O sztuce pozłotnictwa – warsztaty w Muzeum Porcelany
Czy pozłotnictwo jest interesującym zawodem? Co łączy konserwatora zabytków ze sztuką pozłotnictwa? Jakie umiejętności i jakie materiały są potrzebne, gdy przystępujemy do czynności pozłotniczych? Na te pytania poznali odpowiedź uczniowie klasy Vb OSM I stopnia, którzy 28 października, wraz z wychowawczynią i panią pedagog, udali się do pięknego pałacu Albertich, w którym mieści się wałbrzyskie Muzeum Porcelany.
Tu warto wspomnieć, że Muzeum w Wałbrzychu zostało założone w 1908 roku przez Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland, a inicjatorem tego był Julius Joppich. W 1926 roku eksponaty przeniesiono do pałacu Albertich, przy dzisiejszej ulicy 1 Maja. Po drugiej wojnie światowej pierwszym kustoszem i kierownikiem muzeum został Marek Sagan.
Uczniowie mogli zatem i podziwiać klasycystyczne wnętrza Muzeum Porcelany, i wziąć udział w ciekawych warsztatach pozłotniczych. Wszyscy młodzi pozłotnicy wykazali się cierpliwością, inwencją twórczą i zapałem do pracy. Wykonane dzieła powędrowały do domów młodych artystów, którzy wzbogacili swoją wiedzę o to, czym jest złoto płatkowe i mikstiony pozłotnicze.
Na pożegnanie Maja Komenda zagrała w muzeum na jednym z zabytkowych instrumentów klawiszowych.
źródło: Zespół Szkół Muzycznych w Wałbrzychu
Dodaj komentarz
Komentarze (0)