest podstawowym zabezpieczeniem właściciela, które pozwala na pokrycie kosztów napraw lub innych zobowiązań najemcy.
  • Wykorzystanie profesjonalnych pośredników
    • Jeżeli nie jesteś pewny co do swojej zdolności do weryfikowania potencjalnych najemców, warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnych pośredników nieruchomości. Agencje mają doświadczenie w sprawdzaniu wiarygodności najemców i mogą pomóc w znalezieniu osoby, która spełnia określone wymagania.
  • Ewaluacja doświadczeń innych właścicieli
    • Dobrym pomysłem jest rozmowa z innymi osobami, które mają doświadczenie w wynajmie mieszkań. Mogą one podzielić się cennymi wskazówkami dotyczącymi potencjalnych zagrożeń i metod ich unikania.

Przypadek zatrzymanego 24-letniego mężczyzny pokazuje, że nieodpowiedzialne podejście do wynajmu mieszkania może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Zgodnie z art 288 kodeksu karnego, kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Choć nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności, że unikniemy problemów, odpowiednia weryfikacja najemców oraz dobrze skonstruowana umowa mogą zminimalizować ryzyko przykrych niespodzianek.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek