Szukasz pracy? Policja ostrzega
Szukasz pracy? Uważaj na oszustów, którzy czyhają na Twoje pieniądze lub dane osobowe. Wysłanie CV może osobę bezrobotną sporo kosztować. Interesująco brzmiąca oferta pracy może – zamiast zatrudnieniem – skończyć się wysokim rachunkiem lub wizytą w komendzie policji.
Warto zwracać uwagę na oferty pracy, gdzie przy niezbyt wysokich wymaganiach oferowane jest bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Jeśli osoba nie musi posiadać określonych kwalifikacji czy umiejętności, a ma zarabiać pieniądze, które są oferowane zazwyczaj osobom na wysokich stanowiskach, to powinno to dać do myślenia. Pamiętajmy, że żaden pracodawca nie jest instytucją charytatywną i oczekuje od swoich pracowników wymiernych korzyści w postaci ich potencjału zawodowego.
Do przestępstw dochodzi często poprzez przesłanie do użytkowników ofert atrakcyjnej pracy. Sprawcy zazwyczaj oferują wysokie wynagrodzenia lub proponują pracę nie wymagającą od przyszłych „pracowników” dużego wysiłku. Oferty pracy przychodzą na adresy mailowe w postaci spamu lub ogłoszeń, itp. Ofiara wysyła swoje CV, kopię dokumentów tożsamości, numer swojego konta bankowego i telefon kontaktowy. Zdarzają się nawet przypadki, gdy oszust wymaga od aplikantów założenia konta bankowego na swoje dane osobowe, a następnie wysłania otrzymanej karty bankomatowej wraz z kodem PIN. Jeżeli użytkownik spełni wymagania, oszust ma wszystko co potrzebne, aby posłużyć się tożsamością ofiary do popełniania innych przestępstw. Po wyłudzeniu tych informacji oszust może dalej wykorzystywać nieświadomość użytkownika. W przypadku fałszywych ofert pracy, zadaniem ofiary jest zazwyczaj przesyłanie pieniędzy wpływających na konto, do wskazanych przez oszustów osób czy banków. Przy czym przesyłanie pieniędzy odbywa się za pośrednictwem systemu płatności uniemożliwiającego identyfikację odbiorcy. Ofiara jest przekonana, że pieniądze pochodzą z legalnie działających firm, przesyła pieniądze w żądane miejsce, za co pobiera prowizję. Ofiary nie zdają sobie sprawy, że uczestniczą w procesie tzw. „prania pieniędzy”, pochodzących z przestępstwa. Takie działanie w myśl przepisów polskiego prawa jest karalne.
Osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego (cyberprzestępstwa) ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze, najlepiej najbliższej dla miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym w danym momencie się znajduje. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.
źródło: KMP w Wałbrzychu
Dodaj komentarz
Komentarze (0)